Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз, а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир. И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат. И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година.
Като алиани у нас се определят около 50 000 души, които населяват Добруджа, Лудогорието и Източните Родопи. Алиани, алевити и казълбащи – за едни и същи хора ли говорим? Отговорът е да, но за самите тях е някак по-достойно названието алевити, сподели докторът по етнология Йордан Касабов:
"За тях е най-достойно да бъдат наричани алевити. Алевит идва от светлина, сияние, зарево, слънце. Също са и последователи на шиизма, създадено от зетя на Мохамед - Али".
Казват, че са общество обвито в тайнство:
"Изповядват някаква скритост, някаква енигма. Така е било в миналото, допълни още Касабов.
Алианите-алевити са от течението на шиитите, в днешно време населяващи в голяма степен Иран. Другото течение на исляма по нашите земи са сунитите. И двата клона почитат Всевишния еднакво силно, както и свещената книга, каза османистът Огнян Георгиев.
"Само в някои елементи от ритуалите имат различия. Палят свещи, допускат образ в техните църковни места - там може да се видят портрети на пророка Али, на Демир баба, докато в ортодоксалните джамии това не се допуска, там се допускат само текстове от Корана или образи на птица - лебед, паун или цветя - но само в по-старите храмове.
При алианите е малко по-либерално богослужението - могат да присъстват жени и деца, те се молят лице срещу лице, а не с кланянето като при ортодоксалните. Алианите са по-отворени към светското, към друговерството, разказа още Георгиев.
Характерното обаче е, че алевитите палят бели свещи, поясни д-р Йордан Касабов:
"Белите свещи са атрибут на богомилството, това е много впечатляващо, те по имат усещането за близост с българите и след това с християните, допълни Касабов.
Алианите съществуват от векове като общност, сподели и Мюзеян Джафер, секретар на читалището в силистренското село Брадвари:
"Предците им били разпръснати по земите на днешна България, Турция, Македония, Албания и Близкия Изток. У нас ги има от поне 500 години, каза Джафер.
Името на пролетния празник Невруз идва от персийски – Нов Ден. Празникът е включен в списъка на ЮНЕСКО през 2009 година, а година по-късно Общото събрание на ООН с резолюция го утвърждава като международен.
"Посреща се изгрева, земята се пробужда, а гласът на кукувицата носи радостната вест за идването на Невруз, разказа още Мюзеян Джафер.
Семах е обреден дервишки посветителски танц, в който участниците се въртят в посока обратна на часовниковата стрелка:
"Името произлиза от значението на думата небе - може да се опише като духовно пътуване към въздигането до небесата и връщането на земята, каза още Джафер.
И така - обредността при алианите- алевити е близка до тази на българите. И алианите, и кукерите, участвали в 48-то издание на традиционния празник на маските в село Айдемир, край Силистра в празничната вечер прескачат огън за здраве. Идейното разбиране на алевитите за света е любов и обич към хората.
Още по темата в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.