Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Чунов за удоволствието да произвеждаш и да консумираш кафе

25 милиона малки производители по света разчитат на прехраната си от кафе днес

2
Марин Чунов
Снимка: Марин Чунов
В 13-ия епизод на авторската рубрика - „Америка - илюзии и реалности“ ще ви срещнем с един българин, който от 15 години живее в страната и който има бизнес за кафе. Той се казва Марин Чунов и има собствена марка от ароматната напитка.

В света всеки ден пие повече от  2,25 милиарда чаши кафе. Най-пристрастени  кафеджии са  финландците. Но в Албания имат най-много кафенета в света на глава от населението. В САЩ  хората от Ню Йорк пият седем пъти повече кафе от  останалите  градове в  страната, а най-скъпото кафе в света се добива по твърде необичаен начин - от изпражненията на дива животинка наречена азиатска палмова сиветка. Цената е от 100 до  600 долара за  по-малко от половин кг.


25 милиона малки производители по света разчитат на прехраната си от кафе днес, а през 1932 година по време на Голямата  депресия кафето прави възможно участието на бразилските спортисти в Олимпиадата. По това време се провеждат 10-тите  Олимпийски  игри в Лос Анджелис.

Бразилия  е в тежко икономическо  положение и правителството  търси вариант  да изпрати спортистите  на  Олимпиадата. Решават да ги натоварят  на кораб превозващ 25 тона кафе. По пътя за игрите  продават кафето. Така кафето, славата на Бразилия,  сбъдва мечтите на бразилските спортисти и осигурява участието им в Олимпиадата.

За българина Марин Чунов, който живее от 15 години в САЩ,  кафето се превръща в  сбъдната американска мечта. В Америка той успешно вече произвежда и продава своя марка кафе, а наскоро прибави  и колекция от различни ядки.

Марин Чунов

Откъде дойде това любопитство към кафето?

"Един ден брат ми ми се обади и ми каза: Може  ли да провериш тук една машина как работи , за  кафе, защото аз не знам как да проверя. Искаше да инсталира машина за правене на кафе и аз му казах - добре, дай ми малко време да проуча как са нещата, защото нищо не разбирах. Абсолютно знаех само, че кафето е черно и започнах да правя проучвания. Колкото повече прочитах, толкова повече ме заинтригуваше."

И реши да направиш своя лаборатория  която да изпиташ това, което вече беше научил?

"За което бях похарчил толкова много пари. Сглобих  лабораторията, но се оказа, че това , че съм научил неща, не означава, че съм професионалист. Затова записах едно училище за кафе. Те са много малко в Америка .Те са 2 или 3. Трябваше да ходя до Вирджиния да уча там. Процеса  до края ми отне три години, за да го завърша. Не беше толкова лесно да се завърши, защото все пак аз не знаех чак толкова добре английски.

И се оказва, че не е за всеки, защото много от хората се отказват още в самото начало. Кафето има кофеин и този кофеин действа на хората по много различен начин. На едни действа добре, на други не им действа добре на нервната система".
Но казват, че кафето удължава живота, че може да ни спаси от депресия, в голяма степен от Алцхаймер?
"При нормална консумация. Аз не препоръчвам на никой да превишава консумацията на кафе", разказа за "Закуска на тревата" Марин Чунов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50