25 фотодокументални пана са събрали вълнуващата политическа, военна, но и човешка история на Балканските войни от 1912-1913 година. Експозицията „Велики дни – сломени дни“ е представена в Регионалната библиотека „Пето Славейков“ във Велико Търново. Фокусът на изложбата е върху цялостно представяне на военните действия и всички участващи страни, а приложените пояснителни текстове я правят достъпна за широката публика, която ще може да обогати познанията си за едни от ключовите събития, определили съдбата на европейския югоизток през ХХ век, а и досега, коментира Светлин Радев, директор на Държавния военноисторически архив във Велико Търново:
„Посвещението е добре познатото ни запазване и предаване на един спомен, който смятам, че ние сме дължи да го пазим. Посветена е на 110 години от Балканските войни. В случая обвързваме и с 10 октомври, професионалният празник на архивите. Самата изложба включва и двете балкански войни. Споменът, който 110 години предаваме, считаме че този импулс трябва да продължи“.
Изложбата, подготвена от Държавната агенция „Архиви“, всеобхватно представя и двете Балкански войни във всичките им аспекти, включително и животът зад фронта като са привлечени документи и от лични фондове, предадени за съхранение във Военния архив. Показани са материали и от архивите на Турция, Черна гора и Румъния, разказва Светлин Радев:
„Самият факт, че са включени документи на чуждестранни архиви и снимки, наистина представят изложбата като една максимално пълна. Това са не само запазени български документи, включени са и доста интересни чуждестранни снимки, които също илюстрират. Така смятаме, че се дава максимално пълна представа. Имаме интересна румънска снимка, това е добре познат балкански обичай „Мечка ги гази за здраве. Което само по себе си, като има предвид, че става в контекста на военни действия, сигурно желаещите за здраве са били почти всички“.
Един от интересните документи е таен протокол, подписан от делегатите на Румъния, Сърбия, Гърция и Черна гора за гарантиране на подписания с България мирен договор в Букурещ като в случай на неспазване на поетите задължения от българската страна ще си окажат дипломатическа и военна помощ. Документът е от 30 юли по стар стил 1913 година.
И докато историческите документи са известни, то изложбата е уникална със снимките, запечатали ежедневието на войниците, разказва директорът на Военния архив Светлин Радев:
„Виждаме български войници по време на затишие между сраженията. Единият си е полегнал, подремва на слънце, което най-вероятно е било рядкост в ежедневието им, но фотографът го е хванал - много изразителна снимка от архиви в Пловдив. Друг от войниците чете вестник, а не всички са можели да четат. Вижда се министър-председателят по това време Стоян Данев, който закусва с български военнослужещи. Една черногорска снимка край лагерния огън, даже общият план на снимката, ако не е обвързан като описание и хронология с периода на войната, не навява асоциация на война. Виждат се едни отрудени селяни, с обикновени дрехи, дори с нямали военни униформи. На много интересна снимка от архива в Кюстендил са представени сръбски войници, които се подготвят за коледните си тържества с прасенца на фона на разрушените сгради и палатки. Дори и войната не може да промени чисто човешкото лице и усещанията. Да не говорим, че тогава е имало много по-голяма връзка и по-трайна между населението и армията. Много по-често са били призовавани под различни форми на запасни сборове“.
В експозицията са представени и българските военни нововъведения, като използването на авиацията за военни цели.
Балканските войни с жестоките си сражения и изумително себеотрицание са още едно доказателство на какво е способен българинът, когато пред него има ясна, висока и благородна цел – свободата на поробените сестри и братя в Македония и Одринска Тракия, казват историците.
Експозицията може да бъде разгледана в регионалната библиотека във Велико Търново до 13 октомври.
По темата в звуковия файл.
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..