Част от сградите на Телефонния завод в Белоградчик са разграбени, жителите на града под скалите са свидетели на вандалско и безотговорно рушене на Корпус 1 на бившето предприятие. За няколко седмици от масивната сграда е останал само бетонният скелет, а хората се питат кой позволява тази вандалщина?
© Снимка: РАДИО ВИДИН
През годините телефонният завод е промишлената гордост на Белоградчик. През март 1989 г. в него работят 2650 души, а производството достига 1 250 мил. телефони годишно. Десетки години това производство е структуроопределящо и се доказва на вътрешния и международния пазар. През 2004г. софийската фирма, която е мажоритарен собственик тогава, продава активите на завода на Бисер Стойков Димитров. Но вместо разрастване на производството, обещаните инвестиции и разкриването на нови работни места, се случва точно обратното. С всяка изминала година се свива обемът на производство. Загубват се традиционните пазари, производството се ограничава с изработването на стационарни телефони за БТК.
С намаляването на обема на работа намалява и броят на работниците, те не получават редовно заплати. В началото на 2011 година вече са останали около 30 души, които през месец февруари произвеждат последните 100 хил. телефона. Тогава започват ромските набези- рязане на машини, кражба на проводници и рушене на необитаемите халета. Обществеността реагира остро, търси се намесата на компетентни органи. Общината сезира районната прокуратура и полицията за унищожителната акция. За кратко процесът на разграбване е спрян.
В следващите месеци собственикът демонстрира незаинтересованост за съдбата на завода и работниците. Впуска се в спорове с кредиторите. Работниците напускат, но проблемите им продължават, защото с това скоростно рушене е унищожен и архивът на завода. Краят на телефонния завод е трагедия за целия град, с него си отива и надеждата за работа на стотици хора, които напускат града и отвеждат децата си.
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..
Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати. Ще..
Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра. Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..
Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..
Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейп - цигари с канабис. Акцията е проведена след получен сигнал. Криминалист открили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни "вейп" цигари, представляващи..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят, и то вкусно. Да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години. "И ние можем" под това мото се..