Крепостта Царевец се върна в края на славния и размирен XIII век чрез десетки жени и мъже, с различни професии, отдали се на историческите възстановки. Тазгодишното издание на средновековния фестивал е посветено на царуването на Ивайло и преминава под мотото „Селският цар – възшествието“, разказва за "Закуска на тревата" историкът и директор на общинската дирекция „Култура“ Нелина Църова:
„В историята Ивайло е недобре напълно проучена личност и доста противоречива. Информация имаме от византийските хронисти, които съвсем разбираемо и основателно го представят в изключително неблагоприятна светлина, защото България и Византия са враждуващи по това време страни и си оспорват господството на Балканите. Фигурата на Ивайло е изключително значима, заради политическите промени, които настъпват по това време в българската държава, съюзите, които се сключват, други, които се разпадат. Това са едни бурни, превратни времена, така че появата на фигура като Ивайло е напълно исторически обоснована и съответно следата, която той оставя, до ден-днешен се помни“.
Тази година на Царевец от София е и едно тригодишно момиченце - Лора, заедно с родителите си Тодор и Мариета Тодорови. Какво „пали“ по историята един компютърен инженер и една счетоводителка:
„Интересно е да участваш в това. Да видиш „от първа ръка“ какъв горе-долу е бил средновековният живот, какво са носили като дрехи, какъв е бил самият бит, какво са яли, а също и историята на държавата, на България“, казва Тодор.
„Интересно е да се пренесем в друга епоха. Нашите дрехи са дело на моя съпруг Тодор, изцяло ръчно направени, автентично, както е било в Средновековието. Представяме дрехи от Второто българско царство, когато Търново е било столица. Интересно е да се пренесе човек от забързаното ежедневие в една друга епоха и да представи културата, която е била тогава“, допълва Мариета.
Зад крепостните стени на Царевец кипят битки, лее се медовина, възраждат се стари занаяти като калиграфия, иконопис, свещолеене, сечене на монети, производство на хартия, обработка на кожи, грънчарство, ковашки практики, производство на бижута и оръжия. Има кулинарни състезания и демонстрация на средновековна кухня, и много музика.
„Хората отстрани си мислят, че е много лесно – не е. За да изработиш едно оръжие, една дреха, много е трудно да намериш информацията. Интересно е това предизвикателство да намериш нещо, което е било, и да го възстановиш така, както е. това е идеята, когато едно нещо се възстанови, то остава за бъдеще, за децата ни“. „Това ме връща в едно време, когато не съм имала възможност да живея. Прави нещата по-истински“. „Винаги ми е доставял удоволствие този начин на живот – хем прост, хем сложен. Искам да покажа, че има други възможности за съществуването, не само забили в телефони, в технологии, което малко или много крадат от нашето внимание и енергия, вместо това да отиде в нещо по-зареждащо, даващо ти уроци в ежедневието“.
Във възстановките в крепостта Царевец се включват реконструктори на исторически събития от 7 държави. Сред тях са Денис от Румъния и Джон от Гърция със своите групи:
„Невероятен фестивал, който носи преживявания на хора от много държави. Наистина тук са много добри реанактори, които знаят какво правят и го правят от сърце и любов към историята. Мястото и историческата крепост са много красиви и се чувстваме много добре“, разказа Денис.
„Невероятно е. Много се радвам, за втори път сме на фестивала и искаме да дойдем отново. Мястото е красиво, хората са сърцати. Феноменално. Много сме вдъхновени“, казва Джон.
За поредна година клубът за исторически възстановки „Чигот“ от Варна е участник в средновековния фестивал, разказва Ясен Ненков:
„Ще участваме в боевете. Отделно ще има представяне на обработка на кожа и забавления за децата, да се потопят в тази средновековна обстановка и да се заинтересуват от историята“.
Шуменката Надежда Николова представя средновековна мода и куклен театър с мотиви от епохата на Второто българско царство, а тази година има и изненада за посетителите на фестивала:
„Ще ги изненадам с 50 средновековни изображения, как са изглеждали европейските хералдически знаци – за първи път го представяме. За кукления театър темата тази година е Ивайло, ще започнем с въвеждане за Ивайло, след това ще продължим с две приказки и няколко притчи“.
Средновековният фестивал се организира от сдружение „Търновци“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до фестивала на Царевец е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват.Още по темата в звуковия файл.
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..