Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановяват часовникова кула на 100 години в Ямбол

Ямбол
Снимка: Даниела Костова

Стара часовникова кула, съществувала преди повече от 100 години в Ямбол, може да бъде отново издигната в центъра на града. 

Идеята е да бъдат възстановени обекти с историческо и културно значение, по съвместен проект между общините Одрин и Ямбол.

Дейностите ще бъдат финансирани по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Турция. 

През последните десетилетия периодично се поставя въпроса за възстановяването на часовниковата кула в центъра на града. 

За нея се споменава в един от пътеписите на граф Джордж Кепъл, посетил Ямбол през 1829 г. Изградена е през XVIII в. по решение на занаятчийски еснафи и платена с техни средства. 

Тя се е намирала в градинката срещу сегашната библиотека. 

"Изградена е през XVIII в. по решение на всички занаятчийски еснафи и платена с техни средства, разказа в "Рано в неделя" историкът Христина Женкова.

"Часовниковата кула функционира и след Освобождението, но е разрушена по- късно за нуждите за развиващия се нов град", допълни още Женкова.

По думите ѝ основната цел на кулата в миналото е била да посочва началото и края на работния ден - в 9 часа се отварят кепенците на дюкяните с биенето на часовниковия звън и около 16- 17 часа се приключва работа. Часовниковият механизъм идва от чужбина, кулата функционира и след Освобождението, но след това е разрушена за нуждите на разрастването на съвременния град, разказа още Женкова за "Хоризонт".

А как е изглеждала часовниковата кула се добива представа единствено от картина на Иван Славов на завесата за ямболското читалище.

Писателят Христо Карастоянов не оспорва значението на градските часовникови кули, но има особено мнение за ямболската. 

"Градовете са станали градове, когато е построена в тях часовникова кула на площада. Часовникът е започвал да отмерва времето на този град и тогава вече времето е текло еднакво за всички, тогава се е образувала общността, града, каза Карастоянов пред БНР.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22