Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От "Деня на Земята" искат повече регулации за пластмасата, на която са изложени домашните любимци

Снимка: Pixabay/Myriams-Fotos

Проблемът със замърсяването с пластмаса не е свързан само с околната среда, а и със здравето на хората и животните, сочат все повече изследвания. Микропластмаса е открита в различни човешки органи, включително в мозъка. Рисковете за здравето на хората заради микропластмасата, т.е. частици по-малки от 5 милиметра в диаметър, все още не са добре проучени. Изследвания с животни свързват този вид частици с репродуктивни проблеми, различни видове рак, нарушена дейност на ендокринната и имунната система, както и проблеми с ученето и паметта.

По-рано през лятото от организацията "Ден на Земята" (Earth Day) също опитаха да привлекат внимание върху пластмасата и опасностите за здравето на животните. Нейни експерти публикуваха доклад за храната за домашни любимци, от който става известно, че в нея може да има пластмасови опаковки, както и други съставки, които не са безопасни за здравето на животните. Организацията е изследвала продукти в Съединените щати, но подчертава, че масово по целия свят не е достатъчно добре регулирано какво не е редно да съдържат храните за домашни любимци. Конкретно в САЩ например един от видовете пластмаса, който обикновено се използва за найлонови торбички и опаковки от шампоан, е посочен като приемлива съставка в храната за животни. Още за разкритията в доклада ще чуем в интервюто на Мария Петрова с Ейдън Шарън, директор на "Инициативи за слагане на край на пластмасата" от организацията "Ден на земята".

Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън обясни каква е била идеята за проучване на темата и създаването на доклада за домашните любимци и пластмасовите продукти и съставки.

"Има увеличение на броя хора, които имат домашни любимци, особено сред хората, коити са родени след 1980 г., т.нар. милениали и поколението зет. Преценихме, че е важно, защото ще приобщи повече хора с темата за пластмасата и връзката ѝ със здравето. Изследвахме по-конкретно липсата на регулации във връзка с храната за домашни любимци и колко пластмаса има в нея в сравнение с храната за хора. Събирането на информация за доклада беше доста трудно, защото има много малко данни за храната на домашните ни любимци. 50 процента от населението на планетата, или около 4 милиарда души, имат домашни любимци. Искаме да бъдат включени в разговора за пластмасата", посочи директорът на "Инициативи за слагане на край на пластмасата" в "Ден на земята".

"Един от големите проблеми, които установихме, е липсата на регулации за храната за домашни любимци. Използваме САЩ за отправна точка, но като цяло по света има много малко регулации, когато става дума за храна за домашни животни. Всякакви неща могат да се окажат в нея. Има случаи на боклуци, които биват включени, торби с изхвърлена човешка храна, или тела на селскостопански животни, загинали при наводнение в САЩ. В случая прасета биват регистрирани като небезопасни за човешка консумация, но две години по-късно се озовават в кучешка храна. Беше изключително изненадващо да видим колко малко се мисли за това с какво храним домашните си любимци", разказа Шарън за това какво е открила организацията му.


Експертът от "Ден на Земята" също така обясни какво се надява да бъде постигнато: "Голяма първа стъпка е по-голяма прозрачност. Това е сериозна първа стъпка за много неща, свързани с регулиране на химически вещества или пластмаса. Трябва да убедим правителството да бъде по-прозрачно за това какво е включено в нов продукт, който използваме всеки ден. Има 15 хиляди различни химически вещества, които се използват в производството на пластмаса. Огромна част от тях не са обект на регулации. Няма етикет във връзка с храненето, който да е залепен за пластмасова бутилка и пластмасова играчка. Трябва да има по-широк разговор за това, че искаме да знаем какво вкарваме в телата си. С тази първа стъпка за прозрачност потребителите могат да решат дали да използват различен продукт и в крайна сметка пазарът и индустрията ще забележат това и ще се дистанцират от по-опасните химикали. Ако комбинирате това с повече регулации, то от различните правителствени агенции могат да кажат, че не искат токсични химикали да бъдат използвани всеки ден в продуктите. На първо място надеждата ми е за прозрачност, а на второ място е да намалят количествата на различните химически вещества и на опасните химикали, които използват".

Шарън се надява също организацията му да работи с европейските институции по темата. "ЕС има по-добри регулации като цяло за всичко в сравнение със САЩ. Надяваме се, че ЕС ще признае този доклад, че той ще стане по-популярен и ще доведе до повече регулации. Надяваме се в бъдеще организацията ни да е част от този разговор", каза той.


