Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С патерица и лопата за сняг на прага на зимата

Преди дни погостувахме за по час време в няколко от малките населени места на нашия Северозапад, за да видим как хората се подготват за зимата.

"Как се подготвяме за зимата? Така- с патерицата и с лопата за сняг"- бе краткият отговор на възрастна жена от село Киреево.

"И кажете там, куде требва, че в Подгоре доктор не иде. До едно време идеше, после мана да идва и... кога да идем за лекарства- за тие, по книжките де, оно га нема тоа доктор... Па ида други дън, па други дън... Нема. Па ние тука сме останали само пропаднали бабички... Те тука те сичко е стар народ... "- остава незавършена приказката си жена от село Подгоре.
 
"Требва редовно да се разрева пътя, що иначе от снег до Киреево и хлеб нема как да ни докарат. И да не ни спират рейсовете! Сега се чува, че ще ни спират едната линия- нема да има сутрин връзка за Кула и Макреш- където сме община. Ако това стане, направо сме загубени..."- тревожат се възрастните хора. Разговорите ни с тях във всяко следващо село са плашещо еднакви. И бързо става ясно, че предимно възрастното население от планинските и полупланинските селца на Северозапада очаква студеното време и декемврийските виелици пак да го откъсне от Света, до който и без това не се чувства особено близо... Съдбата на тези хора остава извън полезрението на т.н. български бизнес- бил той среден, дребен или едър... Тези селски хора не са надеждни редовни пътници за частните превозвачи; те не са платежоспособни потребители на телекомуникационни услуги; те не само че не са богати платци на здравни услуги- точно обратното- те са бреме за здравната ни система... Това е етикетът, който поставя на нашите баби и дядовци циничният прагматизъм на нова България.
Но не са ли точно тези хора половината, че и повече от половината от населението на същата тази нова България, която е горд член на Европейския съюз? И как днешните лъскави български политици-прагматици биха тълкували един от основните принципи на ООН, че нивото на цивилизованост на една нация се измерва по отношението към онази част от населението, която се нуждае от специализирана грижа и закрила? Същото може да се каже и много по-просто- като си спомним приказката за желязната кука, бащата, дядото и внучето... Защото никой не може да гарантира на новите варвари, че и когато остареят ще останат богати... Днес обаче правото да решават е в техни ръце и те- под предтекст, че спасяват държавата от криза, продължават да спасяват единствено и само собственото си благополучие... А да се излезе в спор срещу това им право в днешно време, е равнозначно на предизвестен провал. И как иначе? Мениджър на чужда компания, притежаваща днес всичко, било някога на БТК, обяснява публично, че не го вълнуват бабите по селата, които седят с жичния телефон на скута... Важни са платежоспособните потребители на мобилните мрежи! Мениджър на чужда компания, притежаваща всичко, било някога на родното енерго, спира и пуска тока когато и на когото си иска. Нашенец с ранг на министър планово и открито- напълно законно!- разпродава съоръжения от някога държавните "Напоителни системи"...
 
Държавните ни мъже тези дни добре работят, за да бъдат продадени в скоро време на когото трябва и българските железници. И на добра за купувача цена- за да продължат традицията всяко следващо правителство да открие, разори и продаде на чуждестранни собственици поредния наричан някога "стратегически отрасъл"... А хората, с отчисленията от чиито заплати някога е създавано всичко това, което притежават днешните монополисти, са без ток, без телефон, без редовен транспорт и без медицинско обслужване...
 
Благодаря за такава цивилизованост!
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56