Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Твърде наивно е да се смята, че Скопие може да поставя условия на Брюксел"

Защо антибългарските послания са основна опорка от предизборната кампания в С. Македония?

"Македонските политици нямат смелост да кажат как стоят нещата"

| Интервю
Милена Милотинова
Снимка: БГНЕС

Колкото повече се злоупотребява в предизборната кампания с темата "България"  от македонските политици, толкова по-трудни ще стават разговорите след това, обясни пред БНР журналистът Милена Милотинова.

В Република Северна Македония е в ход кампанията на кандидатите за президент. Те ще се борят за доверието на избирателите на 24 април. 17 партии и коалиции пък са заявили участие в предстоящия парламентарен вот, който е насрочен за 8 май.

"За огромно съжаление, кампанията започна с антибългарски послания. Те са основната опорка на политиците. Говори се за български диктат, за предоговаряне на условията с ЕС и неизпълнение на преговорната рамка, в която е записано, че българите трябва да бъдат вписани в Конституцията на Северна Македония. Всичко това поддържа една илюзия, че има основа за предоговаряне. Така македонските политици отдалечават обществото си от ЕС. Затова тази илюзия е твърде опасна". 

Македонските политици нямат смелост да кажат как стоят нещата, смята Милотинова. 

"Те са твърде прости – има преговорна рамка, която е одобрена от страните членки на ЕС и от Северна Македония. Вписнаването на българите е незаобиколимо условие. 

ВМРО-ДПМНЕ отсега декларира, че няма да има конституционни промени.

Ако Македония още малко се забави с изпълнението на това условие, Албания може да започне преговори сама. Тази двойка може да бъде разделена".

Твърде наивно е да се смята, че Скопие може да поставя условия на Брюксел, обясни още тя в предаването "Нещо повече".

"Самата преговорна рамка беше компромис. 

За пореден път се доказва, че не България има проблем с Република Северна Македония, както се опитват някои политици в Скопие да втълпят на избирателите, а Северна Македония има проблем, който е вътрешен за самата държава, създаден е от нея и те се опитват да го интернационализират, но без успех. Това може да им изиграе лоша шега". 

Да се надяваме, че македонските политици ще проявят достатъчно зрялост, посочи Милотинова.

"Не само да се подеме един дебат, който да стъпва на реалността, какво наистина трябва да бъде направено в Северна Македония, но и да спре езикът на омразата към македонските българи". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22
Христо Гаджев

Управляващите с проектодекларация за забрана на изпращането на български военни в Украйна

Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..

публикувано на 20.02.25 в 14:04