Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марая Цветкова: България изнася тежестта на решението за РСМ

Не може Скопие да разчита изцяло на натиск от Европейския съюз, смята политологът

Марая Цветкова
Снимка: Личен архив

„Това, което виждам към момента е, че ще се наблегне предимно на икономическите и финансовите ползи от това България и Северна Македония да се разберат, но в края на тези преговори ще дойде отново темата за историята, която ние, българите, компромисно до голяма степен наричаме обща история, защото вече сме приели, че Северна Македония е суверенна държава, но не можем да се откъснем от факта, че там се е проливала българска кръв, че ние сме се борили за тези земи.“ Това каза пред БНР Марая Цветкова от Студентския клуб на политолога в СУ „Св. Климент Охридски” 

Цветкова е на мнение, че компромис трябва да направи РСМ, която кандидатства за членство.

„В момента вече е явно и за най-големите еврооптимисти, че ЕС е изправен пред множество кризи, които следва да бъдат решени във възможно най-кратък срок. (…) Аз си мисля, че дори България да премахне своето вето за началото на преговорите, някоя друга държава ще каже „не“. Ако щете една Франция, ако щете една Нидерландия. България изнася тежестта на това решение по доста разбираем начин за останалите държави, но те лицемерничмат спрямо България, защото и други биха казали „не“ със сигурност.“

С идването на новото правителство в Северна Македония се изостриха очакванията да се случи желаната от тях промяна по отношение на българската линия и ветото, което България налага, отбеляза политологът.

„Когато една държава претендира да бъде суверенна такава, тя не може да разчита изцяло на натиск от Европейския съюз и съответно от техните партньори в САЩ. България е страна, която винаги е помагала на Северна Македония. (...) Те разчитат на това тези усилия да бъдат направени от другите, тоест България да падне под някакъв натиск, външен натиск. Вместо да изработят работеща стратегия спрямо българската държава.“

Според един от постулатите в ЕС, когато кандидатстваш за членство, ти трябва вече да си изчистил проблемите в собствения си двор, подчерта Марая Цветкова в предаването „Преди всички“. Според нея в Скопие това не се разбира много добре.

Ако Европейският съюз научи нещо от България, това е, че корупцията се бори преди влизане в този съюз. Няма механизми, които да я ликвидират постфактум и това го виждаме“, подчерта Цветкова. По думите ѝ РСМ трябва да се учи от нашите грешки и нито една държава от Западните Балкани не е готова за членство.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Митев: Всякакви опити за приближаване на Молдова към ЕС ще стават с трудности

Все повече надделяват привържениците на конституционните реформи, които да позволят Молдова да се присъедини към ЕС. Това заяви пред БНР Владимир Митев от Радио България в коментар за проведения референдум в страната по темата. Все пак той подчерта, че разликата с отрицателния вот е много малка.   Първи резултати: 50% от молдовците..

публикувано на 21.10.24 в 11:51

Какво работят младите?

Благоевградска област е на дъното не само по доходи от работна заплата, но и с най-висока безработица в Югозападния район: 8.5% при мъжете и 6.2% при жените. За сравнение – в съседната област Кюстендил безработните мъже са под 1%, а малко над 1,5 % от жените не работят. Оказва се, че Благоевградско няма конкуренция и при младежката безработица..

публикувано на 21.10.24 в 10:58

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38