Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" в документална поредица на BBC

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

Това е нация не просто на кръстопът между Изтока и Запада, но създател на културата на Изтока и Запада, изтъква британският историк

проф. Бетани Хюз
Снимка: БТА

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България".

Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на документални поредици. Съосновател е на SandStone Global - компания за телевизионни, филмови и аудиопродукции. Филмите на компанията се излъчват в най-гледаното време на BBC, National Geographic, Viasat History, Discovery, Amazon и Netflix.

В първия от епизодите, създаден през 2023 година, става дума за Казанлъшката гробница, Бузлуджа, Базиликата в Пловдив, Хераклея Синтика, Рилския манастир, Рилските езера, Археологически музей – Варна, където е изложено най-старото обработено злато в света, Варненското езеро, нестинарските ритуали в село Кости и ритуали на жители от село Рибново. Във втория епизод, по който е работено през април тази година, са заснети Пловдив, Велико Търново, Белоградчик, Созопол, пещерата "Магура". Бетани Хюз обаче не смята да спре дотук.

"Ще се завърна в България, за да направя два хубави филма за София и Пловдив, като живея в тези вълнуващи, модерни , съвременни градове и пътувам назад във времето, като откривам оставеното от тях наследство, техните корени, чрез съвременна техника и достъп до археологията и наследството. Това е моят план и ще се опитаме да го реализираме през 2025 година", споделя тя пред БНР.

Бетани Хюз снима епизод от поредица за BBC в Созопол   Снимка: БТА

"Това е нов проект, наречен "Най-великите градове на Земята". И как да не включиш в него България?! А важността на София и Пловдив като културни центрове през всички тези времена през различни цивилизации е голяма. Аз държа пръстите си сключени, защото мисля, че тази вечер постигнахме сделката това да се случи, но искаме да се завърнем и сме твърдо решени да направим тези два филма в България догодина", разказва британският документалист.

"Финансите са нещо като пъзел. Получаваме някаква подкрепа от каналите и медиите, за които се филмира предаването, от международни дистрибутори, от местните власти. Аз съм много лоша бизнес-дама и често работя безплатно или с отложени плащания, но ако става дума за нещо добро, което трябва да се случи, най-важното е то да се случи. Ето защо ще направим всичко възможно, за да направим тези филми."

Запитана какво би отличила в България, за предаването "Хоризонт до обед" тя коментира:

"Труден е въпросът, защото има толкова много неща. Обичам топлотата на посрещането. Обичам космополитния характер на страната. Харесвам факта, че можете да видите тракийска, гръцка, римска, византийска, отоманска и българска култура в България. Харесвам факта, че това е страна и нация, която не просто е на кръстопътя между Изтока и Запада, но е създала културата на Изтока и Запада. България е много специално място. За мен е чест, че мога да работя с българските археолози и историци и ще направя всичко, което е по силите ми, да разкажа тези истории на по-широкия свят. Удоволствие е да работя в България. Много съм развълнувана, защото преди малко научих, че моята книга за Седемте чудеса на света е преведена на български."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15