Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ивайло Христов за книгата си "Публичният образ на Васил Левски"

Левски изповядва единствен идеята, че българският народ не бива да чака освобождението си отвън, а трябва да го извоюва сам

Проф. Ивайло Христов
Снимка: Спас Крайнин

"Моята книга се явява като един вид продължение на усилията на големия български посател Николай Хайтов да осветли още образа на Васил Левски", каза за БНР проф. Ивайло Христов, автор на книгата "Публичният образ на Васил Левски", гост в навечерието на отбелязването на 149 години от гибелта на Апостола на свободата.


"Иконата Левски, която всички ние познаваме днес, далеч не е била толкова добре приета и позната, колкото гласят легендите", това сподели още преподавателят в УНСС и автор на книгата проф. Ивайло Христов.
Български революционери - къщата музей на Райна Княгиня в Панагюрище
"Фокусът в книгата е защо вече 149 години от обесването на Васил Левски, трайният интерес към него и неговото дело не стихва. Ако мога да обобщя - заради силата на своите идеи, заради мащабите на размаха си на организатор и политик, той успява да респектира всички слоеве на обществото.

При Левски отличителното от другите революционери по онова време е, че той пръв реализира идеята, че българският народ не бива да чака освобождението си отвън, а трябва да го извоюва сам. И сам пристъпва към реализирането на тази цел - една отчаяна и рискована задача и цел...

Ореолът на Левски придобива по-големи размери едва след смъртта му и Освобождението", каза още проф. Христов.


Още по темата в зувакивя файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53