Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вероятно крепостта Малкото кале е построена през 30-те години на 11 век

Комплексът може да бъде посещаван от туристи

Снимка: РИМ Ямбол

Повече от 10 години крепостта Малкото кале в близост до боляровското село Воден е обект на археологически разкопки. Проучванията за това лято вече приключиха, но специалистите тепърва ще оценяват находките. 
Крепостта се намира на средновисок хълм в Странджа планина, в непосредствена близост до турската граница, в землището на село Воден. Иманярски набези са причината през 2008 година да започнат археологически проучвания. От тогава всяко лято археолози и студенти работят на обекта.

"Започнахме малко случайно на посоки в едни изкопни дейности в Северозападния ъгъл на крепостта. Попаднахме на една кръгла кула с два периода на градеж и вече през годините навлязохме във вътрешността. 80% от вътрешното пространство на крепостта е проучена", каза за БНР Явор Русев от Регионалния исторически музей в Ямбол.

Какво със сигурност се знае за Малкото кале?

"След 12-13 години проучвания имаме някаква теория за това кога е създадена и кой е владял през годините. Вероятно е построена през 30-те години на 11 век, след като тези територии на Ямболска област и Източна Тракия са трайно присъединени  към Византийската империя, даже още преди епичните борби на Цар Самуил с византийците. Одрин е много близо - тогавашния  Адрианопол. Това са първите територии, които са присъединени от Византия. Тази крепост вероятно е дадена като феодално имение на местен благородник и печатите, които откриваме през годините ни дават ценна информация за това кой може да бъде. При положение, че крепостта е разрушена в края на 12 век, категорично сме убедени в това, по време на третия Кръстоносен поход - говорим за 150 години живот на крепостта, които предполагат 5-6-7 поколения, които са я владели. Примерно за 11 век няма как да кажем кой е бил първият владетел на крепостта, но за 12 век на базата на печатите, които са открити можем да кажем, че е твърде вероятно да е представител на фамилията Ватаци, известна византийска фамилия, която даже излъчва и византийски император в по-късен период", допълни за "Хоризонт" Явор Русев.

С какво Малкото кале се превръща във важен обект на археологическата карта на страната.  

"Първо, че в този регион няма друг изцяло проучен обект. Второ - самите находки, ние имаме керамо-пластични украси. Това са глинени розетки, които се слагат от външната страна на прозорците на сградите, които са намирани основно в църкви и манастири".

Имението е сравнително малко, разположено е на около един декар площ, което го прави лесно за проучване. Какво е открито това лято.

"Тази година разкрихме една сграда, долепена до южната страна на задния вход и ни даде един изключително интересен резултат".

Кои са най-интересните находки:

"За археолога всичко е важно. Имаме монети, които не са толкова ценни като информация. Намирането на луксозна керамика, каквато сме намирали в огромни количества през годините ми прави много впечатление и ме радва, защото това е сериозна информация за тези, които са живели тук през годините".

След приключването на проучванията на крепостта предстои консервиране и реставриране на Малкото кале.  

"Този обект стана обект с национално значение. Той е в комплект със средновековния манастир, който е източно от кулата на 400 метра. Това е цял комплекс, средновековен, който може да бъде посещаван от туристите - не само от българи, но и от други държави, защото манастирът е свято място. Може да има поклонически туризъм. Тук може да идват любителите на археологията".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38