Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на християнското семейство - Въведение Богородично

Катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч
Снимка: Пламен Христов

Въведение Богородично е един от 12-те най- големи християнски празници и се отбелязва и като ден на християнското семейство. Когато навършила три години, Мария била заведена от благочестивите си родители в храма в Йерусалим. Тя останала там, за да служи на Бог и да се подготви за великото си предназначение - да бъде Майка на Христос.

„Света Богородица е била дадена в храма Господен на три годишна възраст за служение на Бог. Мнозина сега правят всичко възможно да имат рожба и се молят и обещават, правят невъзможни неща, но колко от тях ще се разделят със своето  чедо заради своето обещание. Това е примерът за всички семейства от тогава до наши дни да живеят праведен живот, чист живот, да търсят Бога за всичко и да помнят, че служението на Бога създава наистина едни достойни млади хора – деца, които да са възпитани в истината на вярата и да живеят чист и праведен живот“, каза за БНР врачанския митрополит Григорий. 

У нас от 1929 година, по решение на Светия Синод на Българската православна църква, празникът се отбелязва като Ден на християнското семейство и православната младеж.

На Въведение Богородично приземният храм на катедралата "Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч отбелязва своя празник. Ловчанският митрополит Гавриил отслужи Света литургия, но от освещаването на храма богослуженията там се водят от отец Михаил Ковачев.


Отец Михаил Ковачев  каза за „Хоризонт“, че благодарение на търпението и преживените страдания родителите на дева Мария - Йоаким и Анна, са се усъвършенствали до такава степен, че станали достойни родители на прекрасната си дъщеря.

„В последните си години, когато не е било възможно да имат деца, тогава именно Господ им е дарил Божията майка. Това е станало, след като първосвещеникът в храма се е отнесъл твърде строго към тях.  Един ден, когато те отишли да принесат своя дар в църквата, той е отказал да го приеме с предлог, че те не са достойни да го принесат, тъй като те нямат дете, а това вероятно е поради някакви техни грехове“.


Семейство Виолета и Тома Попови     Снимка: Ива Антонова

Семейство Виолета и Тома Попови споделиха за предаването "Рано в неделя" пред какви трудности са изправени в съвместния живот и как ги преодоляват.

"Много е важно на каква основа стъпва бракът. Без вярата, без Бог, ние не можем да постигнем това единение напълно. Ако само се вторачваме един в друг или в някакви общи цели или конкретни неща, които искаме да постигнем - това не е достатъчно. Трябва духовно да има единение, общ стремеж", каза Виолета.

Тома Попов сподели, че чувства съпругата си част от себе си:

"По един чуден начин сме свързан и по този начин аз чувствам отговорности да се грижа за нея. Както за себе си се грижа, така да се грижа и за семейството си. Това е естественият ход на нещата и е благословен от Господ и така трябва да бъде".

Повече можете да чуете и в звуковите файлове.

В деня на Народните будители, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Неофит, се състоя освещаването и тържественото откриване на Православно радио към Софийска света митрополия, „Епархийски глас“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30