Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Чунов за удоволствието да произвеждаш и да консумираш кафе

25 милиона малки производители по света разчитат на прехраната си от кафе днес

2
Марин Чунов
Снимка: Марин Чунов
В 13-ия епизод на авторската рубрика - „Америка - илюзии и реалности“ ще ви срещнем с един българин, който от 15 години живее в страната и който има бизнес за кафе. Той се казва Марин Чунов и има собствена марка от ароматната напитка.

В света всеки ден пие повече от  2,25 милиарда чаши кафе. Най-пристрастени  кафеджии са  финландците. Но в Албания имат най-много кафенета в света на глава от населението. В САЩ  хората от Ню Йорк пият седем пъти повече кафе от  останалите  градове в  страната, а най-скъпото кафе в света се добива по твърде необичаен начин - от изпражненията на дива животинка наречена азиатска палмова сиветка. Цената е от 100 до  600 долара за  по-малко от половин кг.


25 милиона малки производители по света разчитат на прехраната си от кафе днес, а през 1932 година по време на Голямата  депресия кафето прави възможно участието на бразилските спортисти в Олимпиадата. По това време се провеждат 10-тите  Олимпийски  игри в Лос Анджелис.

Бразилия  е в тежко икономическо  положение и правителството  търси вариант  да изпрати спортистите  на  Олимпиадата. Решават да ги натоварят  на кораб превозващ 25 тона кафе. По пътя за игрите  продават кафето. Така кафето, славата на Бразилия,  сбъдва мечтите на бразилските спортисти и осигурява участието им в Олимпиадата.

За българина Марин Чунов, който живее от 15 години в САЩ,  кафето се превръща в  сбъдната американска мечта. В Америка той успешно вече произвежда и продава своя марка кафе, а наскоро прибави  и колекция от различни ядки.

Марин Чунов

Откъде дойде това любопитство към кафето?

"Един ден брат ми ми се обади и ми каза: Може  ли да провериш тук една машина как работи , за  кафе, защото аз не знам как да проверя. Искаше да инсталира машина за правене на кафе и аз му казах - добре, дай ми малко време да проуча как са нещата, защото нищо не разбирах. Абсолютно знаех само, че кафето е черно и започнах да правя проучвания. Колкото повече прочитах, толкова повече ме заинтригуваше."

И реши да направиш своя лаборатория  която да изпиташ това, което вече беше научил?

"За което бях похарчил толкова много пари. Сглобих  лабораторията, но се оказа, че това , че съм научил неща, не означава, че съм професионалист. Затова записах едно училище за кафе. Те са много малко в Америка .Те са 2 или 3. Трябваше да ходя до Вирджиния да уча там. Процеса  до края ми отне три години, за да го завърша. Не беше толкова лесно да се завърши, защото все пак аз не знаех чак толкова добре английски.

И се оказва, че не е за всеки, защото много от хората се отказват още в самото начало. Кафето има кофеин и този кофеин действа на хората по много различен начин. На едни действа добре, на други не им действа добре на нервната система".
Но казват, че кафето удължава живота, че може да ни спаси от депресия, в голяма степен от Алцхаймер?
"При нормална консумация. Аз не препоръчвам на никой да превишава консумацията на кафе", разказа за "Закуска на тревата" Марин Чунов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08