Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи като детска учителка, там е и семейството ѝ. С времето носталгията по родния край преминава през различни етапи - захваща се да прави родословно дърво, поддържа връзки със съученици и приятели. Месеци преди миналата Коледа Марияна решава какъв ще е коледният ѝ подарък - стари снимки от Ямбол. Наред с носталгията, фотографиите провокират нейния интерес.
Желаният коледен подарък се оказва истинско предизвикателство за семейството. Преглеждат различни онлайн платформи за продажби, където уж може да се намери всичко, но търсенето се оказва по-дълго от очакваното.
Месец преди Коледа тя случайно попада на снимки, които веднага разпознава – правени са в Ямбол. На тях ясно се разчитат печатите на някои от ямболските фотографи от началото на ХХ век – например Недялка Качулева, която притежава едно от първите в страната фотоателиета, надпис на Стати Статев и др.
Срещу сумата от 130 долара след месец Марияна вече държи в ръцете си пакет от Израел. Вътре се оказват наистина десетки снимки на хора, улици и сгради от любимия ѝ Ямбол.
Марияна започва дистанционно, с помощта на специалисти от Държавния архив в Ямбол, свое проучване на фамилията, запечатана в албума.
"Когато видиш тези прекрасни черно-бели фотографии, някак си пожелаваш да си представиш кои са тези хора, с какво са се занимавали. Живели са в стария еврейски квартал в Ямбол, където днес е Художествената галерия – някогашна синагога. Старите къщи отдавна са бутнати, но когато се разхождаме, трябва да помним тази стара частица от историята на града", разказва Марияна.
Отнема ѝ повече от половин година, за да разплете човешката история, запечатана в снимките. Признава, че в един момент е имала колебания дали е редно.
"После си казах, че може би е правилно. Трябва да запомним, че в Ямбол сме имали еврейска махала. Да помним, че градът ни преди 120 – 140 години е бил доста по-различен, с много етноси, примесени в едно. Бизнесът е вървял, дюкяните са били – български, до него еврейски, български, до него арменски и т.н. Търговията е процъфтявала, особено около 1900 г. – между Одрин и Ямбол е вървял голям обмен на стоки", продължава тя.
След много съпоставяне на факти, години, документални свидетелства, Марияна се свързва с потомците на семейство Асса, които живеят в Израел. Открива ги чрез онлайн платформата MyHeritage, където самата тя публикува и своето родословно дърво.
"Намерихме се, свързахме се, с много настояване от моя страна, защото хората имат висока грамотност за социалните мрежи, пазят се случайни хора да не се свързват с тях в интернет. Разговарях лично с техния внук - Йолав Асса, който в момента е около 55-годишен. Той каза, че това е удивителна история, която го оставя без думи. Сподели, че дори не са подозирали за съществуването на тези снимки", разказва още тя.
Съдбата на еврейското семейство от Ямбол, открито на старите фотографии, е аналогична на тази на повечето еврейски семейства през 40-те години на миналия век, които напускат България и се заселват в Израел. Заради събитията в Израел през последната година Йолав не може да пристигне в Ямбол, но връзката му с Марияна продължава и до днес.
Снимки: Даниела Костова
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..