Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Снимка: БГНЕС

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. 

Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието.

Венцислав Ангелов е ръководител на Фолклорната формация „Гергьовден“.

„Ние участвахме с два танца, т.е. с три, но двата бяха пирински и един шопски.“

Стефания Иванова Пеянина разказва:

„Бяхме общо пет групи от цяла Европа, имаше гости от Милано, ние от Барселона, от Мюнхен и няколко групи от Лондон.“

Според Стефания Пеянина събитието е показало, че българският дух е запазен навсякъде в Европа.

„Най-силното впечатление беше това, че имаше много групи с много различни хора. Имаше малки, средна възраст и малко по-напреднала възраст. Това най-много ме изненада, че наистина сме голяма общност извън България и поддържаме тези традиции.“

Ръководителите на българските фолклорни формации са успели да обсъдят и проблемите на съставите.

Венцислав Ангелов, ръководител на фолклорна Формация „Гергьовден“:

„Споделиха, че липсват в групите момчета, което е проблем във всички групи за танци. Мъжете танцьори са много малко.“

След участието си в Лондон, българските танцьори в Барселона са заредени с нови амбиции, разказва Стефания Иванова Пеянина.

„Да привлечем още повече млади хора да танцуват. И да направим още по-голяма група с повече участия и да се прочуем. Все пак ние това искаме. Искаме да ни познават тук и да ни познават в България, защото ние се стараем да поддържаме цялата тази хубава енергия на българските танци, традицията, която имаме извън граница. И да я представим пред всички.“

А поканите към Фолклорна формация „Гергьовден“ не спират. Днес танцьорите ще участват в празника на Българското неделно училище в град Реус, което навършва 15 години.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08