Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари отказват да направят единствения полагащ се в момента аг преглед на бременна жена без здравни осигуровки

Всяка година у нас се раждат между 6000 и 7000 бебета от непроследени бременности

Снимка: Майчин дом

Един  преглед по време на цялата бременност – на това имат право в момента здравно неосигурените жени у нас. Услугата се заплаща от държавата, но в много населени места лекарите отказват да правят такива прегледи, заради тромавата административна процедура и липсата на проследимост с този единствен преглед. От началото на следващата година броят на тези медицински прегледи се увеличава на четири.

Промяната е извоювана благодарение на усилията на мрежа от неправителствени организации, обединени под името „Тръст за социална алтернатива“. Оттам се надяват, че тя ще мотивира повече жени да следят бременността си и повече лекари да работят с бъдещите майки.  
За проблема, че лекари отказват да направят единствения полагащ се в момента аг преглед на бременна жена без здравни осигуровки, разказа Диляна Дилкова от Националната мрежа на здравните медиатори по време на дискусия, организирана от Фондация "Тръст за социална алтернатива". А причините за отказите са различни според Дилкова.

"В България останаха малко лекари специалисти, които да работят и в много от по-малките градове и населени места акушер- гинеколозите имат достатъчно пациенти и без да се занимават с жените от бедните общности. От друга страна това, което  акушер-гинеколозите са споделяли с нас е, че имат трудности като с регистрацията на здравно-неосигурените бременни в тяхната система така и с получаването на плащанията, които се забавят. Има притеснения да не се дублират прегледи, да не отиде една жена първо при тях, после при друг лекар и да не могат да си вземат парите. Има проблеми, които са от техническо естество".
Здравно неосигурените жени могат да изберат лекар, при който да се прегледат. Увеличаването на броя прегледи, до които тези жени ще имат достъп от 1 януари догодина – общо 4 – ще мотивира и повече лекари да предоставят тази услуга, смята Диляна Дилкова.

Жените от бедните общности трудно стигат до интернет и социалните мрежи, разказа още Дилкова. И, за да разберат за разширеното си право до медицински прегледи, на помощ идват здравните медиатори – над 310 души в цялата страна. Като Вася Василева от ботевградското село Врачеш. Тя е медиатор от четири години.  

"Бременните жени в нашия район много малки забременяват и не са запознати със здравната система на бременната жена, не знаят, че трябва да ходят на прегледи".

Да бъдат ли изравнени правата на здравно осигурените и неосигурените бременни жени – този въпрос беше поставен по време на дискусията. Това означава жените, които не са плащали осигуровки, да имат достъп до 12 аг прегледа по време на бременност – доколкото имат достъп осигурените, но повечето не използват целия брой, заплащан от здравната каса.

"Фокусът трябва да бъде върху бебета, не върху качеството неосигуреност на майките. По един или друг начин се е стигнало в живота до тази ситуация, която не е благоприятна за тях, но нека да не прехвърляме тази тежест и в следващото поколение, което  да започне живота си с увреждане, болест или смърт".
По данни на неправителствените организации всяка година у нас се раждат между 6000 и 7000 бебета от непроследени бременности.  Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16