Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За заседналия кораб „Vera Su“ и пробойните в спасителната операция

Снимка: БГНЕС

Технически проблем е затруднил прехвърлянето на уреята от заседналия край Камен бряг товарен кораб „Vera Su“, а една от баржите е аварирала. Днес се очаква да бъде направен опит за изтеглянето на плавателния съд.

Вълнението на морето е 3-4 бала, е пояснил изпълнителният директор на „Морска администрация“ кап. Живко Петров. Дали по обед ще може да започне изтеглянето на кораба, ще зависи и от времето. Планира се това да се случи с два влекача. За момента корабът е укрепен допълнително с две котви.

Според капитан Петров изпадналата в морето урея не е в сериозни количества и не може да предизвика голямо замърсяване.

„Ситуацията е драматична от дни. Наблюдавахме забавяне, направо безхаберие от пет дена“, коментира пред БНР Димитър Франгов, член на УС на Българската федерация по подводни спортове. Снощи той е наблюдавал операцията по разтоварването на кораба на живо във Фейсбук. 

Според него то се е случило „абсолютно безотговорно“, а торта се е разсипвала в морето, докато стигне до баржата.

Димитър Франгов е сред първите, гмурнали се в района около заседналия кораб, като е участвал във вземането на проби за изследване на водата като форма на гражданска инициатива. Първият му оглед на кораба е бил на 25 септември.

Снимка: БГНЕС

„Успях да установя, че се вижда как се е ударил корабът в предната част. Отпред не се виждат някакви драматични пробойни, но въпреки това вероятно някъде корабът пропуска вода“, разказа той в предаването „Преди всички“.

При второто си гмуркане  след 25 септември Франгов е установил разлика в потъването на кораба - той натежава и се накланя към левия борд, което означава, че пропуска вода.

Всеки загубен час, всеки загубен ден доведе до това – корабът да легне на пясъка отзад.“

„Нашите проби ги водят компрометирани, не са добри. Важното е, че официалните проби на Басейнова дирекция са точно такива, каквито очаквахме да бъдат“, допълни Димитър Франгов.

Според него е наложително влекачите да направят опит да изтеглят кораба, макар и закъснял.
Франгов оспори капацитета за действие в подобни бедствени ситуации.

„Би трябвало да има някакъв протокол за действие. Този протокол дали го знаем дали го следваме и дали е актуализиран, е отделен въпрос.“

Още детайли може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30