25 фотодокументални пана са събрали вълнуващата политическа, военна, но и човешка история на Балканските войни от 1912-1913 година. Експозицията „Велики дни – сломени дни“ е представена в Регионалната библиотека „Пето Славейков“ във Велико Търново. Фокусът на изложбата е върху цялостно представяне на военните действия и всички участващи страни, а приложените пояснителни текстове я правят достъпна за широката публика, която ще може да обогати познанията си за едни от ключовите събития, определили съдбата на европейския югоизток през ХХ век, а и досега, коментира Светлин Радев, директор на Държавния военноисторически архив във Велико Търново:
„Посвещението е добре познатото ни запазване и предаване на един спомен, който смятам, че ние сме дължи да го пазим. Посветена е на 110 години от Балканските войни. В случая обвързваме и с 10 октомври, професионалният празник на архивите. Самата изложба включва и двете балкански войни. Споменът, който 110 години предаваме, считаме че този импулс трябва да продължи“.
Изложбата, подготвена от Държавната агенция „Архиви“, всеобхватно представя и двете Балкански войни във всичките им аспекти, включително и животът зад фронта като са привлечени документи и от лични фондове, предадени за съхранение във Военния архив. Показани са материали и от архивите на Турция, Черна гора и Румъния, разказва Светлин Радев:
„Самият факт, че са включени документи на чуждестранни архиви и снимки, наистина представят изложбата като една максимално пълна. Това са не само запазени български документи, включени са и доста интересни чуждестранни снимки, които също илюстрират. Така смятаме, че се дава максимално пълна представа. Имаме интересна румънска снимка, това е добре познат балкански обичай „Мечка ги гази за здраве. Което само по себе си, като има предвид, че става в контекста на военни действия, сигурно желаещите за здраве са били почти всички“.
Един от интересните документи е таен протокол, подписан от делегатите на Румъния, Сърбия, Гърция и Черна гора за гарантиране на подписания с България мирен договор в Букурещ като в случай на неспазване на поетите задължения от българската страна ще си окажат дипломатическа и военна помощ. Документът е от 30 юли по стар стил 1913 година.
И докато историческите документи са известни, то изложбата е уникална със снимките, запечатали ежедневието на войниците, разказва директорът на Военния архив Светлин Радев:
„Виждаме български войници по време на затишие между сраженията. Единият си е полегнал, подремва на слънце, което най-вероятно е било рядкост в ежедневието им, но фотографът го е хванал - много изразителна снимка от архиви в Пловдив. Друг от войниците чете вестник, а не всички са можели да четат. Вижда се министър-председателят по това време Стоян Данев, който закусва с български военнослужещи. Една черногорска снимка край лагерния огън, даже общият план на снимката, ако не е обвързан като описание и хронология с периода на войната, не навява асоциация на война. Виждат се едни отрудени селяни, с обикновени дрехи, дори с нямали военни униформи. На много интересна снимка от архива в Кюстендил са представени сръбски войници, които се подготвят за коледните си тържества с прасенца на фона на разрушените сгради и палатки. Дори и войната не може да промени чисто човешкото лице и усещанията. Да не говорим, че тогава е имало много по-голяма връзка и по-трайна между населението и армията. Много по-често са били призовавани под различни форми на запасни сборове“.
В експозицията са представени и българските военни нововъведения, като използването на авиацията за военни цели.
Балканските войни с жестоките си сражения и изумително себеотрицание са още едно доказателство на какво е способен българинът, когато пред него има ясна, висока и благородна цел – свободата на поробените сестри и братя в Македония и Одринска Тракия, казват историците.
Експозицията може да бъде разгледана в регионалната библиотека във Велико Търново до 13 октомври.
По темата в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..