Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За силата на вярата и чудото край мощите на св. Георги в храма в гр. Нигрита

Свети Йоан Рилски и Свети Георги се считат за покровители на българския народ

Храмът в гр. Нигрита край Серес, Северна Гърция, където от векове се съхраняват частици от десницата на св. Георги
Снимка: Мая Петкова – Константинова и Биляна Желязкова

Християнското поклонничество до духовни обители, векове наред е оказвало голямо влияние върху духовния живот и църковното развитие на православните християни у нас и в целия православен свят. Едно от тези места е храмът в гр. Нигрита край Серес, Северна Гърция, където от векове се съхраняват частици от десницата на св. Георги

"Миналият месец бях в храма, защото разбрах, че там се съхраняват частици от мощите на дясната ръка на Свети Георги. Те се съхраняват в църква, която носи неговото име, разказа в "Нощен Хоризонт" журналистката Мая Константинова.

"С Биляна направихме нова програма за такова пътуване, за да могат хората, които не са успели да видят мощите, докато бяха тук в България.

Нигрита е малък град с две църкви. Тази мощохранителница в една от тези църкви, е изключително добре изработена и в нея се съхраняват мощите на светеца, допълни Константинова.

"Била съм в доста църкви по света, но това е наистина една от най-впечатляващите, прекрасни и най-силна от всички църкви

Храмът е на около 500 години, в него има икони от 14 век, стенопоси, единствено тук може да се види Свети Георги, изобразен на трон, сподели за "Хоризонт"  Биляна Желязкова, организатор на религиозни пътувания.

"Тази икона е дарена и донесена от Света Гора, допълни Желязкова.

Мая Петкова – Константинова и Биляна Желязкова

"Празникът на Свети Йоан Рилски, който отбелязваме днес, хората му казват - Денят на Отеца, вижте колко хубаво звучи, каза за "Нощен Хоризонт" отец Никанор, йеромонах в Гигинския манастир.

"На всички светии, казваме светии, а на Свети Йоан Рилски казваме - нашето Отче, нашия покровител.

Общото между Свети Йоан Рилски и Свети Георги е, че се считат за покровители на българския народ. Може би не всички са чували, че още във времената на Симеоновите войни един български войник е избавен след една неуспешна битка с маджарите, по едни чуден начин от Свети Георги.

Култът към Свети Георги започва веднага след покръстването и приемането официално на християнството. Войната е била част от всекидневието на българите и те са търсели такъв воин покровител, разказа още отец Никанор.

Храмът в гр. Нигрита край Серес, Северна Гърция, където от векове се съхраняват частици от десницата на св. Георги

Свети Георги е и патронът на българския манастир в Света гора Атонска, каза още свещеникът. 

"Свети Георги и Свети Йоан Кръстител обичат българите и българите ги почитат много ревностно.

Тялото на Свети Йоан стои и се съхранява нетленно в Рилския манастир, макар, че е пренасяно многократно през годините, правейки големи чудеса и извън страната ни.

Мощите на Свети Йона преживяват и най-страшното нашествие в българската история - това е османското нашествие. И мощите оцеляват. 

И остават за почит на целия наш народ, като през 1469 г. то се завръща в Рилската света обител, където пребъдва и до ден днешен, като е извор на многобройни ни чудеса, изцеления и духовна помощ, за тези, които прибягват към него, както и Свети Георги, чието тяло е не е загубено изцяло, а има мощи в различни манастири по света, каза още за БНР отец Никанор, йеромонах в Гигинския манастир.


Мая Петкова – Константинова е журналист с дългогодишен опит в различни медии. Работила е като репортер в „По света и у нас“ и новините на „Панорама“, автор и водещ на рубриката „Културна хроника“. Репортер и редактор в БТА, редактор и главен редактор на news.bg. Нейни статии, анализи, коментари и интервюта са публикувани в ежедневници и списанията InGlobo и „Икономика“, както и в Годишника на Стопанската академия, град Свищов. Интересът й е фокусиран към историята, археологията, митологията и културното наследство. Тя прилага към археологическите открития нови гледни точки, предложени от академични проучвания и доказателства, с цел търсенето на алтернативно мнение в изследването на изгубени цивилизации, разглеждането на свещени писания и мистериозни събития. Целта й е обяснение на науката, митологията, религията и историята на нашия свят и връзката им с днешния ден.

Биляна Желязкова има магистратура в сферата на управлението на туризма. С дългогодишен опит в туристическия бранш. Обича да пътува и опознава нови места. Тази любов превръща в своя професия и създава собствена туристическа агенция. Като своя мисия тя приема вдъхновяването към пътувания, пътешествия и изживявания, които оставят трайни спомени у хората. Биляна Желязкова е създател на авторска туристическа програми до по–малко известни дестинации и обекти. Най-новата от тези програми е Чудесата и силата на Свети Георги Победоносец и църквата в Нигрита, Гърция.

Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мая Петкова – Константинова, Биляна Желязкова и отец Никанор.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39