През последното десетилетие се наблюдава бързо развитие и засилване на интереса към туризма, свързан с преживяванията.
„Време сред природните красоти, физическа активност и културен релакс – това съчетание определя приключенския туризъм“, посочи в „Хоризонт до обед“ Гергана Николова, регионален директор за Европа и Централна Азия в Световната организация за приключенски туризъм.
В основата на всичко това е приключение, което може да е уелнес преживяване, духовна трансформация или помощ за дадено място. Все повече хора последните години се насочват към подобен вид преживяване – в помощ на себе си, но и в помощ на място, далече от хората, което е много добре за времето на пандемията.
„Това са хората над 50 години, те имат време, средства и знаят какво искат. Освен това приключенския туризъм има и голям финансов принос за всяка една дестинация - 65 на сто от средствата остават в нея, докато при масовия туризъм те са една 15 на сто. Това също ще помогне за възстановяването на бизнеса.
Най-търсените дестинации сега са в Европа, а също и Америка, с постигането на голям процент ваксинирани хора“, каза още Николова.
По думите и много се търсят природни преходи, кулинарни приключения и велотуризма за всяка инфраструктура, като това включва и използването на електрически велосипеди, за всякаква възраст от желаещи. Има и много индивидуални туристи, или по двама, всичко се подготвя от агенция, а хората сами си осъществяват пътуването, като за това се изисква да се предвидят всички рискове за тези туристи.
Чужденците също преоткриха страната като дестинация за приключенски туризъм, посочи в „Хоризонт до обед“ Любомир Попйорданов от Асоциацията на планинските водачи.
Планинското бягане е най-развиващата се активност сред природата в световен мащаб и у нас, развитие има на конните бази, изкачвания в планините също се търсят, като продължава интересът към колоезденето, каяци, драфтинг, ветроходство, почивки на палатка, летене с балон, парапланери.
Този начин на живот се отразява и на ръста на продажбите на екипировките, има и голямо търсене на къщи за гости.
Чуждестранните туристи се завръщат в България, каза още Любомир Попойорданов:
"Дойдоха още през месец май дойдоха френски туристи, немски туристи идват вече, чакаме испански и холандски туристи, които обичат нашата храна и природа, трябва да развием връзката храна - вино и туризъм", посочи Попйорданов.
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..