На крепостта "Калето" край Мездра вече започнаха разкопки. Те се провеждат за девета поредна година, след подновяването на проучванията в обекта през 2004 година.
Според установената през последните години методика, археологическите разкопки се извършват от два научни екипа, специализирани в проучването съответно на античната култура и на праисторията. През миналата седмица започна работа екипът на доц. д- р Сергей Торбатов от Националния археологически институт. Проучванията са съсредоточени в Сектор ІІІ на обекта, обхващащ укрепената територия върху хълма "Калето". Целта е да се уточни хронологията на обитаване на терена през периода от средата на ІІ в. до началото на VІІ в. сл. Хр. и да се изясни функционалната същност и точната датировка на четири лежащи в суперпозиция сгради в централната част на обекта. Сградите са частично разкрити още в хода на разкопките през втората половина на 70- те години на миналия век, но останките им не са били надлежно документирани и не са интерпретирани в досегашните отчети и предварителни съобщения.
Особен интерес представляват руините на една голяма постройка със силно издължен четириъгълен план. Зидовете й са здраво изградени от полуобработени камъни, споени с бял хоросан, като дебелината им е около на 0,85 м. в надземната част. Дължината на сградата е около 30 м. Оригиналната й широчина не може да се установи, тъй като нейната южна половина, която по всяка вероятност е достигала до отвесния бряг над коритото на р. Искър, не е запазена, поради рухване на част от скалния венец. Предвид големите размери, солидния градеж и твърде характерната планова схема, най-правдоподобно изглежда отъждествяването на тази постройка с казарма от средата на ІІ в. сл. Хр., когато хълмът е бил за пръв път опасан със здрава крепостна стена и на него е започнал да действа римски укрепен пост, предназначен да контролира трафика по важния път, водещ от Ескус за Сердика.
При щастливо стечение на обстоятелствата и късмет, археолозите се надяват да прецизират времето на изграждане и продължителността на функциониране на римското укрепление. През последните кампании беше сигурно установено, че най- късно през третото десетилетие на ІІІ в. на хълма "Калето", върху руините на отдавна изоставения към това време военен пост, вече съществува голям езически култов център. Той продължава да действа без прекъсване до налагането на християнството по тези земи през втората четвърт на ІV в.
Във Вършец връчиха награди за най-добра Коледна украса. Конкурсът „Магията на Коледен Вършец" се провежда за първи път. Комисия от община Вършец обиколи града и квартал „Заножене", за да може да избере най-добре направената коледна украса в първи по рода си конкурс, поясни Натали Ангелова от Туристическия информационен център: "Критериите по които..
Снежната покривка във Врачанския балкан е достатъчна за любителите на белите спортове. Между 40 и 50 сантиметра бяла пелена е натрупала над града, но съоръженията там не работят поради липсата на електричество, съобщиха от ски център „Пършевица". В събота и неделя малкият влек е готов да заработи, но това ще стане ако има ток. От часове в Балкана няма..
Това стана ясно на последното за годината заседание на общинския съвет, който е принципал на здравното заведение. Пред съветниците временният управител д-р Георги Езекиев обясни необходимостта от подемно устройство. Старият асансьор се чупи редовно, а местните сервизи отказват да го ремонтират, тъй като не искат да поемат рискове от нови повреди...
Представиха книгата „Чипровската духова музика". На компактдиск са събрани 10 автентични хора от този край на страната. Идеята е да се възроди духовата музика в Чипровци. „Чипровската духова музика – вчера, днес, утре!" е книгата на Иван Иванов, по известен в Чипровци, като Иван Дачин. В продължение на две години, с помощта на съмишленици, той..
Дядо Коледа и Снежанка ще раздават подаръци на децата , днес под елхата в град Лом. Инициативата е на Община Лом и Народно читалище " Постоянство" 1856г. а повече за нея разказа Любомир Занфиров-връзки с обществеността към общината: "Това трябваше да се случи на двадесет и първи, както го бяхме обявили, но валеше проливен дъжд и го отложихме за днес...
Коледари обикаляха и наричаха за здраве и берекет днес в Синаговци. Обичаят коледуване е възроден след дългогодишно прекъсване, а в ролята на коледарите бяха деца и младежи от видинското село. Общо 24% от българите определят отминаващата си 2024 година като "по-лоша", докато 22 на сто я оценяват като "по-добра" за тях и семействата им,..
С 29 стотинки на кубик по-скъпа вода ще плащат в Берковица от Нова година. В сравнение с Монтана, където водата става 5.10 лева за кубик, цената е на половин по-ниска. Водата в Берковица става 2.57 лева на кубик от 1 януари. Увеличението е с 29 стотинки на кубик и бе утвърдено от Комисията за енергийно и водно регулиране...