Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко струва един човешки живот

По 20 години затвор, при първоначално строг режим на изтърпяване, получиха Георги Орбов- Омбре, на 48 години, и Асен Томов- Аси, на 34 години. Присъдата е за убийството на 56-годишния Ваньо Димитров от град Брегово. В мотивите за максимален размер на наказанието Съдът подчерта изключителната жестокост, с която е извършено убийството. Осъдените ще трябва и да платят на съпругата на убития Ваньо Димитров и на четирите му дъщери солидарно сумата от 87 620 лв., за нанесени неимуществени щети. 
 
Обвинението доказа, че Георги Орбов- Омбре и Асен Томов- Аси на 27 срещу 28 март 2010 година в землището на село Балей, община Брегово, с особена жестокост са убили своя съгражданин. Трупът е разпознат на 2 април 2010 година от видинските криминалисти, а съдебно-медицинската експертиза е установила, че настъпилата смърт е в резултат на нанесен тежък побой. Двамата са извършили престъплението, за да прикрият кражба от имот в Брегово, който е надзираван от убития- къщата на неговите леля и чичо, починали по-рано вследствие на задушаване от печка на твърдо гориво.

Делото за убийството бе отлагано три пъти, поради неявяване на част от свидетелите и поисканото допълнително изслушване на свидетел. Съдебният състав не прие твърденията на единия от обвиняемите- Асен Томов, че той е само неволен свидетел на престъплението.
 Действията на видинските криманалисти за събиране на доказателства през миналата година продължиха близо две седмици. В хода на проведените полицейски мероприятия бе установено, че Георги Орбов е напуснал страната и е заловен в Македония- при опит за незаконно преминаване на държавнта граница с цел да се укрие. Другият подсъдим- Асен Томов, известен в Брегово като Аси, не се призна за виновен и преобърна изцяло версията за участието си в убийството. Според твърденията му, във фаталната нощ той също е бил жертва на побой, но въпреки това е направил всичко възможно, за да спаси убития по-късно негов съгражданин.

При аутопсията на жертвата е установено, че от побоя цялото тяло на Ваньо Димитров е раздробено. Той се е давил в собствената си кръв, получил е кръвоизлив в черепната кухина, оток в мозъка, счупвания на гръдния кош... Ударите са довели и до рядко срещана травма- счупване на горната челюст, за която се изисква изключително голяма сила. Според патоанатома мъжът е разбирал, че бавно умира. Агонията му преди да издъхне е продължила повече от час... Убийството е извършено умишлено, планирано е доста време преди това, а ограбените вещи са на обща стойност 140 лева: 5 лева, отвертка, два телефона и чифт обувки, които обвиняемият Асен Томов си харесал и взел.

След като се прибрали в Брегово, убийците се опитали да заличат следите си. На следващия ден Омбре и Аси отишли на кръчма и изпили 5-те лева. След почерпката Омбре взел решение да избяга и се насочил към Кюстендил. На 11 април в района на ГКПП Гюешево преминал нелегално границата. Междувременно бил обявен за издирване. На следващия ден е заловен от македонски граничари и предаден на българските власти.Трупът на Ваньо Димитров е открит на 30 март от жител на Брегово. Криминалистите започнали разследване и не след дълго влезли в следите на старите си познайници с богато криминално минало.

На 14 април двамата убийци са откарани в затвора във Враца с постоянна мярка "задържане под стража". Прокурорът по делото Владислав Влашев поиска най-тежкото наказание за обвиняемите- 20 години затвор или доживотен затвор без право на замяна.

Присъдата на Видинския окръжен съд може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред Висшия апелативен съд.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56