Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да опазим лешоядите на Балканите

Еколози посетиха волиерата за белоглавите лешояди над монтанското село Долно Озирово във Врачанския Балкан. До края на седмицата Враца е домакин на ІІІ международна среща в рамките на Плана за действие по възстановяване на лешоядните птици на Балканския полуостров.
 
"Над 70 представители на неправителствени екологични организации ще представят мерките по изпълнението на Плана и ще актуализират дългосрочна работна стратегия за опазването на застрашените птици"- съобщи за РАДИО ВИДИН екологът Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици.
 
В България естествено се срещат четирите европейски вида лешояди- брадат, белоглав, черен и египетски. Днес в страната ни като гнездящи видове се срещат само белоглавият и египетският лешояд. Предполага се, че гнездят 1-2 двойки черни лешояди, без обаче да са открити техните гнезда. Брадатият лешояд е изчезнал за фауната на България, като изключително рядко могат да се наблюдават единични скитащи екземпляри. Основните причини за изчезването на лешоядите са изчезването на традиционното пасищно животновъдство, използването на отрови срещу наземни хищници, промяната в местообитанията и бракониерският отстрел.
 
През 2004 година е изградена площадката за подхранване на лешояди над село Долно Озирово, община Вършец, област Монтана. Тя е разположена на около 400 м н. в., на територията на Природен парк "Врачански Балкан", на площ от 2 дка. Площадката е предоставена от община Вършец на Дружеството за защита на хищните птици за безвъзмездно ползване за 10-годишен период. Намира се на билото на открит хълм, с южно изложение, в западния- Стрешерски дял от Врачанска планина. През 2009 година във волиерата бяха настанени първите 6 белоглави лешояди. Те са част от 18 птици от този вид, които пристигнаха от Испания. Крайната цел на проекта е белоглавите лешояди отново да започнат да се размножават в старите си гнездови находища над село Долно Озирово, село Горно Озирово и други подходящи райони на Врачанската планина.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25