Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитат паметта на жертвите на бомбардировката във Враца през 1944 г.

380 бомби, 124 убити, 250 ранени - горчивата равносметка за града след операция "Прицел от упор"

Снимка: Община Враца

Във Враца ще бъде отбелязана 79-ата годишнина от бомбардировката на града по време на Втората световна война, когато живота си губят 124 души, два пъти повече са ранените и има мащабни разрушения. В памет на жертвите в храм "Св. Възнесение" ще бъде отслужена панихида, след която ще бъдат поднесени цветя пред мемориала на загиналите в центъра на града. Въздушната атака е едно от най-драматичните събития в по-новата история на Враца.

Годината е 1944-та. В разгара на Втората световна война е в ход операция на Съюзническите сили, наречена "Прицел от упор". Денят е 24 януари. Целта за 300 тежки бомбардировача е София, но поради гъстата мъгла те са отклонени. Освобождават товара си над други градове и села. 380 бомби са изсипани над Враца за кратко време. Под прицел са центърът на града и района около жп гарата. Към времето на най-масираната бомбардировка на Враца ни връщат спомените на 94-годишната Цветана Станкова, която посреща въздушната атака на 15-годишна възраст.

"Следобед беше. Изведнъж сирените засвириха, хората започнаха да бягат, почнаха самолети отгоре да ручат, да гърмят, изпопадаха жици. Ужас и безумие... Беше много силно нещо, имаше жертви. Изкопани от бомбите големи трапове."

Равносметката за Враца от операцията "Прицел от упор" е шокираща - убити са 124 души, а 250 са ранени. От всичките близо 3500 сгради в града са разрушени над 240, а над 820 са повредени. Сред сринатите постройки са читалището, военният клуб и занаятчийското училище. Без покрив в януарския ден се оказват близо 2 хиляди души.  След първоначалния ужас и паника от бомбения ад врачани бързо и задружно се преориентират към обичайния делничен ритъм, макар и в необичайни условия.

Цялостното възстановяване на града и живота в него продължава месеци, дори години след това.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33