Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Марков: Решихме да разкажем за тази една година през човешки истории

Документално за Украйна - с филм на Александър Марков БНТ ще отбележи година от инвазията

"Войната в Украйна: Няколко истории по-късно" описва събитията през образите на образите на любимата, доброволеца, бащата, дъщерята, война и журналиста

Александър Марков
Снимка: БГНЕС

С филма на Александър Марков "Войната в Украйна: Няколко истории по-късно" БНТ ще отбележи година от началото на руската инвазия в документалната си поредица "В кадър". Филмът ще бъде излъчен утре вечер. 

"Бяха много напрегнати дни. На 19-и влязохме, минахме през Одеса, през Бердянск, след това влязохме в Мариупол. Решихме да качим северно до две градчета – Маринка и Краснохоривка, които бяха завзети от руските сили преди няколко седмици. Там вече градове няма. Тогава бяха разположени на линията на съприкосновение между сепаратистите и украинската армия. Хората живееха в едни панелни блокове, които нямаха дограма, изгорели, долу – в мазетата, нямаха бомбоубежища", разказа авторът на филма Александър Марков пред БНР.

"В 3.30 започна всичко. Ние бяхме в един хотел в източната част на града (Мариупол – бел. ред.), близо до "Азовстал". Това ни събуди. 40 минути по-късно, когато отидохме пред театъра на града, започнаха ракетните удари по летището. Това, което никога няма да забравя, е, че ги усещахме физически. (…)Просто не можех да повярвам. Не можех да го възприема. После много бързо трябва да превключиш и разбираш какво е станало."

"Решихме да разкажем за тази една година през човешки истории. Типизирахме ги", обясни Марков в предаването "Хоризонт до обед". Така се спрели на образите на любимата, доброволеца, бащата, дъщерята, война и журналиста.

"Всеки от екипа, който работи по този филм, си избра по един любимец."

Александър Марков сподели, че неговият любим образ от документалната лента е този на журналиста, станал доброволец. В дните, в които не е на работа, той помага на украинските военни.

"Той каза, че като повечето хора в Украйна е включил "режима на мравката" – всеки избира с какво може да бъде полезен на своето общество и влиза в тази роля. (…) Тези хора като Артьом, доброволците, отиват, раздават хляба – има хора по 3-4 месеца не са яли хляб, пекат си питки, раздават външни батерии на войниците и са под постоянна опасност. Видеата от тези доброволчески походи са просто покъртителни."

Александър Марков  Снимка: Ирина Недева

Журналистът отбеляза още, че докато е бил в Украйна, му е било много трудно, но на терен трябва "да се събереш", въпреки че месеци след началото на войната всички плачат.

"Тези хора ни допуснаха изцяло в личното си пространство и на мен ми беше много неудобно да влизам там. Аз им обясних, че целта е да разкажем на зрителите в България тези трагедии."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

В публикацията са използвани кадри от филма

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10

В родопско село правят кастинг за актьори. Наесен ще играят "Женско царство"

Родопското село Пчеларово обяви кастинг за актьори  любители . Те ще участват в театрална пиеса, чиято  премиера е планирана за есента. Идеята е на семейства, завърнали се неотдавна от Канада .  Шепата ентусиасти и доброволци искат да върнат славата на Пчеларово от времената, когато в него са живели 4000 души. Красимира Стоянова е..

публикувано на 16.05.24 в 10:04

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40