Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари отказват да направят единствения полагащ се в момента аг преглед на бременна жена без здравни осигуровки

Всяка година у нас се раждат между 6000 и 7000 бебета от непроследени бременности

Снимка: Майчин дом

Един  преглед по време на цялата бременност – на това имат право в момента здравно неосигурените жени у нас. Услугата се заплаща от държавата, но в много населени места лекарите отказват да правят такива прегледи, заради тромавата административна процедура и липсата на проследимост с този единствен преглед. От началото на следващата година броят на тези медицински прегледи се увеличава на четири.

Промяната е извоювана благодарение на усилията на мрежа от неправителствени организации, обединени под името „Тръст за социална алтернатива“. Оттам се надяват, че тя ще мотивира повече жени да следят бременността си и повече лекари да работят с бъдещите майки.  
За проблема, че лекари отказват да направят единствения полагащ се в момента аг преглед на бременна жена без здравни осигуровки, разказа Диляна Дилкова от Националната мрежа на здравните медиатори по време на дискусия, организирана от Фондация "Тръст за социална алтернатива". А причините за отказите са различни според Дилкова.

"В България останаха малко лекари специалисти, които да работят и в много от по-малките градове и населени места акушер- гинеколозите имат достатъчно пациенти и без да се занимават с жените от бедните общности. От друга страна това, което  акушер-гинеколозите са споделяли с нас е, че имат трудности като с регистрацията на здравно-неосигурените бременни в тяхната система така и с получаването на плащанията, които се забавят. Има притеснения да не се дублират прегледи, да не отиде една жена първо при тях, после при друг лекар и да не могат да си вземат парите. Има проблеми, които са от техническо естество".
Здравно неосигурените жени могат да изберат лекар, при който да се прегледат. Увеличаването на броя прегледи, до които тези жени ще имат достъп от 1 януари догодина – общо 4 – ще мотивира и повече лекари да предоставят тази услуга, смята Диляна Дилкова.

Жените от бедните общности трудно стигат до интернет и социалните мрежи, разказа още Дилкова. И, за да разберат за разширеното си право до медицински прегледи, на помощ идват здравните медиатори – над 310 души в цялата страна. Като Вася Василева от ботевградското село Врачеш. Тя е медиатор от четири години.  

"Бременните жени в нашия район много малки забременяват и не са запознати със здравната система на бременната жена, не знаят, че трябва да ходят на прегледи".

Да бъдат ли изравнени правата на здравно осигурените и неосигурените бременни жени – този въпрос беше поставен по време на дискусията. Това означава жените, които не са плащали осигуровки, да имат достъп до 12 аг прегледа по време на бременност – доколкото имат достъп осигурените, но повечето не използват целия брой, заплащан от здравната каса.

"Фокусът трябва да бъде върху бебета, не върху качеството неосигуреност на майките. По един или друг начин се е стигнало в живота до тази ситуация, която не е благоприятна за тях, но нека да не прехвърляме тази тежест и в следващото поколение, което  да започне живота си с увреждане, болест или смърт".
По данни на неправителствените организации всяка година у нас се раждат между 6000 и 7000 бебета от непроследени бременности.  Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30