Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьори за кампанията: Общото между нас и политиците е в заучените реплики

"Най-важното за политиците е да не ни се сърдят. Ние сме огледалото, в което трябва да се оглеждат"

Предизборните кампании в България стават все по-режисирани и насаждат все по-силно усещането, че се движат по много точно зададен предварителен сценарий, забелязват както анализатори, така и самите избиратели.

В изказванията на кандидатите на едни и същи партии често се чуват заучени и наизустени фрази и дори само да ги слушаме, без да познаваме гласовете им, можем с точност да определим чии представители са.

Как би изглеждал един изборен спектакъл, ако той се режисираше от актьори и какво биха избрали за финал?

С отговорите на тези въпроси се ангажират Красимир Демиров, Филип Янев и Димитрина Гинева, актьори от Драматичния театър „Йордан Йовков“ в Добрич.

Те не скриват обидата си от израза "парламентът е един театър" и призовават да не свалят актьорите "до това ниво".

"Може би общото между парламента и нас е, че и ние, и те използваме заучени реплики, в 99% от случаите. Ние си позволяваме някъде да импровизираме. Те като импровизират, после ги отлюспват", разсъждава Красимир Демиров.

"Много шум за нищо". Пак ще думкаме тъпаните, пак ще обещаваме, пак ще караме от 25 кладенеца вода."

"Покрай тази политика нас, актьорите, ни направиха по-беззъби. Правим основно комедии, за да се забавлява публиката. За да я накараме за час и половина – два да забрави проблемите си, да се усмихне, да се посмее", смята Демиров. По думите му заради това актьорите вече не представят толкова застъпено в програмата катарсизите на героите от драмата.

"Най-важното за политиците е да не ни се сърдят. Ние сме огледалото, в което трябва да се оглеждат. Ако там видят кривотията, трябва да се замислят дали те не притежават тези криви качества и дали не могат да ги пооправят малко", допълва актьорът.

"Трагедията премина във фарс. Най-подходящо е комедия, защото всичко е цирк, не обиждам цирка. Фарс, фарс. Нещо измислено", така вижда нещата Филип Янев.

"Трябва да има някакъв отворен финал. Всеки един от нас по някакъв начин днес гради утре", е мнението на Димитрина Гинева.


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28