Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В пустинята Арава са създадени парници, в които на високо висят дини, пъпеши, тикви и домати

Плодовете и зеленчуците се отглеждат по технологията адлая

Снимка: личен архив

Не е новост и на третия етаж да се бере грозде от лозница, но представете си вместо грозде, това да са дини и пъпеши. За научно изследователския център Вайдов в най-безводната пустия в Израел - Арава, това е технология, утвърдена още през осемдесетте години на миналия век.
На осмия конгрес по пустинно земеделие под егидата на ООН, който се проведе във филиала на университета на столицата на пустинята Бер Шева, който е в кибуц Сде Бокер, бяха дошли учени от 40 държава. Много от тях бяха от Европа, където въпреки че все още има вода и плодородни почви, климатичните промени поставят доста задачи близки до тези в субтропиците. А от кого да се учат как се прави от пустинята рай, ако не от Израел?
Снимка: личен архив
Парници, в които на високо висят дини, пъпеши, тикви и домати са една от визитните картички на пустинята Арава.

"Демонстрираме отглеждане на плодове, зеленчуци и подправки по начина адлая. Този метод вече е разпространен в много кибуци и в държавни ферми. Подходящ е за терени, където няма достатъчно обработваема земя. Така може да се увеличи продукцията на квадратни метра обработваема площ. Какви се предимствата на този метод: тъй като се далеч от земята плодовете са чисти. Далеч са от много вредители и не се налага да се пръскат. Освен бостан, на високо са и доматите, чушките, тиквичките, патладжана, краставиците. Продукцията може да стигне да 10 метра височина, но на практика, това не е нужно. Достатъчно е да е на височината на изправените човешки ръце, така че да се бере без да се протягат и без да се налага да клякат. Всичко това прави удобно и използването на машини за прибиране на реколтата", каза за БНР научната сътрудничка Инбал Каплан.

По тази технология, вече много частни домове използват стените си, за да отглежда зеленчуци и бостан, за който е необходима градина, ако се гледат по обичайния начин. Особено голямо търсене има на технология за отглеждане на подправки на балкона.

"За целта не са нужни саксии, а една тръба, пълна с пръст, надупчена по цялата ѝ дължина. Във всяка от дупчиците се садят подправки: мента, босилек, магданози и копър. В най-високата част на тръбата има маркуч за вода. По този начин се отглеждат и листни зеленчуци. Специално препоръчвам спанак от селекционирания при нас вид - Гъливер, чиито листата са съвсем крехки.

Що се отнася до пъпешите, дините и тиквите, опасността е да се откъснат от дръжките си, да паднат от височина и да се разбият. Направени са мрежи, с които ги обвиваме- те освен че ги предпазват от птиците, например, ги държат, ако презреят и вече не се държат на стъблата си. Освен нашето селскостопанско производство, от „летящите“ дини и пъпеши се интересуват от много държави. Вече почти половин век, при нас пристигат млади хора от Европа, Азия и Африка, за които организираме едногодишен курс точно по отглеждане на селскостопанска продукция в пустинни условия. Идват дори от места, с които Израел няма дипломатически отношения като Индонезия. Те стават наши посланици- пренасят нашия опит".
Снимка: личен архив
Обикновено ме питат дали технологията на „летящите“ зеленчуци и бостан е по-изгодна от обичайните способи. Отговарям - зависи как се гледа на готовата продукция. Нашите технологии са подходящи за места, където поливната площ не достига. Използват се по-малко препарати за третиране на растенията, което ги прави екологични. При нашия начин на оглеждане се губи по-малко от продукцията. От друга страна, поставянето на мрежи и други дейности изисква повече работна ръка, макар и за ограничени период".

В момента се експериментира нова роботизирана технология, с която се съкращава максимално ръчната работа по грижата за растенията и обирането на продукцията.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15