Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биоeскейп стая в подземните помещения в т.нар. Царска градина в София

Ескейп стаята е подходяща за деца над 13 години

Снимка: bioXcape

От няколко месеца в Националния природонаучен музей към БАН има ескейп стая, различна от всички налични в София в момента (а те са над 50). Тази е посветена на климатичните промени и е създадена в партньорство между и Националния природонаучен музей при БАН и Българска фондация „Биоразнообразие“

Стаята се нарича bioXcape (Биоскейп) се намира в истински бункер – подземните помещения в т.нар. Царска градина в София. 

Десислава Арабаджова, управител на bioXcape, разказва, че за направата на стаята са съдействали учени от Националния природонаучен музей, собственици на вече съществуващи ескейп стаи, както и експерти от Българска фондация „Биоразнообразие“.


От двама до петима играчи имат на разположение 60-70 минути. Те трябва да намерят отговорите на няколко загадки, почиващи на научни факти. При правилен отговор играчите чуват аудиопослания от Ирма Желязкова – измислен персонаж. Нейните думи обаче съдържат улики към следващите загадки или съдържат любопитна информация за изчезващите видове и климатичните промени. Необходими са ловкост, съобразителност и синхрон между хората в отбора. 

За да може участниците да се потопят изцяло в играта, са забранени телефони, камери, микрофони и други устройства. Ескейп стаята е подходяща за деца над 13 години и не е необходим придружител с тях. 


BioXcape е първата образователна ескейп стая в България, която стъпва на истински факти. Тя е резултат от партньорството между Българска фондация Биоразнообразие и Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. BioXcape е социално отговорна бизнес инициатива и с всяка резервация участниците подпомагат от една страна опазването и възстановяването на важни природни територии, местообитания и видове в България, а от друга – развитието на музеите в страната.


Националният природонаучен музей към Българската академия на науките е най-старият музей в България и най-богатият природонаучен музей на Балканския полуостров. Мисията му е да съхранява, изучава и популяризира обекти на живата и нежива природа. В музея работят голям брой експерти: зоолози, ботаници, палеонтолози и еколози, и се обучават докторанти и млади специалисти. 

Обезлесяването, климатичните промени и драстичното въздействие на човечеството през последните два века са довели до 1000 пъти по-бързо изчезване на видове в сравнение с периода преди индустриалната революция. Мнозина не си дават сметка, че преломният момент е близо. Само градус повече ще разклати равновесието в екосистемите, от които всички ние зависим.

"За да играете BioXcape не са ви необходими специални знания и умения. Тук ще почувствате отборния дух, натиска на времето, сложността на задачите и ролята на науката, за да се разрешат проблеми от значение за човечеството, докато се забавлявате със съвременни пъзели и загадки, разказа още Десислава Арабаджова.


Цялото интервю на Светослава Кузманова с Десислава Арабаджова чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10