Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вероятно крепостта Малкото кале е построена през 30-те години на 11 век

Комплексът може да бъде посещаван от туристи

Снимка: РИМ Ямбол

Повече от 10 години крепостта Малкото кале в близост до боляровското село Воден е обект на археологически разкопки. Проучванията за това лято вече приключиха, но специалистите тепърва ще оценяват находките. 
Крепостта се намира на средновисок хълм в Странджа планина, в непосредствена близост до турската граница, в землището на село Воден. Иманярски набези са причината през 2008 година да започнат археологически проучвания. От тогава всяко лято археолози и студенти работят на обекта.

"Започнахме малко случайно на посоки в едни изкопни дейности в Северозападния ъгъл на крепостта. Попаднахме на една кръгла кула с два периода на градеж и вече през годините навлязохме във вътрешността. 80% от вътрешното пространство на крепостта е проучена", каза за БНР Явор Русев от Регионалния исторически музей в Ямбол.

Какво със сигурност се знае за Малкото кале?

"След 12-13 години проучвания имаме някаква теория за това кога е създадена и кой е владял през годините. Вероятно е построена през 30-те години на 11 век, след като тези територии на Ямболска област и Източна Тракия са трайно присъединени  към Византийската империя, даже още преди епичните борби на Цар Самуил с византийците. Одрин е много близо - тогавашния  Адрианопол. Това са първите територии, които са присъединени от Византия. Тази крепост вероятно е дадена като феодално имение на местен благородник и печатите, които откриваме през годините ни дават ценна информация за това кой може да бъде. При положение, че крепостта е разрушена в края на 12 век, категорично сме убедени в това, по време на третия Кръстоносен поход - говорим за 150 години живот на крепостта, които предполагат 5-6-7 поколения, които са я владели. Примерно за 11 век няма как да кажем кой е бил първият владетел на крепостта, но за 12 век на базата на печатите, които са открити можем да кажем, че е твърде вероятно да е представител на фамилията Ватаци, известна византийска фамилия, която даже излъчва и византийски император в по-късен период", допълни за "Хоризонт" Явор Русев.

С какво Малкото кале се превръща във важен обект на археологическата карта на страната.  

"Първо, че в този регион няма друг изцяло проучен обект. Второ - самите находки, ние имаме керамо-пластични украси. Това са глинени розетки, които се слагат от външната страна на прозорците на сградите, които са намирани основно в църкви и манастири".

Имението е сравнително малко, разположено е на около един декар площ, което го прави лесно за проучване. Какво е открито това лято.

"Тази година разкрихме една сграда, долепена до южната страна на задния вход и ни даде един изключително интересен резултат".

Кои са най-интересните находки:

"За археолога всичко е важно. Имаме монети, които не са толкова ценни като информация. Намирането на луксозна керамика, каквато сме намирали в огромни количества през годините ми прави много впечатление и ме радва, защото това е сериозна информация за тези, които са живели тук през годините".

След приключването на проучванията на крепостта предстои консервиране и реставриране на Малкото кале.  

"Този обект стана обект с национално значение. Той е в комплект със средновековния манастир, който е източно от кулата на 400 метра. Това е цял комплекс, средновековен, който може да бъде посещаван от туристите - не само от българи, но и от други държави, защото манастирът е свято място. Може да има поклонически туризъм. Тук може да идват любителите на археологията".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38