Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За колорита на местния вот и историята на изборния процес в България

4
Добрич - Регионален исторически музей
Снимка: Регионален исторически музей Добрич

"Първите десетилетия след Освободждението кметът на общината в Русе се е избирал от избрания от хората Общински съвет, разказа историкът д-р Искрен Великов.

Винаги в Русе се явява само една жена кандидат за кмет, като само веднъж градът е бил управляван от дама.

Добрич - Регионален исторически музей

Добрич има изключително драматична съдба през годините. Макар и да е под румънска власт в продължение на 27 години, с връщането си обратно в пределите на България градът бързо успява да се превърне в търговско средище, да промени облика си и постепенно да добие вид на истински европейски град. 

Разбира се, всичко това се постига благодарение на няколкото изключително далновидни кметове, които работят последователно и следвайки начертаната стратегия.

Свободата и изборите - историческите уроци свидетелстват, че непосредствено след Освобождението предците ни са изправени пред честта и отговорността да избират управниците си. Така например още преди да се постави началото на Третата българска държава със Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 година, във вече свободна от няколко месеца Враца се организира местен вот и врачани са призовани да гласуват с бобени зърна.

От регистъра на врачанските управници историкът Мая Антова откроява един персона, паметена и забележителна за местната общественост и до днес във Враца, позната като Рунтавия кмет.

Търновското кметство

Първият Закон за общините и за градското управление е от 1882 година. В него има изисквания към кмета, който е трябвало да знае да чете и пише, разказва историкът от Велико Търново Тодорка Недева. 

Не по-малък интерес предизвикват и задълженията на кметовете. Според член 24 от този закон: „когато се извърши разбойничество или се хване някой престъпник на местопрестъплението, кметът трябва да улови и арестува злодейците с помощта на жителите и да ги предаде на съдебните власти“.

Тодорка Недева

В миналото кметовете е трябвало да надзирават „качеството и чистотата на храните и питиетата, които се продават, отговарят за проверката на мерки и теглилки, за предварването или спирането на злощастия и пакости, за порядъка в театри, концерти и прочие общи места“, разказва Тодорка Недева.

Лични вещи на Джорджо Момчев

Тя написа книга, в която изследва живота и работата на всичките 45 кмета на Велико Търново от Освобождението до днес, в която са разказани историите на велики управленци. Прави впечатление, че не малко търновски кметове след това стават председатели на народните събрания, министри, градът има и своите регенти.

Историческите страници показват , че дори и най-успешните пловдивски кметове, допринесли с визионерството си за развитието на града, също са имали проблеми с партийните турболенции по върховете. Умението им обаче за диалог и волята им да отстояват идеите си ги открояват сред всички над 60 градоначалници, които са управлявали Пловдив от Освобождението до наши дни, разказа историкът д-р Стефан Шивачев. 



Още по темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27