Всеки път, когато се сетя за тази реплика, я чувам да отеква в сърцето ми леко и категорично като черковна камбана. Чувам я винаги и само с гласа на Гришата Вачков. И докато я чувам така, ще продължавам да се надявам, че все още има смисъл да я отваряме тая приказка- за българския триъгълник...
"Ходих до "Червената църква". Мога дори да си представя маршрута- стига се до селото, от там има коларски път- ние го мерихме- около 1 километър и 200 метра е този коларски път, сравнително равно място. Мога да ви кажа, че за да се направи там хубав асфалтов селски път, ще струва около 400 000 лева. Заслужава си- защото тогава ще стигнем до тази църква. Тя обаче няма ток- токът е на 600 метра- това също го видяхме"- е оценката на Симеон Дянков- български финансист, заместник министър председател и министър на финансите. Човек, който през май 2012 година бе избран за председател на Надзорния съвет на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), а през юни 2012 година бе поканен за член на Консултативния съвет в областта на науката и знанието на Световната банка. Сериозна преценка на сериозен човек. Как да не му вярват двамата монаси?!
Едното възможно бъдеще за старинната уникална "Червена църква" на село Боровица е да влезе в новата туристическа дестинация "Скален град" и заедно с Белоградчишките скали и пещерата "Магура" да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО "Световно културно наследство".
Независимо обаче дали ще бъде постигнато това светско признание, категоричното намерение на българското духовенство от нашия край е тук да бъде съграден манастир "Света Троица".
За човешките избори, съзнателни лишения и търсената благодат за душата си поговорихме с първия монах в бъдещата света обител- йеродякон Нихонт: "Църкви и манастири се градят с вяра"- казва той.
Но освен сила на духа, за построяването на всеки Божи дом са потребни силни ръце, силна воля, последователност и мъдрост за наредбата на делничните обязаности градежът да се случи. За светските пречки, грижи и възможности за финансиране отваряме дума с игумена на бъдещия манастир архимандрит Антим, който е завършил висше духовно образование и специалност "Стопанско управление" в Югозападния университет в Благоевград:
"Знаете ли, от дълбока древност и до днес църкви и манастири рядко са е правели с помощта на държавата... От историята е видно, че това е било изцяло инициатива на миряните, българското население и духовенството. Далече са онези времена, когато с царски укази по време на Второто българско царство са се издигали обители, изцяло финансирани от царската хазна. "Да се надяваме, че можем и в наши дни да станем свидетели на такива хубави добри случаи. Правителствата са овластени да решават- ще помогнат ли, или няма да помогнат.
Идеен проект на манастирския комплекс "Света Троица", който ще бъде разположен в един двор с "Червената църква". И манастирския комплекс, погледнат от друг ъгъл.
Както и Бог решава на кого ще помогне и на кого ще прати изпитание за вразумление... Ние няма да недоволстваме, нито ще хулим. Това е народно дело, общоцърковно. И сам Бог ще помогне, защото това е добро дело, благословено дело. И всеки, който иска да стане част от това дело, може да го направи. Даже човек да има само добри помисли за това- да си каже "Добре е, че се прави!", пред Бога вече има голяма стойност. Това е морална подкрепа. Това са места, които свързват Земята с Небето. Ние можем само да подскажем какво е добро да се прави, какво в живота на човека носи удовлетворение и щастие. Но човек сам трябва да реши и да потърси сам своята мисия. И да я изпълни. Защото Човек трябва да остави нещо след себе си... Човекът не се ражда просто да преживее няколко години и да си отиде безславно. Всеки трябва да се стреми да остави светла диря след себе си, светъл спомен. Защото ние тук- на Земята, сме като отбил се пътник да пренощува. Минаваме и заминаваме в своя вечен път."
Ето защо всеки, който е поел пред лицето на хората, пред съвестта си и пред лицето на Бог своя дял от едно такова общо дело, трябва да извърви своята част от пътя. Защото- признавам откровено- на всички нас, които упорито обичаме своя ветровит Северозапад, до смърт ни додея да сме пример за "как не се прави"... А и доказана истина е, че общуването е доброволен процес- за да се случи, трябват уважение, разбираеми думи и предполагаеми общи намерения...
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..