Изложбата е част от проекта "100 години Требенище" и в нея участват културни институции от България, Сърбия и Северна Македония. В края на 2017 г. археолози от София, Скопие и Белград са поставили началото на инициативата.
Опити през годините това да се направи е имало, но такива са били времената и обстоятелствата – политически, и не само, които са пречели да се реализира такъв проект, коментира пред БНР доц. Христо Попов, директор на НАИМ. По думите му "атмосферата е абсолютно колегиална и приятелска", нито пък е имало спорове какъв да бъде форматът на уникалната изложба.
Изложбата съдържа абсолютни шедьоври на античното изкуство, посочи Попов. По думите му най-атрактивни за аудиторията са златните и бронзовите предмети. Около 850-900 години на това място е имало некропол, където хората са полагали своите починали, но "златният хоризонт" е къс, уточни специалистът.
"Буквално целият античен свят е събран в некропола при Требенище."
Първите събития се случват през май 2018 г. Тогава инженерни части на Българската армия откриват първите гробове от некропола. Първите находки са спасени от Димитър Мустаков, артилерист, учил и археология.
"Това е човекът, който е въвел йогата в България, бил е музикант. Човекът е бил изключително прогресивен, с много широко мислене и многостранни интереси. На практика имаме история, зад която стоят толкова много хора и институции през годините", изтъкна директорът на НАИМ в предаването "Хоризонт до обед".
В проучвания на следващ етап се включва сръбският археолог проф. Никола Вулич, като впоследствие се откриват и други находки.
"Историята е преплетена като нашите си балкански взаимоотношения. Требенище е нещо, което ни събира, а не ни разделя", подчерта доц. Христо Попов.
Изложбата остава в София до март 2024 г.
Цялото интервю по темата слушайте в звуковия файл.
Снимки в публикацията: БГНЕС
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..