Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" в документална поредица на BBC

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

Това е нация не просто на кръстопът между Изтока и Запада, но създател на културата на Изтока и Запада, изтъква британският историк

проф. Бетани Хюз
Снимка: БТА

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България".

Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на документални поредици. Съосновател е на SandStone Global - компания за телевизионни, филмови и аудиопродукции. Филмите на компанията се излъчват в най-гледаното време на BBC, National Geographic, Viasat History, Discovery, Amazon и Netflix.

В първия от епизодите, създаден през 2023 година, става дума за Казанлъшката гробница, Бузлуджа, Базиликата в Пловдив, Хераклея Синтика, Рилския манастир, Рилските езера, Археологически музей – Варна, където е изложено най-старото обработено злато в света, Варненското езеро, нестинарските ритуали в село Кости и ритуали на жители от село Рибново. Във втория епизод, по който е работено през април тази година, са заснети Пловдив, Велико Търново, Белоградчик, Созопол, пещерата "Магура". Бетани Хюз обаче не смята да спре дотук.

"Ще се завърна в България, за да направя два хубави филма за София и Пловдив, като живея в тези вълнуващи, модерни , съвременни градове и пътувам назад във времето, като откривам оставеното от тях наследство, техните корени, чрез съвременна техника и достъп до археологията и наследството. Това е моят план и ще се опитаме да го реализираме през 2025 година", споделя тя пред БНР.

Бетани Хюз снима епизод от поредица за BBC в Созопол   Снимка: БТА

"Това е нов проект, наречен "Най-великите градове на Земята". И как да не включиш в него България?! А важността на София и Пловдив като културни центрове през всички тези времена през различни цивилизации е голяма. Аз държа пръстите си сключени, защото мисля, че тази вечер постигнахме сделката това да се случи, но искаме да се завърнем и сме твърдо решени да направим тези два филма в България догодина", разказва британският документалист.

"Финансите са нещо като пъзел. Получаваме някаква подкрепа от каналите и медиите, за които се филмира предаването, от международни дистрибутори, от местните власти. Аз съм много лоша бизнес-дама и често работя безплатно или с отложени плащания, но ако става дума за нещо добро, което трябва да се случи, най-важното е то да се случи. Ето защо ще направим всичко възможно, за да направим тези филми."

Запитана какво би отличила в България, за предаването "Хоризонт до обед" тя коментира:

"Труден е въпросът, защото има толкова много неща. Обичам топлотата на посрещането. Обичам космополитния характер на страната. Харесвам факта, че можете да видите тракийска, гръцка, римска, византийска, отоманска и българска култура в България. Харесвам факта, че това е страна и нация, която не просто е на кръстопътя между Изтока и Запада, но е създала културата на Изтока и Запада. България е много специално място. За мен е чест, че мога да работя с българските археолози и историци и ще направя всичко, което е по силите ми, да разкажа тези истории на по-широкия свят. Удоволствие е да работя в България. Много съм развълнувана, защото преди малко научих, че моята книга за Седемте чудеса на света е преведена на български."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10