"Бяха много напрегнати дни. На 19-и влязохме, минахме през Одеса, през Бердянск, след това влязохме в Мариупол. Решихме да качим северно до две градчета – Маринка и Краснохоривка, които бяха завзети от руските сили преди няколко седмици. Там вече градове няма. Тогава бяха разположени на линията на съприкосновение между сепаратистите и украинската армия. Хората живееха в едни панелни блокове, които нямаха дограма, изгорели, долу – в мазетата, нямаха бомбоубежища", разказа авторът на филма Александър Марков пред БНР.
"В 3.30 започна всичко. Ние бяхме в един хотел в източната част на града (Мариупол – бел. ред.), близо до "Азовстал". Това ни събуди. 40 минути по-късно, когато отидохме пред театъра на града, започнаха ракетните удари по летището. Това, което никога няма да забравя, е, че ги усещахме физически. (…)Просто не можех да повярвам. Не можех да го възприема. После много бързо трябва да превключиш и разбираш какво е станало."
"Решихме да разкажем за тази една година през човешки истории. Типизирахме ги", обясни Марков в предаването "Хоризонт до обед". Така се спрели на образите на любимата, доброволеца, бащата, дъщерята, война и журналиста.
"Всеки от екипа, който работи по този филм, си избра по един любимец."
Александър Марков сподели, че неговият любим образ от документалната лента е този на журналиста, станал доброволец. В дните, в които не е на работа, той помага на украинските военни.
"Той каза, че като повечето хора в Украйна е включил "режима на мравката" – всеки избира с какво може да бъде полезен на своето общество и влиза в тази роля. (…) Тези хора като Артьом, доброволците, отиват, раздават хляба – има хора по 3-4 месеца не са яли хляб, пекат си питки, раздават външни батерии на войниците и са под постоянна опасност. Видеата от тези доброволчески походи са просто покъртителни."
Журналистът отбеляза още, че докато е бил в Украйна, му е било много трудно, но на терен трябва "да се събереш", въпреки че месеци след началото на войната всички плачат.
"Тези хора ни допуснаха изцяло в личното си пространство и на мен ми беше много неудобно да влизам там. Аз им обясних, че целта е да разкажем на зрителите в България тези трагедии."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В публикацията са използвани кадри от филма
Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..
Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив. Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума. Първите реставрационно-консервационни дейности там..
Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..
В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..
Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" . "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..
100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..
Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора . Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни. Тази есен е бил..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..