Това каза в интервю за БНР Генади Кондарев, старши сътрудник за региона на Централна и Източна Европа към E3G - организация, работеща за постигане на безопасно климатично бъдеще.
Заради краткосрочните проблеми с енергийната криза можем "да се превърнем в заложници на един сектор, който отмира", изтъкна той относно въглищната енергетика.
По думите му не трябва да си правим илюзии, че евтиният ток, който получаваме от АЕЦ "Козлодуй" сега, ще продължи да бъде евтин и с изграждането на нови мощности, защото една нова ядрена мощност ще бъде много скъпа.
Трябва да сме готови, че ако предвиждаме една ядрена мощност да бъде готова между 2035 и 2040 г., то тя най-вероятно ще е факт след 2040 г., посочи той.
"Много обществена енергия и пари ще бъдат вложени в това нещо."
Превръщаме новите ядрени мощности в единствен политически консенсус какво трябва да се прави в процеса на декарбонизация, коментира Генади Кондарев в предаването "Преди всички".
Относно ядрената и въглищната енергетика Генади Кондарев заяви още, че "има само микс от минало" и "бъдещето не принадлежи на нито една от двете технологии".
"В момента навсякъде има отлив от енергетиката, свързана с въглища. Няма нови инвестиции. Много международни инвеститори се отказват да инвестират в подобен тип енергия. Да, в момента забелязваме където има въглищна енергетика, че има известно възраждане", каза той.
Кондарев отбеляза, че войната в Украйна е изпреварила събитията и възможността да имаме заместващи мощности и инвестиции в енергийна ефективност, а в момента възобновяемата енергия е около 20% от нашия микс.
Вървеше се много към "фалшивото решение да се залага на газ като преходно гориво", а след няколко години тези инвестиции ще бъдат обезсмислени, допълни той.
Относно целта за 40% съкращаване на емисиите от производство на въглища Кондарев изтъкна, че при достатъчно алтернативни източници, въглищните централи могат да работят в по-малка част от годината.
Може да се окаже "по-евтино да субсидираме това хората да не работят, отколкото да работят", заяви той и подчерта, че хората във въглищния сектор трябва да започнат да започнат да търсят алтернативи за себе си.
"Дава се празен чек на правителството – задължение изцяло и безсрочно да отпадне целта от 40%, защото се казва, че до 2026 г. пазарите няма да се успокоят", обобщи Генади Кондарев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..