Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Издателства дариха книги на УМБАЛСМ "Пирогов" в София

Към всяко отделение на болницата ще бъдат изградени кътове за деца

Снимка: Евелина Стоянова

10 български издателства дариха книги на УМБАЛСМ "Пирогов" в София. Близо 23 хиляди деца са потърсили здравна помощ в болницата.
Снимка: Евелина Стоянова

„Това е една идея на нашият екип и много се радвам, че успяха да я осъществят с благородното съдействие на хората, които заделиха от книгите, които произвеждат и ни ги доставиха, за което много им благодаря. Това е много хубава идея поради факта, че напоследък се забрави книгата. Всичко е в интернет средата. Много неща има там, друго е да пипнеш една книга и да я прелистиш, тя има душа", каза за БНР директорът на Пирогов Иван Поромански.

Директорът на детската хирургия в УМБАЛСМ "Пирогов" професор Христо Шивачев заяви за „Хоризонт“:

"Освен библиотеката, която сте видяли във фоайето, която е за малките пациенти, които чакат, почти към всяко отделение има изградени или ще бъдат изградени с новите ремонти кътове за деца, така че библиотеките ще бъдат възможно най-достъпни за децата". 

Иван Поромански, Христо Шивачев     Снимка: Евелина Стоянова

Инициативата „Дари книга на УМБАЛСМ "Пирогов" е отворена за всеки, който би желал да подари книга на децата, които се лекуват в болницата.

Веднага прегърнахме идеята да дарим книги, дарили сме пълното портфолио, целият каталог на издателството присъства в библиотеките на УМБАЛСМ „Пирогов“, каза Катя Антонова от издателство "Рибка".

„Ние винаги се стремим особено, когато се отнася за деца с удоволствие прегърнахме идеята на УМБАЛСМ "Пирогов". Дарихме доста детски книги, игри, играчки“, заяви Светла Йовова от книжарници Сиела. 

Снимка: Евелина Стоянова

„Ние дарихме над 500 книги. Постарахме се да бъдат много интересни и разнообразни за децата, защото вярвам, че книгата става много добра библиотерапия. Тя е подкрепа на децата, убежище за трудни моменти. Освен това книгите са много различни тематично. Те могат да бъдат помощници на децата при емоционални проблеми, социални проблеми, здравословни проблеми", допълни Виктория Бисерова от издателство „Ентусиаст“ .

„Всички наши заглавия, които предоставихме са от няколко броя - по 5, по 15, 20, зависи от книжките. Идеята на организаторите е престоят на децата да бъде по-приятен", каза за "Хоризонт" Методи Атанасов от издателство „Кибея“.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в..

публикувано на 22.05.24 в 11:50
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46