Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората са обезверени от политиката

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Политиците са ни забравили, отчитат местните в деня на вота

| Репортаж
Снимка: Здравка Маслянкова

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район Велико Търново избирателите гласуват за новите 17 български евродепутати и за 8 народни представители за 50-ото Народно събрание. Отдавна не сме горди балканджии, а политиците са ни забравили, може и ние да не им обърнем внимание и да не отидем да гласуваме, коментират пред БНР еленчани.

„Важни са изборите, много важни са за страната, обаче хората са обезверени от това, което се случва в политиката. Просто избират и все едно и също, няма промяна. Евродепутатите, нашите депутати нищо не са решили за Елена и еленчани. Просто нищо не се прави в тази държава“. 

„Какво да помогнат, нали виждате какво е – населението изчезна“. 

„Цъфна и върза всичко, както трябва – това е в кръга на шегата. Не съм доволен, точната дума е  - отвратен съм, защото не виждам кадърни хора и родолюбци, хора, които да милеят. Не че имаме големи проблеми, нямаме проблеми по принцип, градчето ни е чисто, приятно, добре се живее, но съм отвратен от наглостта и саможивостта. Не ми харесват. Никога не съм пропускал гласуване, сега се двоумя дали да отида изобщо“. 

„Моят мъж каза, че този път няма да гласува. Винаги сме гласували, защото мислихме, че трябва да гласуваме, че имаме тази отговорност и нещата трябва да се променят, но виждаме, че промяна няма за тези години, 30 и няколко години“. Защо да не е важно, щом не ми харесва тази власт, ще отида и ще си гласувам“. 

През последните години бяха ремонтирани стадионите в Елена и в големите села Майско и Константин, детските площадки и младежкия център в сградата на старата поликлиника, направен е основен ремонт на училището в Елена, обновени са общински пътища и улици, рекултивирано е депото за отпадъци, разширено е училището в с. Майско, а изгорялото училище в Елена вече е модерна художествена галерия. Развива се туризмът. Продължава ремонтът на пътя Поликраище – Елена – Сливен, сега е затворен и се прави 12-километровият участък от Джулюница до Елена.

Продължават усилията Елена да има пречиствателна станция за отпадни води и довеждащ колектор, интелигентна система за енергоспестяващо улично осветление и разширяване на социалните услуги. Общинската болница е закрита.

Обезлюдяването, липсата на работни места и водоснабдяването на селата, които са притегателен център за туризъм, са сред най-сериозните проблеми в Еленския Балкан. В задънена улица е съдбата на рушащата се жп гара в Елена. През годините Община Елена води преговори с Министерството на транспорта, за да придобие безвъзмездно собствеността върху имота, за да се развие теренът в крайно нужните за възрожденския град буферен паркинг, посетителски и търговски център с щандове на производители на местни кулинарни деликатеси, зали за дегустации и за мултимедийно представяне на забележителностите на Еленския Балкан. Развитие няма, а еленчани споделят за загубената жп гара: 

„Готова работа я оставиха на произвола на съдбата. Сега нямаме връзки с Велико Търново, правят пътя, но нямаме автобуси, както беше по-рано“. 

Депутатите трябва да помогнат да се пусне жп линията. Да се възстановят откраднатите релси. Щяха да правят балканска жп линия за Сливен. Тези депутати защо не решиха проблема?“. 

„В селата Майско и Константин имат много проблеми с водата, на режим са, някой път и по седмици нямат вода“. 

„Тук е много трудно да се оправят проблемите. От къде се умирисва рибата?! Елена умира. Елена е занемарен град вече. Потънала е в боклуци. Това не е само мое мнение, прочетете за проблемите на Елена какво пишат хората. Тук има ли млади хора, къде да работят?“ 

„Обезлюди се, остана само с възрастно население. Младите отидоха по чужбина и в по-големите градове, защото няма работа. Депутатите не могат да осигурят работа“. 

„Нищо няма да направят. Техните интереси са по-важни – да си напълнят джобчетата“. 

С общинско финансиране на финала е проектът за допълнително водоснабдяване на село Майско и плановете са до тази есен едно от най-големите села в Еленска община да забрави за недостига на питейна вода. Работи се по проектите за допълнително водоснабдяване на с. Буйновци и за еленските квартали „Усое“, „Новачкини“ и „Пърчевци“. Прави се работен проект и за подмяна на Бадевския водопровод и неговото разширяване, така че 14-километровата мрежа да осигури достатъчно и качествено водоснабдяване на селата, западно от Елена, и за части от града. Парите за изграждането ще се търсят от държавата или по европейските програми, а за лоби еленчани ще разчитат на новите депутати.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14