Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виден Табаков от Стакевци е в екипа на НАСА, пратил първия човек на Луната

Дни след смъртта на първия човек, стъпил на луната- американският астронавт Нийл Армстронг, си припомняме за Виден Табаков- роденият във видинското село
Стакевци българин, който е участвал в наземния екип, изпратил космическия кораб "Аполо 11" на първата му лунна мисия. Анкета, направена за предаването "Другата истина" показа, че днес в родното му село рядко има някой, който да си спомня за него. Само жителите над 70 години знаят нещо за известния им земляк.

 
 
 
 
 
 
В Стакевци не само че почти никой не знае кой е Виден Табаков, но и не полагат никакви грижи за запазването на спомена за него. Родната му къща- богаташки на времето си дом, днес е в окаяно състояние, докато в селото се чудят как да привлекат внимание за селски туризъм.

 
 
 
 
 
Въпреки световната си известност, Табаков никога не е забравял откъде е тръгнал и при всяка възможност се е завръщал в България и в родния си край. За последно- преди няколко години, когато гостувал на близки и роднини, разказва братовчедката му, Линка Маричова.

 
 
За него се знае, че е напуснал родното си село през 1939 година, след като завършил гимназията във Видин. На гурбет тръгнал, за да следва машинно инженерство в Прага. Там изкарал един семестър, но след идването на Хитлер чешките училища били затворени и студентите чужденци се прехвърлили в германския университет. Докато подготвял доктората си, преподавал в университета и паралено с това работел с Вернер фон Браун, баща на немското ракетостроене и създател на ракетите "Фау-1" и "Фау-2".

Табаков завършил докторантурата си през 1945 година, когато идва и краят на Втората световна война. Тогава Вернер фон Браун и голяма част от екипа му заминали за САЩ, но Табаков се оказал нежелан в Америка, защото е от комунистическа държава... Затова с други германци отишъл в Аржентина, откъдето след 3 години най-после успял да се прехвърли в САЩ при Вернер фон Браун. Първите задачи на Табаков са свързани с опитите около изстрелването на космическите ракети "Сатурн", които са едни от най-мощните правени дотогава за нуждите на програмата "Аполо". Учените били ангажирани със задачата да създадат ракета с достатъчна мощност, която да достигне до Луната, а също и космически кораб, който да кацне на лунната повърхност и да се върне обратно.

В Университета в Синсинати Виден Табаков поставя началото на докторска програма по космонавтика, в която през годините при него се обучават повече от 50 докторанти и над 200 магистри.

Научните интереси, с които проф. Табаков е познат в целия свят, са свързани с разкриване на причините за ерозията и уврежданията на турбодвигателите. Последните му научни проекти включват изследвания за американските военоморски сили и за някои световно известни компании. Член е на Американския институт по аеронавтика и астронафтика и на Американската асоциация на машинните инженери.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шест докладни записки обсъдиха общинските съветници в Кула

Общинските съветници в Кула се събраха на второто си редовно заседание за 2025 година по 6 точки.  Сред по-важните точки, които разгледаха бе предложение, внесено от Людмил Лалов заместник кмет на Община Кула и председател на Местна та  комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните  МКБППМН – Община Кула относно..

публикувано на 26.02.25 в 08:45

Започва ремонт на паметника на Ботев във Враца

До края на месеца стартират дейностите по реставриране на паметника на Христо Ботев и ремонтът на съпътстващия архитектурен ансамбъл, съобщиха от общинската управа на Враца.  Поради спецификата на проекта, монументът ще бъде разглобен и ще се поднови от специализирана фирма в столицата.  Дейностите обхващат реставрация на близо 9-метровата фигура на..

публикувано на 26.02.25 в 07:53

Гъста мъгла има в района на град Монтана

Гъста мъгла, с видимост до 80-100 метра падна над град Монтана. Температурата е около минус 2-3 градуса.  Пътищата се опесъчават. Сняг има на места само по високите части на региона.  От Областно пътно управление напомнят на шофьорите да внимават и да карат със скорост съобразена с пътните условия.

публикувано на 26.02.25 в 07:30

Снимката на 25 февруари 2025 година

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев"  във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват. България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база на..

публикувано на 25.02.25 в 18:00
Кметът на общината Боян Минков направи първа копка на паметник.

Белоградчик почете освободителите си

Белоградчик отбеляза 147 години от своето освобождение от османска власт с първа копка на паметник на освободителите на града.  В словото си Боян Минков – кмет на община Белоградчик призова присъстващите към родолюбие: „Днес, поглеждайки назад във времето, не можем да не изпитаме гордост и възхищение към подвизите на нашите предци, които..

публикувано на 25.02.25 в 16:44

Работилница за мартеници и урок по родолюбие се състояха в Рабиша

Работилница за мартеници и урок за Трети март се състояха в  ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото  село Рабиша , съобщиха от училището.  „С работилничка за мартенички и урок за Трети март съчетахме два празника, традиции, приятни срещи и забавление. Деца, учители, заедно  с доброволците от сдружение "Северозапазване"..

публикувано на 25.02.25 в 16:07
Младежки дом - Монтана

Общинският съвет в Монтана ще обсъди младежки политики и управлението на общинска собственост

На 27 февруари 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Младежкия дом ще се проведе редовното заседание на Общински съвет – Монтана, съобщават от местния парламент. Сесията ще започне с годишния отчет на Община Монтана за 2024-та. Кметът Златко Живков ще представи резултатите в отделните направления в съответствие с основните приоритети в работата на..

публикувано на 25.02.25 в 15:57