Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осмо издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград"

Осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград

Легендата за цар Ивайло, наричан „смелото сърце“ на средновековна България, се завърна в крепостта Царевец във Велико Търново с осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград“. 170 реконструктори на исторически събития от седем държави представят до края на седмицата ежедневието, изкуствата, кухнята и войнските умения на предците ни от средните векове.

Крепостта Царевец се върна в края на славния и размирен XIII век чрез десетки жени и мъже, с различни професии, отдали се на историческите възстановки. Тазгодишното издание на средновековния фестивал е посветено на царуването на Ивайло и преминава под мотото „Селският цар – възшествието“, разказва за "Закуска на тревата" историкът и директор на общинската дирекция „Култура“ Нелина Църова:   

„В историята Ивайло е недобре напълно проучена личност и доста противоречива. Информация имаме от византийските хронисти, които съвсем разбираемо и основателно го представят в изключително неблагоприятна светлина, защото България и Византия са враждуващи по това време страни и си оспорват господството на Балканите. Фигурата на Ивайло е изключително значима, заради политическите промени, които настъпват по това време в българската държава, съюзите, които се сключват, други, които се разпадат. Това са едни бурни, превратни времена, така че появата на фигура като Ивайло е напълно исторически обоснована и съответно следата, която той оставя, до ден-днешен се помни“.  

Тази година на Царевец от София е и едно тригодишно момиченце - Лора, заедно с родителите си Тодор и Мариета Тодорови. Какво „пали“ по историята един компютърен инженер и една счетоводителка: 

„Интересно е да участваш в това. Да видиш „от първа ръка“ какъв горе-долу е бил средновековният живот, какво са носили като дрехи, какъв е бил самият бит, какво са яли, а също и историята на държавата, на България“, казва Тодор.

Осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград

„Интересно е да се пренесем в друга епоха. Нашите дрехи са дело на моя съпруг Тодор, изцяло ръчно направени, автентично, както е било в Средновековието. Представяме дрехи от Второто българско царство, когато Търново е било столица. Интересно е да се пренесе човек от забързаното ежедневие в една друга епоха и да представи културата, която е била тогава“, допълва Мариета.  

Зад крепостните стени на Царевец кипят битки, лее се медовина, възраждат се стари занаяти като калиграфия, иконопис, свещолеене, сечене на монети, производство на хартия, обработка на кожи, грънчарство, ковашки практики, производство на бижута и оръжия. Има кулинарни състезания и демонстрация на средновековна кухня, и много музика.  

„Хората отстрани си мислят, че е много лесно – не е. За да изработиш едно оръжие, една дреха, много е трудно да намериш информацията. Интересно е това предизвикателство да намериш нещо, което е било, и да го възстановиш така, както е. това е идеята, когато едно нещо се възстанови, то остава за бъдеще, за децата ни“. „Това ме връща в едно време, когато не съм имала възможност да живея. Прави нещата по-истински“. „Винаги ми е доставял удоволствие този начин на живот – хем прост, хем сложен. Искам да покажа, че има други възможности за съществуването, не само забили в телефони, в технологии, което малко или много крадат от нашето внимание и енергия, вместо това да отиде в нещо по-зареждащо, даващо ти уроци в ежедневието“.  

Във възстановките в крепостта Царевец се включват реконструктори на исторически събития от 7 държави. Сред тях са Денис от Румъния и Джон от Гърция със своите групи:  

„Невероятен фестивал, който носи преживявания на хора от много държави. Наистина тук са много добри реанактори, които знаят какво правят и го правят от сърце и любов към историята. Мястото и историческата крепост са много красиви и се чувстваме много добре“, разказа Денис. 

Осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград

„Невероятно е. Много се радвам, за втори път сме на фестивала и искаме да дойдем отново. Мястото е красиво, хората са сърцати. Феноменално. Много сме вдъхновени“, казва Джон. 

За поредна година клубът за исторически възстановки „Чигот“ от Варна е участник в средновековния фестивал, разказва Ясен Ненков: 

„Ще участваме в боевете. Отделно ще има представяне на обработка на кожа и забавления за децата, да се потопят в тази средновековна обстановка и да се заинтересуват от историята“. 

Шуменката Надежда Николова представя средновековна мода и куклен театър с мотиви от епохата на Второто българско царство, а тази година има и изненада за посетителите на фестивала: 

„Ще ги изненадам с 50 средновековни изображения, как са изглеждали европейските хералдически знаци – за първи път го представяме.  За кукления театър темата тази година е Ивайло, ще започнем с въвеждане за Ивайло, след това ще продължим с две приказки и  няколко притчи“. 

Средновековният фестивал се организира от сдружение „Търновци“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей. Достъпът до фестивала на Царевец е свободен, като се заплаща входната такса за архитектурно-музейния резерват.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30