Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За силата на вярата и чудото край мощите на св. Георги в храма в гр. Нигрита

Свети Йоан Рилски и Свети Георги се считат за покровители на българския народ

Храмът в гр. Нигрита край Серес, Северна Гърция, където от векове се съхраняват частици от десницата на св. Георги
Снимка: Мая Петкова – Константинова и Биляна Желязкова

Християнското поклонничество до духовни обители, векове наред е оказвало голямо влияние върху духовния живот и църковното развитие на православните християни у нас и в целия православен свят. Едно от тези места е храмът в гр. Нигрита край Серес, Северна Гърция, където от векове се съхраняват частици от десницата на св. Георги

"Миналият месец бях в храма, защото разбрах, че там се съхраняват частици от мощите на дясната ръка на Свети Георги. Те се съхраняват в църква, която носи неговото име, разказа в "Нощен Хоризонт" журналистката Мая Константинова.

"С Биляна направихме нова програма за такова пътуване, за да могат хората, които не са успели да видят мощите, докато бяха тук в България.

Нигрита е малък град с две църкви. Тази мощохранителница в една от тези църкви, е изключително добре изработена и в нея се съхраняват мощите на светеца, допълни Константинова.

"Била съм в доста църкви по света, но това е наистина една от най-впечатляващите, прекрасни и най-силна от всички църкви

Храмът е на около 500 години, в него има икони от 14 век, стенопоси, единствено тук може да се види Свети Георги, изобразен на трон, сподели за "Хоризонт"  Биляна Желязкова, организатор на религиозни пътувания.

"Тази икона е дарена и донесена от Света Гора, допълни Желязкова.

Мая Петкова – Константинова и Биляна Желязкова

"Празникът на Свети Йоан Рилски, който отбелязваме днес, хората му казват - Денят на Отеца, вижте колко хубаво звучи, каза за "Нощен Хоризонт" отец Никанор, йеромонах в Гигинския манастир.

"На всички светии, казваме светии, а на Свети Йоан Рилски казваме - нашето Отче, нашия покровител.

Общото между Свети Йоан Рилски и Свети Георги е, че се считат за покровители на българския народ. Може би не всички са чували, че още във времената на Симеоновите войни един български войник е избавен след една неуспешна битка с маджарите, по едни чуден начин от Свети Георги.

Култът към Свети Георги започва веднага след покръстването и приемането официално на християнството. Войната е била част от всекидневието на българите и те са търсели такъв воин покровител, разказа още отец Никанор.

Храмът в гр. Нигрита край Серес, Северна Гърция, където от векове се съхраняват частици от десницата на св. Георги

Свети Георги е и патронът на българския манастир в Света гора Атонска, каза още свещеникът. 

"Свети Георги и Свети Йоан Кръстител обичат българите и българите ги почитат много ревностно.

Тялото на Свети Йоан стои и се съхранява нетленно в Рилския манастир, макар, че е пренасяно многократно през годините, правейки големи чудеса и извън страната ни.

Мощите на Свети Йона преживяват и най-страшното нашествие в българската история - това е османското нашествие. И мощите оцеляват. 

И остават за почит на целия наш народ, като през 1469 г. то се завръща в Рилската света обител, където пребъдва и до ден днешен, като е извор на многобройни ни чудеса, изцеления и духовна помощ, за тези, които прибягват към него, както и Свети Георги, чието тяло е не е загубено изцяло, а има мощи в различни манастири по света, каза още за БНР отец Никанор, йеромонах в Гигинския манастир.


Мая Петкова – Константинова е журналист с дългогодишен опит в различни медии. Работила е като репортер в „По света и у нас“ и новините на „Панорама“, автор и водещ на рубриката „Културна хроника“. Репортер и редактор в БТА, редактор и главен редактор на news.bg. Нейни статии, анализи, коментари и интервюта са публикувани в ежедневници и списанията InGlobo и „Икономика“, както и в Годишника на Стопанската академия, град Свищов. Интересът й е фокусиран към историята, археологията, митологията и културното наследство. Тя прилага към археологическите открития нови гледни точки, предложени от академични проучвания и доказателства, с цел търсенето на алтернативно мнение в изследването на изгубени цивилизации, разглеждането на свещени писания и мистериозни събития. Целта й е обяснение на науката, митологията, религията и историята на нашия свят и връзката им с днешния ден.

Биляна Желязкова има магистратура в сферата на управлението на туризма. С дългогодишен опит в туристическия бранш. Обича да пътува и опознава нови места. Тази любов превръща в своя професия и създава собствена туристическа агенция. Като своя мисия тя приема вдъхновяването към пътувания, пътешествия и изживявания, които оставят трайни спомени у хората. Биляна Желязкова е създател на авторска туристическа програми до по–малко известни дестинации и обекти. Най-новата от тези програми е Чудесата и силата на Свети Георги Победоносец и църквата в Нигрита, Гърция.

Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мая Петкова – Константинова, Биляна Желязкова и отец Никанор.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20