Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект?

| Репортаж
Снимка: Pixabay

Има ли предприемачеството нужда от изкуствения интелект и дали това би подобрило бизнес идеите?

Иван Георгиев е от Националната финансово-стопанска гимназия. Физиката е негова страст. Като участник в състезание на фондация "Еврика" е успял да "пресъздаде" огнеупорен материал. Още не го е патентовал, но планира след като го направи да започне бизнес с него. Други национални състезания Иван е печелил с идеи за умни системи за рециклиране.

"Искам с идеите си да помогна на човечеството да се развие", казва ученикът, който все още не е използвал ИИ. Иван е участник във форум за насърчаване на студентското и младежкото предприемачество в България.

"Хората, които се ориентират какво може да направи за тях изкуственият интелект и как работи, ще имат конкретно предимство", смята д-р Албена Антонова от Центъра за технологии на информационното общество, преподавател в Математическия факултет на Софийския университет. Според нея "много роли могат да бъдат делегирани на такива модели".

Албена Антонова

"Стимулирам студентите да използват ИИ и се опитвам да ги обуча как да го използват по най-етичния и най-креативния начин", споделя тя и дава конкретен пример – алтернативни начини как да се открива и пречиства микропластмаса във водни басейни.

"Светът е много голям и широк и те могат да постигнат страхотни резултати, ако мислят смело. България е малка страна, хората мислят в малки мащаби, не са много смели."

Анастасия Якимовска е студентка от Република Северна Македония учи в България компютри. Вече има разработено приложение за ориентиране на родител, който търси за детето си извънкласни занимания. Анастасия използва изкуствен интелект не само за задачите от университета. Признава, че изкуственият интелект ѝ помага за брейнсторминг, защото ѝ дава перспективи, за които не е помислила. Според нея все повече предприемачи ще ползват в бизнеса си ИИ.

Якимовска планира да се върне в РСМ, за да предаде наученото в България там и да създаде стартъп екосистема. По думите ѝ хората не трябва да се плашат от използването.

Албена Антонова отчита, че българските стартъпи в сферата на изкуствения интелект са привлекли инвестиции в размер на близо 1 милиард щатски долара. Не всички 80 възникващи компании в сферата обаче са част от тези инвестиции, а едва 6. Изкуственият интелект сам по себе си не гарантира успеха на предприемаческата идея, не е решение на всички проблеми, нито пък отговорът на всички въпроси.

"Не мога да кажа, че технологиите ще решат нашите проблеми. Ние трябва да си решим проблемите сами, с или без технологиите."

Снимки в публикацията: Добромир Видев, Pixabay

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50