Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко струва един човешки живот

По 20 години затвор, при първоначално строг режим на изтърпяване, получиха Георги Орбов- Омбре, на 48 години, и Асен Томов- Аси, на 34 години. Присъдата е за убийството на 56-годишния Ваньо Димитров от град Брегово. В мотивите за максимален размер на наказанието Съдът подчерта изключителната жестокост, с която е извършено убийството. Осъдените ще трябва и да платят на съпругата на убития Ваньо Димитров и на четирите му дъщери солидарно сумата от 87 620 лв., за нанесени неимуществени щети. 
 
Обвинението доказа, че Георги Орбов- Омбре и Асен Томов- Аси на 27 срещу 28 март 2010 година в землището на село Балей, община Брегово, с особена жестокост са убили своя съгражданин. Трупът е разпознат на 2 април 2010 година от видинските криминалисти, а съдебно-медицинската експертиза е установила, че настъпилата смърт е в резултат на нанесен тежък побой. Двамата са извършили престъплението, за да прикрият кражба от имот в Брегово, който е надзираван от убития- къщата на неговите леля и чичо, починали по-рано вследствие на задушаване от печка на твърдо гориво.

Делото за убийството бе отлагано три пъти, поради неявяване на част от свидетелите и поисканото допълнително изслушване на свидетел. Съдебният състав не прие твърденията на единия от обвиняемите- Асен Томов, че той е само неволен свидетел на престъплението.
 Действията на видинските криманалисти за събиране на доказателства през миналата година продължиха близо две седмици. В хода на проведените полицейски мероприятия бе установено, че Георги Орбов е напуснал страната и е заловен в Македония- при опит за незаконно преминаване на държавнта граница с цел да се укрие. Другият подсъдим- Асен Томов, известен в Брегово като Аси, не се призна за виновен и преобърна изцяло версията за участието си в убийството. Според твърденията му, във фаталната нощ той също е бил жертва на побой, но въпреки това е направил всичко възможно, за да спаси убития по-късно негов съгражданин.

При аутопсията на жертвата е установено, че от побоя цялото тяло на Ваньо Димитров е раздробено. Той се е давил в собствената си кръв, получил е кръвоизлив в черепната кухина, оток в мозъка, счупвания на гръдния кош... Ударите са довели и до рядко срещана травма- счупване на горната челюст, за която се изисква изключително голяма сила. Според патоанатома мъжът е разбирал, че бавно умира. Агонията му преди да издъхне е продължила повече от час... Убийството е извършено умишлено, планирано е доста време преди това, а ограбените вещи са на обща стойност 140 лева: 5 лева, отвертка, два телефона и чифт обувки, които обвиняемият Асен Томов си харесал и взел.

След като се прибрали в Брегово, убийците се опитали да заличат следите си. На следващия ден Омбре и Аси отишли на кръчма и изпили 5-те лева. След почерпката Омбре взел решение да избяга и се насочил към Кюстендил. На 11 април в района на ГКПП Гюешево преминал нелегално границата. Междувременно бил обявен за издирване. На следващия ден е заловен от македонски граничари и предаден на българските власти.Трупът на Ваньо Димитров е открит на 30 март от жител на Брегово. Криминалистите започнали разследване и не след дълго влезли в следите на старите си познайници с богато криминално минало.

На 14 април двамата убийци са откарани в затвора във Враца с постоянна мярка "задържане под стража". Прокурорът по делото Владислав Влашев поиска най-тежкото наказание за обвиняемите- 20 години затвор или доживотен затвор без право на замяна.

Присъдата на Видинския окръжен съд може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред Висшия апелативен съд.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56