Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Марченко: Много анализатори разсъждават дали Кремъл работи по Кримски сценарий и в Нагорни Карабах

"Навсякъде руската пропаганда подготвя обществеността, а после се преминава към силови действия"

Николай Марченко
Снимка: Ирина Недева

Путин има слаба армия, но много силни специални служби. Това обясни пред БНР Николай Марченко, който е заместник -главен редактор на „Бивол“, както и бивш кореспондент на вестник „Комерсант“.

По тази причина за руския президент не  е трудно да създава допълнително напрежение в конфликтни точки, като тази между Армения и Азербайджан, предизвикана от спора за Нагорни Карабах.

Москва смята, че може да казва на суверенни държави как да се държат. Много анализатори разсъждават над въпроса дали Кремъл работи по Кримски сценарий и в Нагорни Карабах

Марченко припомни в предаването „Хоризонт до обед“ историята на конфликта.

„През 1992-93 година се  води война между Армения и Азербайджан за Нагорни Карабах. Тогава арменските въоръжени сили, подпомагани донякъде от руските, поемат контрол върху този регион, но след това не го развиват. Има миграция на население. През 2020 година превърналият се в регионална и икономическа сила Азербайджан успява да си върне контрола върху този регион“.

Кризата отново започва през ноември 2022 година, посочи Марченко.

Москва назначава за ръководител на сепаратистката Нагорнокарабахска република, която е непризната, известен руски милиардер и медиен магнат - Рубен Варданян. Той е познат с това, че преди няколко години става обект на журналистически разследвания за участието му в схемата „Тройка диалог“ – мащабно изпиране на големи парични потоци“.

Този човек започва сериозна пропаганда и реторика, която не съдейства на Баку и Ереван да водят мирни преговори, поясни журналистът.

“Говори за това, че 120 хиляди арменци живеят в Карабах и те са в хуманитарна криза. Данните на ООН обаче показват, че поне 90 хиляди са напуснали региона след като през есента на 2020 година започва войната между Армения и Азербайджан. Реално там живеят не повече от 40 хиляди, но тази реторика е много опасна. Преди Русия да нахлуе в Донбас и Крим месеци, ако не и години по-рано, подготвя обществеността, че там има рускоезични граждани, които са притеснявани. Но в тези региони никой никога не е притеснявал гражданите. Същата е ситуацията в областите, които Путин успя да завладее през изминалата година“. 

Проучване сочи, че още преди началото на конфликта от 2020 между Азербайджан и Армения в региона са живели около 103 хиляди арменци, а не 120 хиляди, посочи Марченко.

„Отделно Кишинев и Киев вече имат опит с това как работи руската пропаганда. Тя започва да подготвя първо обществеността.

Журналистът напомни, че след примирието между Азербайджан и Армения руски мироопазващи сили се настаняват в региона.

„Точната им численост не е известна, но очевидно са достатъчно сериозна сила, за да настоява президентът на Армения те да се намесят. Засега Москва не бърза да го прави. Путин обаче може да призовава към мир до последния момент и после да каже, че арменските граждани искат съдействие, а това е братска съюзническа република и трябва да се помогне. Той обича постепенно да повишава напрежението преди да предприеме силови действия“.

Цялото интервю на Ирина Недева с Николай Марченко може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06