Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чудодейни лекарства в мрежата обещават мигновено изцеление - как да различим измамата?

Снимка: Pixabay

Реклами на субстанции на промоция с мигновен ефект. Продукти, които лекуват почти всичко на един клик разстояние. Чудодейни смеси – тинктури, балсами и капсули на цени от 50 до 200 лева и отгоре, в специални пакети и схеми на приложение.

Заложници на измамни обещания за бързо излекуване и решаване на различни здравословни проблеми през социалните мрежи се оказват както лекари, така и потребители.

Несъществуващи професори и други авторитети, или пък реални, но нищо неподозиращи специалисти препоръчват даден продукт и "обясняват" качествата му в специални интервюта, а "доволни" пациенти го хвалят и споделят личен опит.

"Имаше публикации за сърцето, за които бях категорична, че не са верни",  коментира дерматологът д-р Марияна Венелинова, чието име се използва в подобна фалшива медицинска реклама.

"Не може Интернет и Фейсбук да ви лекуват. Не го приемайте за чиста монета, подложете го на съмнение", предупреждава категорично тя.

"Не съм попадала на истински лекари, които да са използвани в тази афера", казва д-р Десислава Бъклова, също специалист по кожни болести. Според нея пациентите попадат в лош капан.

Като "голяма заблуда" д-р Бъклова посочва обещанията за лечение на паразити в чревния тракт, които се определят като причина за всякакви заболявания.

"Изпробвайки такива лекарства, идват с увреждания или на черен дроб, или на бъбреци, кожните заболявания също се влошават."

Според лекарите един от признаците на измама е уверението за стопроцентов ефект.

Сред рекламираните онлайн продукти е и такъв на известния инфекционист доц. Атанас Мангъров.

Рекламират го като "напълно натурален продукт, на билкова основа, няма странични ефекти".

За допълнителен ефект се предлага и отстъпка за пенсионери за по-дълъг терапевтичен курс.

"Това е измама, това са мошеници", реагира доц. Мангъров, който е подавал оплакване в полицията, но се оказва, че сървърът е извън страната и са недосегаеми.

"Явно те си плащат и Фейсбук ги подпомага. На страницата си многократно съм слагал съобщения, че това е измама, но хората продължават да се връзват. Аз съм виждал интервю със самия себе си, което е абсурдно, фалшификат и измама", подчертава инфекционистът.

"Във Фейсбук много неща се обещават и хората трябва да бъдат бдителни", съветва и Пенка Георгиева от Пациентски организации "Заедно с теб".

Медицинските измами в мрежата са феномен, смята д-р Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация. По думите му се злоупотребява с доверието в лекарите.

"Заблудите напоследък като че ли се засилват."

В най-добрия случай ще се разминем само със загуба на пари, но друг път магическите решения могат директно да навредят и да влошат здравословното състояние, ако продуктите съдържат вредни вещества или пациентът спира своите лекарства, за да изпробва рекламираните.

Как да се предпазим и защо да не се доверяваме на обещания със съмнителен произход, касаещи собственото ни здраве – чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38