Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чудодейни лекарства в мрежата обещават мигновено изцеление - как да различим измамата?

Снимка: Pixabay

Реклами на субстанции на промоция с мигновен ефект. Продукти, които лекуват почти всичко на един клик разстояние. Чудодейни смеси – тинктури, балсами и капсули на цени от 50 до 200 лева и отгоре, в специални пакети и схеми на приложение.

Заложници на измамни обещания за бързо излекуване и решаване на различни здравословни проблеми през социалните мрежи се оказват както лекари, така и потребители.

Несъществуващи професори и други авторитети, или пък реални, но нищо неподозиращи специалисти препоръчват даден продукт и "обясняват" качествата му в специални интервюта, а "доволни" пациенти го хвалят и споделят личен опит.

"Имаше публикации за сърцето, за които бях категорична, че не са верни",  коментира дерматологът д-р Марияна Венелинова, чието име се използва в подобна фалшива медицинска реклама.

"Не може Интернет и Фейсбук да ви лекуват. Не го приемайте за чиста монета, подложете го на съмнение", предупреждава категорично тя.

"Не съм попадала на истински лекари, които да са използвани в тази афера", казва д-р Десислава Бъклова, също специалист по кожни болести. Според нея пациентите попадат в лош капан.

Като "голяма заблуда" д-р Бъклова посочва обещанията за лечение на паразити в чревния тракт, които се определят като причина за всякакви заболявания.

"Изпробвайки такива лекарства, идват с увреждания или на черен дроб, или на бъбреци, кожните заболявания също се влошават."

Според лекарите един от признаците на измама е уверението за стопроцентов ефект.

Сред рекламираните онлайн продукти е и такъв на известния инфекционист доц. Атанас Мангъров.

Рекламират го като "напълно натурален продукт, на билкова основа, няма странични ефекти".

За допълнителен ефект се предлага и отстъпка за пенсионери за по-дълъг терапевтичен курс.

"Това е измама, това са мошеници", реагира доц. Мангъров, който е подавал оплакване в полицията, но се оказва, че сървърът е извън страната и са недосегаеми.

"Явно те си плащат и Фейсбук ги подпомага. На страницата си многократно съм слагал съобщения, че това е измама, но хората продължават да се връзват. Аз съм виждал интервю със самия себе си, което е абсурдно, фалшификат и измама", подчертава инфекционистът.

"Във Фейсбук много неща се обещават и хората трябва да бъдат бдителни", съветва и Пенка Георгиева от Пациентски организации "Заедно с теб".

Медицинските измами в мрежата са феномен, смята д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация. По думите му се злоупотребява с доверието в лекарите.

"Заблудите напоследък като че ли се засилват."

В най-добрия случай ще се разминем само със загуба на пари, но друг път магическите решения могат директно да навредят и да влошат здравословното състояние, ако продуктите съдържат вредни вещества или пациентът спира своите лекарства, за да изпробва рекламираните.

Как да се предпазим и защо да не се доверяваме на обещания със съмнителен произход, касаещи собственото ни здраве – чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30