В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът стана кмет и разреши на сестра си да направи същото. За проблема са уведомени всички компетентни институции, но решение няма.
Общинските полски пътища в Златарица и село Родина са разорани и унищожени. През тях няма достъп до земеделските имоти, които и тази стопанска година в Златаришко са разпределени между земеделските производители за ползване в реални граници. Според Закона за собствеността и ползването на земеделските земи: "ползвателят, на който са предоставени полските пътища, осигурява достъп до имотите, декларирани и заявени за ползване в реални граници през следващата стопанска година".
Това в Златаришко не е направено. Нямаме достъп до близо 3000 декара разпокъсани ниви, които обработваме, алармират земеделският производител и бивш кмет на Златарица Пенчо Чанев и семейство Звезделин и Силвия Суреви, които също са земеделски производители.
"В реални граници останахме само двете фирми, които обработваме земите на парче. Останалите земеделски производители негласно се споразумяха помежду си и обработват големи масиви, в които проблемът, който е най-вече за нас и заради който ние потърсихме съдействие от институциите, е, че те разораха всички общински полски пътища, независимо че когато си в реални граници, тези пътища не следва да бъдат докосвани“, алармира Пенчо Чанев.
Питания и жалби са направени през февруари тази година до сегашния кмет на Златарица Петър Ганев, който е земеделски производител и обработваните от него масиви сега са поети от неговата сестра. С разорани полски пътища са и нивите, обработвани от общински съветници в Златарица. Отговорът е, че се извършва проверка.
Същевременно кметът трябва да извършва контрол на общинските полски пътища. Потърсен от БНР за коментар, кметът на Златарица Петър Ганев запази мълчание.
Сезирани са всички възможни държавни институции, посочи Пенчо Чанев:
"ДФ "Земеделие" ни отговориха, че това са взаимоотношения, които касаят земеделците и те не отговарят за това, въпреки че те са органът, който изплаща субсидията, и който орган може да контролира дали всеки един си обработва имота в реални граници. Защото, когато го обработваш в реални граници, той трябва да има видими очертания и да е отделен от другите имоти – нещо, което в землището на Златарица са само имотите на двете фирми. Областна служба "Земеделие" поискаха коригиращо писмо, отговорено им е. Последното, което получих като писмо, е от 28 май 2024 г., че със заповед от 19 март е определена комисия за извършване на проверка на място в поземлените имоти, описани в жалбата".
По информация на БНР, прокурорската преписка е изпратена по компетентност до Областната служба "Земеделие", кмета на общината и Антикорупционната комисия за проверка на конфликт на интереси. Отговори засега няма.
Според ползвателите на земеделска земя в Златаришко липсата на общински полски пътища между нивите може да доведе до пожари, създава предпоставки за конфликти между земеделските производители и невъзможност за събиране на реколтата в жътвената кампания.
"За да стигнем до нашите ниви, трябва да минем отнякъде. Това поражда конфликти със съседния земеделски производител. Идват заплахи по телефона. Оня ден ми опръскаха с тотален хербицид и ми унищожиха царевицата. Трактористът ми минава през съседна нива, следва разправия и ми опръскаха царевицата. Бях в полицията. Там казват – неизвестен извършител. Институциите си прехвърлят топката", коментира земеделският производител Звезделин Сурев.
Разходите са увеличени с поне 30% заради обикаляне по нивите, амортизация на техника, по-трудно засяване, по-трудна обработка, оплакват се земеделците.
Проблемът се прехвърля от кмет на кмет, а Златарица в последните два мандата се управлява от кметовете Михаил Ганев и Петър Ганев, които са братя.
"Проблемът е, че тези пътища вече втора година се обработват, в община Златарица не постъпва и лев. За това съм сигнализирал Общинския съвет, комисията за противодействие на корупцията, защото за мен това, докато Михаил Ганев беше кмет брат му да обработва пътищата, а той като кмет да допусне това, а сега Петър Ганев да допусне неговата сестра, която вече е регистриран земеделски производител, да обработва общински пътища и по този начин общината да се лишава от приходи, за мен това не е нормално. Същевременно, обработвайки полските пътища, те генерират и допълнителни приходи. И въпреки че търсихме контакти, разговори, срещи с тях, за съжаление, това не се случва", посочи Пенчо Чанев.
Земи в реални граници се обработват в Стражица, в Лясковец, в Павликени, но никой от земеделските стопани там не си е позволил да разоре и унищожи общинските полски пътища, както се случва в Златарица.
Снимка: Здравка Маслянкова
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..