Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За колорита на местния вот и историята на изборния процес в България

4
Добрич - Регионален исторически музей
Снимка: Регионален исторически музей Добрич

"Първите десетилетия след Освободждението кметът на общината в Русе се е избирал от избрания от хората Общински съвет, разказа историкът д-р Искрен Великов.

Винаги в Русе се явява само една жена кандидат за кмет, като само веднъж градът е бил управляван от дама.

Добрич - Регионален исторически музей

Добрич има изключително драматична съдба през годините. Макар и да е под румънска власт в продължение на 27 години, с връщането си обратно в пределите на България градът бързо успява да се превърне в търговско средище, да промени облика си и постепенно да добие вид на истински европейски град. 

Разбира се, всичко това се постига благодарение на няколкото изключително далновидни кметове, които работят последователно и следвайки начертаната стратегия.

Свободата и изборите - историческите уроци свидетелстват, че непосредствено след Освобождението предците ни са изправени пред честта и отговорността да избират управниците си. Така например още преди да се постави началото на Третата българска държава със Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 година, във вече свободна от няколко месеца Враца се организира местен вот и врачани са призовани да гласуват с бобени зърна.

От регистъра на врачанските управници историкът Мая Антова откроява един персона, паметена и забележителна за местната общественост и до днес във Враца, позната като Рунтавия кмет.

Търновското кметство

Първият Закон за общините и за градското управление е от 1882 година. В него има изисквания към кмета, който е трябвало да знае да чете и пише, разказва историкът от Велико Търново Тодорка Недева. 

Не по-малък интерес предизвикват и задълженията на кметовете. Според член 24 от този закон: „когато се извърши разбойничество или се хване някой престъпник на местопрестъплението, кметът трябва да улови и арестува злодейците с помощта на жителите и да ги предаде на съдебните власти“.

Тодорка Недева

В миналото кметовете е трябвало да надзирават „качеството и чистотата на храните и питиетата, които се продават, отговарят за проверката на мерки и теглилки, за предварването или спирането на злощастия и пакости, за порядъка в театри, концерти и прочие общи места“, разказва Тодорка Недева.

Лични вещи на Джорджо Момчев

Тя написа книга, в която изследва живота и работата на всичките 45 кмета на Велико Търново от Освобождението до днес, в която са разказани историите на велики управленци. Прави впечатление, че не малко търновски кметове след това стават председатели на народните събрания, министри, градът има и своите регенти.

Историческите страници показват , че дори и най-успешните пловдивски кметове, допринесли с визионерството си за развитието на града, също са имали проблеми с партийните турболенции по върховете. Умението им обаче за диалог и волята им да отстояват идеите си ги открояват сред всички над 60 градоначалници, които са управлявали Пловдив от Освобождението до наши дни, разказа историкът д-р Стефан Шивачев. 



Още по темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59