Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ядрената тема постоянно се вади от гардероба и нафталина, заяви той

Генади Кондарев за АЕЦ и въглищата: Микс от минало. Бъдещето не принадлежи на нито една от двете технологии

Решението да се залага на газ като преходно гориво е фалшиво, след няколко години тези инвестиции ще бъдат обезсмислени, посочи сътрудникът на E3G

Генади Кондарев
Снимка: Лора Търколева

"Ядрената тема продължава да се промъква през годините и постоянно да бъде изваждана от гардероба и нафталина."

Това каза в интервю за БНР Генади Кондарев, старши сътрудник за региона на Централна и Източна Европа към E3G - организация, работеща за постигане на безопасно климатично бъдеще.

Заради краткосрочните проблеми с енергийната криза можем "да се превърнем в заложници на един сектор, който отмира", изтъкна той относно въглищната енергетика.

По думите му не трябва да си правим илюзии, че евтиният ток, който получаваме от АЕЦ "Козлодуй" сега, ще продължи да бъде евтин и с изграждането на нови мощности, защото една нова ядрена мощност ще бъде много скъпа.

Трябва да сме готови, че ако предвиждаме една ядрена мощност да бъде готова между 2035 и 2040 г., то тя най-вероятно ще е факт след 2040 г., посочи той.

"Много обществена енергия и пари ще бъдат вложени в това нещо."

Превръщаме новите ядрени мощности в единствен политически консенсус какво трябва да се прави в процеса на декарбонизация, коментира Генади Кондарев в предаването "Преди всички".

Относно ядрената и въглищната енергетика Генади Кондарев заяви още, че "има само микс от минало" и "бъдещето не принадлежи на нито една от двете технологии".

"В момента навсякъде има отлив от енергетиката, свързана с въглища. Няма нови инвестиции. Много международни инвеститори се отказват да инвестират в подобен тип енергия. Да, в момента забелязваме където има въглищна енергетика, че има известно възраждане", каза той.

Кондарев отбеляза, че войната в Украйна е изпреварила събитията и възможността да имаме заместващи мощности и инвестиции в енергийна ефективност, а в момента възобновяемата енергия е около 20% от нашия микс.

Вървеше се много към "фалшивото решение да се залага на газ като преходно гориво", а след няколко години тези инвестиции ще бъдат обезсмислени, допълни той.

Работещи във въглищни централи се събраха пред парламента, за да се обявят против закриването на мощности, предвидено в ПВУ. 12 януари 2023 г.  Снимка: БГНЕС

Относно целта за 40% съкращаване на емисиите от производство на въглища Кондарев изтъкна, че при достатъчно алтернативни източници, въглищните централи могат да работят в по-малка част от годината.

Може да се окаже "по-евтино да субсидираме това хората да не работят, отколкото да работят", заяви той и подчерта, че хората във въглищния сектор трябва да започнат да започнат да търсят алтернативи за себе си.

"Дава се празен чек на правителството – задължение изцяло и безсрочно да отпадне целта от 40%, защото се казва, че до 2026 г. пазарите няма да се успокоят", обобщи Генади Кондарев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предложение: Да се инкриминира изхвърлянето на строителни отпадъци

Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..

публикувано на 08.05.25 в 07:18

С акция с парапланер "Грийнпийс" настоя да бъде спряно финансирането на въглищната индустрия у нас

С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..

обновено на 07.05.25 в 08:57

Кюстендилци излизат на протест срещу ветроенергиен парк в Осогово

Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..

публикувано на 30.04.25 в 08:18

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30