Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко тесни са връзките между палестинците и Москва днес?

Хана Ноте: Русия се самовъзприема като ключова сила в близкоизточния конфликт

"Русия поддържа от години добри отношения с "Хамас", но не бива да преувеличаваме възможностите й за влияние"

| Интервю
Израелска бомбардировка на град Газа, 9 октомври 2023 г.
Снимка: АФП

Има ли Русия пръст в ескалацията на напрежението в Близкия изток и има ли интерес от това? През последните години Москва бе посещавана от серия делегации на "Хамас". Сега се подготвя посещение на палестинския президент Махмуд Абас. Седмица преди "Хамас" да удари Израел руският министър на отбраната Сергей Шойгу беше на двудневна визита в Иран, където му показаха производството на бойни дронове, с които руската армия атакува цели в Украйна. Преди 50 години Сирия и Египет бяха подкрепени от Съветския съюз срещу Израел. Но колко тесни са връзките днес между палестинците и Москва?

"Тези отношения са традиционно дълголетни. След победата на "Хамас" на парламентарните избори в палестинските територии през 2006 година нейни делегации редовно посещават Москва. Последната визита беше тази пролет. Освен това да не забравяме, че Русия така и не обяви "Хамас" за терористична организация. Русия открай време е много активна в отношенията си с палестинците. Москва многократно се опитваше през последните години да посредничи между отделните палестински фракции, между "Хамас", "Фатах" и други групировки. Но не от добра воля, а за да остане в клуба на ключовите играчи в Близкия изток. Русия възприема себе си като световна сила от решаващо значение за близкоизточния конфликт."

Това казва в интервю за БНР Хана Ноте от центъра "Джеймс Мартин" към Института за международни изследвания в Монтерей.

Действала ли е Москва и сега на страната на палестинците, или няма доказателства за тази хипотеза?

"Израелските служби твърдят, че има единични случаи на военни доставки от Русия през Иран за "Хамас". Например на ръчни системи за противовъздушна отбрана и ръчни противотанкови гранати. Но няма доказателства за големи оръжейни доставки. Що се отнася до нападението от събота, не съм видяла доказателства, че оръжията, които използва "Хамас", са директна доставка от Русия или че бойците на "Хамас" са били обучавани от Русия

По-скоро става дума за предварителна масирана логистична и военна помощ през Иран и "Хизбула". А такава помощ е напълно достатъчна, като се замислим за военната мощ, която успя да развие Иран през последните години, така че Русия вече цяла година да се захранва с бойни дронове оттам за войната си срещу Украйна."

В отговор на въпрос - каква изгода би имала Русия, може би заедно с Иран, да подклажда конфликти в Близкия изток, Ноте отбелязва:

"Това е напълно реалистична цел. Защото Москва се надява, че чрез разпалването на конфликти в други точки на света ще отклони вниманието и ресурсите на западните сили от Украйна. Русия вижда себе си във фундаментален конфликт със Запада. И това си проличава от действията на Москва. Най-пресният пример е тясното съгласуване между Иран и Русия срещу американското влияние в североизточна Сирия. Освен това смятам, че Русия стана много по-отстъпчива по отношение на иранската ядрена програма. Или с други думи - Русия развързва ръцете на Иран, но това в никакъв случай не означава, че е директно замесена в терористичната атака на "Хамас". В същото време Русия поддържа традиционно добри отношения с Израел - в Израел има голяма руска диаспора. От някои западни съюзници на Украйна дори се чу обвинението към Израел, че не подкрепя достатъчно украинската отбрана."

"Важно е да се отбележи, че руският президент Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху имат много добри лични отношения. За Русия е много важно да не допусне Израел да доставя тежко въоръжение на Украйна. Затова трудно мога да си представя директна държавна руска подкрепа за "Хамас", подчертава Хана Ноте.  

"Русия трябва обаче да внимава с разпалването на конфликти в региона, защото ако сегашният конфликт се разрасне, не дай Боже ако прерасне във война между Израел и Иран, това няма да е добра новина за Русия. Войната може да се разпростре върху Ливан, да разклати Сирия, където Русия има военни бази, и да отслаби руските позиции в източното Средиземноморие и в Близкия изток като цяло. В момента руската армия е в тежко състояние заради войната, която води срещу Украйна и не би имала силите да се противопостави и да защити интересите си в един по-голям военен конфликт", смята тя.

Запитана има ли Русия интерес и възможност да оказва влияние върху "Хамас", Хана Ноте коментира:

"В тази роля в момента влизат Египет и други държави в региона, които имат по-тесни връзки с "Хамас". Русия поддържа от години добри отношения с "Хамас", но не бива да преувеличаваме възможностите й за влияние."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09