Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Създателите му планират да дарят още два такива инструмента

В Музейко ще покажат музикален инструмент за деца с увреждания

На него могат да свирят едновременно две деца с нарушено зрение и увреден слух

Снимка: Музейко, Студио Полиформа

В събота, 26 ноември, в Музейко ще бъде демонстриран музикален инструмент за деца с увреждания. Той е разработен за за деца, които не могат да виждат и да чуват.

"Музико е музикален инструмент за всички деца, като е разработен с приоритет за деца с увреждания. Архитектурата му следва нуждите на незрящите деца, а технологичните решения трансформират звук в светлина. Децата са поставени в една и съща ситуация – имат равен старт, поставят ръцете си на едно и също място и в зависимост от вида увреждане, получават различна информация от инструмента. Направен е да могат да свирят две деца едновременно на него, като от едната страна е възможно да седне незрящо дете, от другата страна – глухо дете. Незрящото би чувало мелодията или ритъма, които създава, съответно детенцето отсреща, което не чува, може да вижда светлината и цветовете", разказа пред БНР Полина Герасимова, визуален артист и графичен дизайнер, създател на студио за визуални и интерактивни експерименти в дигиталните изкуства. Герасимова е един от създателите на инструмента. 

Разработката е доста сложна, признава Герасимова. В нея е участвал инженерът Ивайло Миленков. Той е създал софтуер и хардуер специално за този инструмент. Виктор Герасимов пък е свързал всички електрически елементи и е опростил електрическата система за максимална безопасност, той е автор и на светлинната част. Китаристът на група P.I.F. Иван Велков също е помогнал за каузата.

Предвидени са и специални възглавнички за децата, защото се свири на земята.

Музико вече е тестван в две училища.

"Беше много по-добре от очакванията ми. Не можех да повярвам колко интуитивно подхождат децата - и незрящите, и глухите", сподели още Полина Герасимова.

Ще бъдат изработени още два такива инструмента. Единият ще бъде дарен на училище за деца с нарушено зрение, а другият - на училище за деца с увреден слух. Това са училищата, където са направени тестовете.

Идеята е музико да надхвърли нивото на забавлението и да съдейства за музикалното развитие на децата с увреждания.

Повече за този специален инструмент чуйте в звуковия файл.

Снимки: Музейко, Студио "Полиформа"

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Кузманов

Момчил Кузманов - между преподаването на история, страстта към арехологията и хеви метъла

Момчил Кузманов е учител по история в столична езикова гимназия. Освен това той дълги години се занимава с археология , но една от най- любимите му страсти в живота е тежката музика . Той обича да я слуша и да я създава.  " Дълги години се опитвах да съчетая археологията с историята , но те са различни направления, чудех се през годините от кое да..

публикувано на 08.06.25 в 07:10

"Лоно": Широко отворените прозорци навътре и навън

Една разходка в парка, край морето, в паметта и емоционалността, след която вече вкъщи, стоиш пред прозореца и се взираш в светлината на току-що падналия дъжд....  Това пише поетът Иван Димитров за "Лоно" - новата стихосбирка на Радослав Чичев.  Време е да отворим широко прозорците за лирика с поета и водещ от програма "Христо Ботев"..

обновено на 07.06.25 в 10:50
Марко, Камен, Благо (от ляво на дясно)

Къде дебнат спотърите и какви тайни снимат?

Преди още да има официално съобщение за идването на новия Ф-16 и полета му, за това съобщиха в социалните мрежи. Къде случайно, къде нарочно снимките му в полет също бяха пуснати там от специален вид хора. Това са спотърите .  Те "дебнат" за сега извън районите на летищата, идващите самолети и снимат. Това е хоби. Което може би има..

публикувано на 07.06.25 в 06:30

Въведение в спешълти кафето

Спешълти интервю за спешълти кафе . Това ви предлагаме този път в Автономията за слушане. Главният ни герой този път е Йонатан Аначков - Джони . Той има бизнес с пекарна на кафе, както и кафене в центъра на София, в което предлага отбрани висококачествени сортове, придаващи не просто наслада, но и възвишеност на вкуса на тъмната напитка...

публикувано на 08.06.25 в 07:00

Нестинарски страсти: Има ли сензация в позицията на Църквата?

Нестинарството, една от най-древните български традиции, влезе под прицела на православната ни църква. Това не се случва за първи път, но сега стана причина за поредното разделение на обществото ни. На 21-ви май, когато по стар стил почитаме Св. св. Константин и Елена, Сливенският митрополит Арсений призова свещеници и православни християни да..

публикувано на 03.06.25 в 07:01

Христо Вътев: Господ използва всякакви методи, за да ни научи на нещо

Христо Вътев е председател на Бялото братство, което възстанови къщата на Петър Дънов, в която е живял и Георги Димитров. Всеки ден на столичната улица "Опълченска" №66 къщата е отворена за посетители. 1904 до 1926 година Учителят Дънов е посрещал посетители и е изнасял беседи всяка неделя в 10 часа. Христо Вътев разказва, че..

публикувано на 01.06.25 в 07:58

Безопасността не е игра: Как да предпазим децата от рискове в ежедневието

От 1 юни Международния ден на детето започва лятната ваканция на учениците. Свободното време предоставя безброй възможности за игри и разходки на открито, пътувания, лагери в планината и на морето, срещи с роднини и приятели. Наред с това, съществуват и редица рискове, за които родителите и децата трябва да внимават. За да предпази децата от..

публикувано на 01.06.25 в 06:30