Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Джиросваме отговорността за държавата на силния за момента външнополитически фактор"

Проф. Людмил Георгиев: Светът вече няма да е еднополярен. Промяната ще дойде с родилни мъки

"Ще продължават сблъсъците по всички линии, докато се натамани многополюсният световен ред"

проф. Людмил Георгиев
Снимка: Стопкадър, Евроком

"Зад видимия пласт прозира нещо друго, а именно страх на партийните елити да поемат управлението на страната в тази ситуация, страх от тотален провал. Този страх е израз на продължаваща вече години наред агония на многопартийната политическа система не само в България, в т.нар. демократичен свят."

Това мнение изрази в интервю за БНР психологът и университетски преподавател проф. Людмил Георгиев, който сравни ситуацията с маскарад.

"Партиите са се превърнали в обикновени бизнес корпорации."

Според него всичко това се дължи на драматичното разминаване между интересите на огромното мнозинство от хората и елитите, а пандемията е ускорила процеса.

"Не можем да говорим за пазарна икономика. Не можем да говорим за свободна инициатива. Решенията се вземат от една комисия (ЕК - бел. ред.), която 500 милиона европейски граждани не са избирали", заяви Георгиев. По думите му няма свободна търговия, има санкции и таван на цени.

"Това пазарно ли е?"

Агонията е драматична и не е възможно връщане назад, смята психологът.

"В момента ситуацията е тотален държавен капитализъм, дирижиран капитализъм."

"На драго сърце джиросваме отговорността за държавата на силния за момента външнополитически фактор, който заради това покровителства местните елити да правят каквито си щат безобразия. Няма варианти за съпротива. Промени ще има, когато се промени външнополитическата ситуация", коментира Людмил Георгиев в предаването "Политически НЕкоректно".

Промените идват. Светът вече няма да е еднополярен, подчерта той.

"Русия ще спечели т.нар. война в Украйна, ще се пренаредят пластовете. Налице е цялостно пренареждане на всичко, което ни е познато досега."

Психологът допълни, че в бъдеще може да се стигне дотам следващият политически елит да подаде молба "България да членува в БРИКС или в ШОС".

Това, което наблюдаваме днес, е цивилизационен сблъсък между различни погледи за човека и света, смята Георгиев.

"Сблъсък между секуларната западна цивилизация, за която Бог отдавна е мъртъв, и целия останал свят, който е религиозен. Православна Русия, конфуциански Китай, хиндуистка Индия, ислямският свят, африканският свят, католическа Латинска Америка - тези религиозни цивилизации не могат да приемат секуларния модел, особено последното извращение – ЛГБТИ идеологията. Няма да се съгласи останалият, религиозният свят с това. Или пак ще вървим по стария, типично западен идеологически модел – смятаме, че ние предлагаме съвършеното устройство на човешкото общество и налагаме това със сила, войни и кръв? Е, няма да става повече!"

"Промяната ще дойде с родилни мъки, няма да е бързо и лесно. Чакат ни тягостни години", прогнозира проф. Георгиев. Той не е оптимист за перспективите "случващото се в Украйна да не прерасне в нещо много по-сериозно" и не изключва "в един момент конфликтът да излезе извън рамките на Украйна".

"Не може люлката на западната цивилизация – Европа, да бъде васал на янките. Това е абсурд, но се случва, за съжаление", изтъкна Людмил Георгиев.

"В България ще продължава агонията на многопартийната политическа система. В Европа ще продължава агонията на обикновените хора, не само тази зима. В годините, които предстоят, ще продължават сблъсъците по всички линии, докато се натамани по някакъв начин този нов световен ред, многополюсният", обобщи Людмил Георгиев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12