Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Чунов за удоволствието да произвеждаш и да консумираш кафе

25 милиона малки производители по света разчитат на прехраната си от кафе днес

2
Марин Чунов
Снимка: Марин Чунов
В 13-ия епизод на авторската рубрика - „Америка - илюзии и реалности“ ще ви срещнем с един българин, който от 15 години живее в страната и който има бизнес за кафе. Той се казва Марин Чунов и има собствена марка от ароматната напитка.

В света всеки ден пие повече от  2,25 милиарда чаши кафе. Най-пристрастени  кафеджии са  финландците. Но в Албания имат най-много кафенета в света на глава от населението. В САЩ  хората от Ню Йорк пият седем пъти повече кафе от  останалите  градове в  страната, а най-скъпото кафе в света се добива по твърде необичаен начин - от изпражненията на дива животинка наречена азиатска палмова сиветка. Цената е от 100 до  600 долара за  по-малко от половин кг.


25 милиона малки производители по света разчитат на прехраната си от кафе днес, а през 1932 година по време на Голямата  депресия кафето прави възможно участието на бразилските спортисти в Олимпиадата. По това време се провеждат 10-тите  Олимпийски  игри в Лос Анджелис.

Бразилия  е в тежко икономическо  положение и правителството  търси вариант  да изпрати спортистите  на  Олимпиадата. Решават да ги натоварят  на кораб превозващ 25 тона кафе. По пътя за игрите  продават кафето. Така кафето, славата на Бразилия,  сбъдва мечтите на бразилските спортисти и осигурява участието им в Олимпиадата.

За българина Марин Чунов, който живее от 15 години в САЩ,  кафето се превръща в  сбъдната американска мечта. В Америка той успешно вече произвежда и продава своя марка кафе, а наскоро прибави  и колекция от различни ядки.

Марин Чунов

Откъде дойде това любопитство към кафето?

"Един ден брат ми ми се обади и ми каза: Може  ли да провериш тук една машина как работи , за  кафе, защото аз не знам как да проверя. Искаше да инсталира машина за правене на кафе и аз му казах - добре, дай ми малко време да проуча как са нещата, защото нищо не разбирах. Абсолютно знаех само, че кафето е черно и започнах да правя проучвания. Колкото повече прочитах, толкова повече ме заинтригуваше."

И реши да направиш своя лаборатория  която да изпиташ това, което вече беше научил?

"За което бях похарчил толкова много пари. Сглобих  лабораторията, но се оказа, че това , че съм научил неща, не означава, че съм професионалист. Затова записах едно училище за кафе. Те са много малко в Америка .Те са 2 или 3. Трябваше да ходя до Вирджиния да уча там. Процеса  до края ми отне три години, за да го завърша. Не беше толкова лесно да се завърши, защото все пак аз не знаех чак толкова добре английски.

И се оказва, че не е за всеки, защото много от хората се отказват още в самото начало. Кафето има кофеин и този кофеин действа на хората по много различен начин. На едни действа добре, на други не им действа добре на нервната система".
Но казват, че кафето удължава живота, че може да ни спаси от депресия, в голяма степен от Алцхаймер?
"При нормална консумация. Аз не препоръчвам на никой да превишава консумацията на кафе", разказа за "Закуска на тревата" Марин Чунов.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30