"Когато един чужденец дойде в България, първото нещо, с което той се сблъсква, е реалността, а именно безпорядъка, който цари в нашите населени места. Това е тема, която касае всеки – качеството на живот".
Това коментира пред БНР арх. инж. Стоян Тодоров, председател на Алианса за висока строителна култура, който вчера проведе конференция за предизвикателствата пред архитектите и инженерите за създаването на качествена жизнена среда.
По думите му обществото не е свикнало да вижда в архитекта човека, който трябва да придружава възложителя до края на строителството на една сграда и да отговаря за качеството.
"Всички в Западна Европа виждат като резултат от труда на архитекти и инженери самите сгради. В България – голяма част от хората виждат като резултат от техния труд не сградите, а проектите за сградите, а те са с голямо разминаване. Когато един архитект и инженер работи до завършване на сградата, до ключ и се грижи нещата да се правят както трябва, ние получаваме качествена жизнена среда", обясни арх. Тодоров и подчерта, че у нас нормативната база е такава, че архитектът абдикира от своите ангажименти още в ранната фаза на строителството.
Специалистът отбеляза въпроса за качеството на материалите, с които се строи, а също така и отговорността. Лошите практики би трябвало да могат да бъдат санкционирани чрез професионалната отговорност на хората, които работят по този начин, и така системата да се изчисти, изказа мнението си той. По думите му обаче отговорността в областта на проектирането е много трудно проследима, защото там са ангажирани много хора.
"Накрая излиза една толкова размита отговорност, че когато на човек му се случи щета в следствие на строителен дефект, той няма начин да проследи кой е отговорен и кой е виновният".
Арх. Тодоров напомни, че всички участници в инвестиционния процес по закон имат застраховка "Професионална отговорност", която трябва да обезщетява ползвателите, когато има щета в следствие на професионална грешка. Той обаче заяви, че не се сеща за някой, който да е получил такова обезщетение. В България това застраховане не работи, категоричен бе той и добави:
"И тъй като не се търси отговорност, това окуражава проектантите да вършат нещата по формален начин, който да мине по документи. Тези два паралелни свята – светът на хартията и светът на действителността, в България доста се разминават".
Относно опазването на сградите паметници на културата, Стоян Тодоров изказа мнение, че има неправилно поставена граница между частния и обществения интерес, което, по думите му, трябва да бъде преосмислено. Той отбеляза, че институциите не винаги успяват да "спасят" паметниците на културата.
Цялото интервю на Таня Милушева с арх. инж. Стоян Тодоров в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..