Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврейската Пасха, Тайната вечеря и календарите

БНР Новини
Фрагмент от картината „Тайната вечеря“ от Леонардо да Винчи
Снимка: bg.wikipedia.org

Защо в библейските евангелия на Матей, Марк и Лука се твърди, че Тайната вечеря е съвпаднала с началото на Пасха, а в Евангелието на Йоан – че тя се е състояла преди този Старозаветен празник? Как тълкува това разминаване чрез анализа на различни календарни системи, използвани в древни времена, в книгата си „Мистерията на Тайната вечеря“ британският професор от университета в Кембридж Колин Хъмфрис? И дали всичко това няма нещо общо с дешифрирания през миналата година фрагмент от оцелелите Кумрански ръкописи, в който е описан 364-дневен календар, изполван от авторите им – вероятно есеи?
Свои размисли по темата споделят доцентът по библейска история и библейска археология в СУ „Св. Климент Охридски“ Екатерина Дамянова и астрофизикът доц. д-р Тодор Велчев, член на християнско сдружение „Харта“.
• Златното сечение: Соня Семерджиева от Пловдивския регионален археологически музей за изложбата на църковна утвар „Седем разкази за вярата“, открита в Града на тепетата със съдействието на Пловдивска Света митрополия.
• Вечният двигател: богословът доц. Ивайло Найденов – кой от Старозаветните библейски пророци формулира за пръв път идеята за възкресяването на мъртвите?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42