Без да има нужда да се ходи на лов, а и да полагат големи усилия, всевъзможни организации ги изхранват. Голяма част от приходите от изложенията за расови котки отиват за хранене на бездомните им събратя. Не говорим, че всеки магазин или заведение си имат по няколко „придворни котки“, които ядат на корем. Почти във всеки блок има поне по една „коткарка“ , която събира цели митинги от мяукащото братство и ги изхранва, най често със свои средства, при това не са остатъци от обеда си, а със специална котешка храна.
Котакът Шай ( дар) не е известен в цял сват като сибирската котка Маруся, която три дни е топлила с тялото си новородено детенце, изхвърлено в снага и така го е спасила от смърт. Но и Шай стана известен в Израел от една снимка. Той е в ръцете на млад мъж. Зад него жена носи бебе, а след тях е тръгнало да ги изпраща цялото детско отделение на болницата в край северния град Кацрин.
Предисторията на това шествие е затрогваща. В родилното на града пристига неизвестна съвсем млада бременна жена, на която водите изтичат. В нощта след раждането майката изчезва, а новородено реве денонощно. Почти не иска да суче от другите жени, нито пие мляко от биберон. В Израел почти лисват деца за осиновяване, но въпреки това никой не иска за вземе врещящото бебе.
От време на време в детското отделението пристига неизвестно улично коте. То е много своенравен и не позволява никой да го докосне. Вместо да яде храната, която му подхвърлят или оставят в паничка, предпочита да краде от порциите на пациентите. За това щом го видят, сестрите и санитарките го гонят. Изведнъж, след денонощен рев, в отделението става тихо. Лекарите се изплашват да не е станало нещо с врещящото бебе. Ахват когато виждат пакостливия котак в креватчето му. А малкия юнак го е прегърнал и смуче като биберон края на опашката му. Офертата за осиновяването на бебето вече е в комплект с котака, когото наричат Шай. Снимката показва семейството, което води към дома си и двамата.
Израел е единствената високоразвита държава, където африканските бежанци могат да стигнат по суша. Колкото и да са непристъпни границите, на вълни пристигат такива бежанци. Пътят им не е бил лек през пустини и планини, вечно изнудвани, а и болестите не ги щадят. Често до Израел стигат деца, чиито родители са загинали по време на преходите. Често страхът ги сковава . Те треперят. Не знаят езика. Дори не искат да ядат и спят. Тогава пускат при тях ...служебните котки. Тези мъркащи лечители са част от психологическата терапия на деца, което трудно свикват с болничната обстановка. При децата -бежанци котките се покрадват и започват да се галят в нозете им. Постепенно привличат вниманието им и започват да ги успокояват. След това сякаш котките ги водят до чиниите, където има храна и децата успокоени, да хапнат. Така е започнал процеса на адаптация.
Три са нещата, които всяко лято напомнят на родителите: да не остават детето си само в колата, да внимават бебето да не падне в басейна, какъвто има на двора почти във всяка къща и да внимават при маневра да не смачкат изскочило на на място хлапе. В маневрите котките не се месят, но не веднъж са спасявали малчугани при другите две ситуации. Самотна майка решава да спре само за минутка, да купи мляко за детето си. Оставя го в колата. Не е ясно дали касиерката е действала бавно при маркирането на пълните със стоки колички на само двамата купувачи преди майката или та се е увлякла да купи освен мляко още други много нужни стоки, но се забавя, температурата в колата е станала непоносима и хлапето започнало да пищи. Явно го е чула улична котака, която започва да се държи неадекватно. Хвърля се върху минаващ наблизо полицай (или военен) и не му позволява да продължи, докато не го накарал да отиде до паркирания на слънце автомобил. За да помогне на детето, униформения счупва стъклото на колата и го спасява.
Знае се, че котките не обичат много водата. Но коте смело скача в басейн, където е паднало , измъкнало се от люлката се хлапе, тръгнало с лазене да търси родителите си. Четириногият домашен глезльо, не само прекарва известно време в басейна, но поддържа главичката на бебето да е над водата, докато дойдат са си го приберат родителите му.
Още по темата в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..