На собствениците на домашни любимци той препоръча: "Мисля, че най-доброто нещо, което можете да направите, е да спрете да използвате евтини пластмасови играчки. Особено опасни са играчките, които са направени от пластмасови влакна. Те могат да навлязат в кръвообращението на домашните любимци, а също в храносмилателната им система. Преминете към по-естествени влакна и по-естествени материали. Например, кучето ви може да гризе нещо дървено, докато го наблюдавате, разбира се. Стари памучни тениски, всичко, което вие не искате, но е направено от естествени влакна, можете да го превърнете в кучешка играчка. Със съпругата ми сме похарчили стотици долари за играчки през последните 5 години за нашето куче Бъз. Наскоро преминахме към играчки от естествени материали и стари тениски. Новата му любима играчка е моя стара тениска, завързана на възли. Малко е разочароващо да видим колко пари сме похарчили, а е можело да решим ситуацията със стара тениска, но се радвам, че сега преминахме към естествени играчки".

И на финала Ейдън Шарън посъветва всички ни да не губим надежда и да се концентрираме върху решаването на установените проблеми: "Просто осъзнайте, че проблемите, свързани с пластмасата, не са по ваша вина, отделните хора не са виновни, че имаме тези проблеми. На всички ни е било казвано, че пластмасата не е опасна за нас, че химическите вещества, които се добавят в нея, не са опасни за нас. Но сега признаваме, че те са вредни и от нас зависи да настояваме компаниите и правителствата да правят повече. Въпреки че не сме виновни за това, ще правим всичко възможно, за да настояваме за промяна".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата...

публикувано на 22.04.24 в 11:37

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . "..

публикувано на 01.07.24 в 18:05

"Замени пластмаса за книга" във Видин

"Замени пластмаса за книга" е едно от съпътстващите Деня на детето събития във Видин . Инициативата има за цел да помогне за проблема с нерегулярното изхвърляне на пластмаса, каза за Радио ВИДИН Лора Лозанова , председател на Интеракт клуб , които..

публикувано на 29.05.24 в 08:19

РИОСВ-Хасково с инициативата "Планета срещу пластмаса" за Деня на Земята

На 22 април, когато се отбелязва Международният ден на Земята, РИОСВ-Хасково обедини усилията си с различни организации за провеждането на поредица събития. Петя Дичева от РИОСВ разкри подробности за програмата. В самия ден на Земята – 22..

обновено на 22.04.24 в 10:32

Да рециклираш "ценната пластмаса" в домашни условия

Свикнали сме да възприемаме пластмасата като вредител, който задушава природата. Организацията "Ценна пластмаса" има за цел да промени тази представа. Как битовите пластмасови отпадъци и натрупаните вкъщи найлонови торбички могат да заживеят нов..

публикувано на 18.04.24 в 10:49
Модел на зелена морска костенурка от 600 кг използвани пластмасови бутилки на плаж в Индия повишава информираността за използването на пластмаса за еднократна употреба и ефекта ѝ върху морския живот.

Моретата и океаните "потъват" в пластмаса. ЕС взема спешни мерки

В световния океан има над 150 млн. тона пластмасови отпадъци.  Всяка година в океаните се изхвърлят около 1 млн. тона пластмасови материали.  Ако не бъдат взети мерки, количеството пластмасови отпадъци е възможно да се утрои до 2040 г...

публикувано на 14.03.24 в 09:10

Върни хартия, пластмаса и текстил – вземи подарък

Днес в пловдивския район „Западен“ се провежда второ издание на инициативата „Рециклиада“. От 10.00 ч. до 16.00 ч. в парк “Ружа” гражданите имат възможност да върнат отпадъци от хартия и пластмаса. За първи под формата на акция ще се събира текстил,..

публикувано на 09.03.24 в 09:17

Нужна е промяна в културата ни, за да ограничим замърсяването с пластмаса

Пластмасовите продукти са отговорни за 4,5% от глобалните емисии на парникови газове , а прогнозите сочат, че темповете на употреба на пластмаса в глобален мащаб ще се удвояват, дори утрояват в следващите десетилетия. „ Най-голямото предимство на..

публикувано на 28.01.24 в 09:30
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища..

публикувано на 26.11.24 в 12:03

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова,..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с..

публикувано на 22.11.24 в 06:51