Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започнаха панаирните дни в Оряхово

 
 
 
 
Празниците включват много прояви. На открита сцена на площада на града жителите и гостите на Оряхово гледаха театралната постановка "Между звездите и пръстта", с участието на самодеен театър при читалище "Борба" град Кнежа.
 
Чрез сценичната адаптация и режисура на Искра Цанова и сценографията и костюмите на Полина Камбурова, артистите Ваня Кожухарова, Мая Няголова, Галина Илчовска и Илия Кочовски представиха една красива родопска приказка за любовта, за непреходните измерения на човешката душа, за живота и смъртта.
 
В памет на големия композитор Дико Илиев, живял и творил в Северозапада, в продължение на седмица в крайдунавския град се провеждат ХV-тите Празници на духовите оркестри "Дико Илиев", които са най-атрактивната част от програмата на Панаирните дни на Оряхово и включват три концерта на духови оркестри от Плевен, Оряхово, Тетевен, Смолян, Панагюрище, Зверино, Червен Бряг, Вършец, Берковица, Дългопол, Софрониево и Селановци, както и от румънските градове Крайова, Кълъраш и Ръмнику Вълчя.
 
В градската художествена галерия бе открита изложба-пленер, посветена на проф. Марин Върбанов. Своя дебют пред публика направи и стихосбирката "Преображение" на Христина Иванова.

В събота от 10 часа на градския плаж ще има плажно детско шоу. В същия час в художествената галерия "Професор Марин Върбанов" започва турнир по шахмат, а в спортната зала турнир по бадминтон. През деня ще има дефиле на духовите оркестри, участници в ХV-тите Празници на духовите оркестри "Дико Илиев", а вечерта концерт на духови оркестри, танцов състав "Изворче" Оряхово и мъжки хор "Змей Горянин" от село Зверино. От 21 часа на площад "Дико Илиев" ще бъде представен танцовият спектакъл "Купонът" с участието на ансамбъла на Нешка Робева. Съботният ден ще завърши край реката- с Нептунова вечер на градския плаж.

Празненствата продължават до неделя, 21-ви август, със спортни състезания, между които и преплуване на река Дунав. И завършват със заря.
По публикацията работи: Христина Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18

Съдят извършител на грабеж в Монтана

Районната прокуратура в Монтана е внесла в съда обвинителен акт срещу М.Г. от с. Долно Белотинци за извършен от него грабеж. Престъплението е станало вечерта на 15 февруари тази година. Жена от Монтана вървяла в района на железния пешеходен мост в града, когато била нападната от непознат. Въпреки съпротивата ѝ, мъжът издърпал чантата ѝ, блъснал я,..

публикувано на 23.07.25 в 13:09

Разследват жителка на Берковица заради смъртта на кучето ѝ

Районното управление на полицията в Берковица разследва смъртта на домашно куче в село Комарево . Органите на реда са получили сигнал за пребито куче в двор на къща в селото. На място собственичката му, 46-годишна жителка на Берковица, обяснила, че кучето е починало от нанесен му побой. При извършения оглед в присъствие на ветеринарен лекар не са..

публикувано на 23.07.25 в 11:35

И днес тропически жеги

Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за цялата страна . Очакват се екстремно високи температури, които в много райони ще надхвърлят 38 градуса. След обед над Северозападна България ще се развива мощна купеста, на места до купесто-дъждовна облачност, от която ще превали и прегърми...

публикувано на 23.07.25 в 09:43

Отбелязаха 100 години Международен събор "Кадъ Боаз"

Тържествено бяха отбелязани 100 години от началото на най-големия трансграничен събор на Балканите. Гости от България и Сърбия се срещнаха на прохода "Кадъ Боаз", където се провежда събора, родил се на основата на приятелските отношения между Община Белоградчик и Община Княжевац. Началото е положено през далечната 1925 година, като е имало и..

публикувано на 23.07.25 в 08:45

66 ПТП-та във Врачанско за един месец

През юни по пътищата в област Враца са регистрирани 66 пътно-транспортни произшествия, като от МВР са квалифицирали 20 като тежки. Това прави средно по повече от 2 катастрофи дневно, показва анализът на Од на МВР за шестия месец на годината. При сблъсъците е загинал 1 и са ранени 21 души. В сравнение със същия месец на предходната година, ПТП-тата са с..

публикувано на 23.07.25 в 08:17