Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народният празник Сурова е най-таченият и най-чакан празник в региона

В Пернишко празнуват Сурова. Традицията е жива

Селата са в очакване на най-магичната нощ от годината

Снимка: Елена Тамакярска

Пернишките села са в очакване на най-магичната нощ в годината - нощта на Сурова. Както всяка година и сега – вечерта на 13 срещу 14 януари, сурвакарите в Пернишко ще надянат маските, ще опашат тежки пояси със звънци и ще играят край ритуалните огньове, за да благословят земята и хората за по-добър живот.

"Много здраве, късмет и много берекет."

Сурвакарите вярват, че колкото по-страшни са маските, колкото по-силно звънят звънците, толкова по-далеч ще избяга лошото. Традицията е жива, предава се от баща на син, от дядо на внуче. Тук често ще чуете сурвакари да казват, че живеят за Сурова.

"Не мога да живея без Сурва."

"Сурва е нещо уникално."

"Сурва ми е в сърцето."

Снимка: БГНЕС

Многолюдна, зрелищна, колоритна е пернишката Сурова. Костюмите са направени от обърнати наопаки кожи или от нарязани на ленти парчета плат. В част от селата маските са от дърво, кожа и рога, в други са огромни ликове, изработени от дърво и пера. Всяка година те се обновяват.

Сурвакарските дружини се предвождат от болюбашия, във всяка дружина има булка и младоженец, свекър и свекърва, поп, мечкар и мечка, звънчари. Разиграва се обичаят "Сурвакарска сватба". Неизменна част от празника е обхождането на домовете.

"Не е на добре, когато една къща се подмине, а се подминава само при два случая – когато има смъртен случай и когато има родилка", уточнява етнохорологът Милчо Георгиев. За приноса му към обичая и Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва" той е сред отличните с учредената на името на бащата на фестивала - Йордан Николов, награда.

Снимка: БГНЕС

В миналото на Сурова са ходили само мъжете.

"Основното е преминаването на юношата в статуса на мъжете. Бидейки сурвакар, той вече може да се жени, да бъде харесван и да замотва пояс", допълва Милчо Георгиев.

В наши дни в сурвакарските дружини масово се включват и жени, в т.ч. и момичета.

Снимка: БГНЕС

Часове преди звънците да възвестят началото на Сурова, в 14 часа днес в Двореца на културата в Перник ще бъде открита изложбата "Изкуството на маската". Тя е част от проекта "Съхраняване и популяризиране на нематериалното културно наследство", партньори по който са пернишкото сдружение "Локално наследство" и фондация "Нишвил" от съседна Сърбия.

Изложбата показва 12 обредни маски от двата типа – с пера и животинска кожа и рога, изработени от естествени материали в работилница за маски, проведена с двама майстори – от едно пернишко и едно брезнишко село, разказва Владимир Русев от сдружение "Локално наследство".

Предстои изложбата да пътува. В Ниш ще отидат и група сурвакари, които ще представят обредното маскиране.

Снимка: БГНЕС

Народният празник Сурова е най-таченият и най-чакан празник в региона, а едно от най-големите му достойнства е неговата приемственост.

"Бил съм още носен на ръце, когато баща ми ме е изнесъл за първи път на Сурова."

"Сурова е най-големият празник. Коледа, Нова година, рождения ден не чакам така, както чакам Сурова."

Заради силата и непреходността на традицията през 2015 година пернишката Сурова бе вписана в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15