Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов за цар Ивайло - личност с ярък кураж и дух на победител

„Ивайло разбива Константин Тих”, художник И. Петров

Има личности в историята, които времето превръща в легенди. Това понякога се случва заради различните интерпретации на техния живот, а друг път - заради това, че с нещо се приближават до обикновения човек. 

Героят в поредния епизод на историческата рубрика на програма „Хоризонт“ – „Дела и документи“ съчетава и двете. Той е без аристократично потекло, но става цар и застава начело на България. Това е Ивайло - цар на българите.

Той е личност от българската история, чиято съдба е повод за всевъзможни тълкувания, достигнали от Средните векове до днес- той управлява на българския престол от 1277 до 1280 година. Човек, който явно е имал силен талант да обединява, да вдъхновява и да ръководи.

"Личността на Ивайло, която е коментирана от писатели, историци, около нея има много спорове, а тя за съжаление не е позната от много източници. На първо място това са византийските източници", каза за БНР проф. Пламен Павлов.

Проф. Пламен Павлов

"Има и поема за него, за неговите битки. Съвременната историческа наука стига до една много по-ясна предства за Ивайло и за неговата епоха. Тази мантра, че това е класова борба, и че Ивайло е лицето на угнетените слоеве, е отдавна изоставена.

На практика става дума за човек, който е от средите на войнишкото население, наистина обедняло и живеещо в Източна Стара планина. То защитава своята родина", разаказа още проф. Павлов. 

През времето са водени много спорове около личността на Ивайло, за неговия произход. 

По време на царуването си Ивайло продължава да води успешни битки срещу двата основни противници на държавата тогава - византийци и татари. В една усложнена вътрешно-политическа и военна обстановка, след като вече е изгубил царския престол се стига и до неговата смърт.

Легендата за Ивайло е толкова силна, че години, след неговия край, тя продължава да живее не само в пределите на България. Така се появяват и хора, които се представят за него.

В историята понякога се появяват личности-легенди. Духът на времето и въображението на хората обичат разказите за герои, още повече, когато са като тях. Това беше историята за обикновения човек - с ярък кураж и дух на победител, повел българската държава в едни смутни времена.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38