Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архмандрит Поликарп: "Зографският манастир на Света гора е eдна от гордостите на България"

"Строителство, печатна дейност, градинарство, чистене и готвене са сред основните занимания освен молитвите и служенето на монасите от българския Зографски манастир в Света гора -Атон", разказа в "Другата истина" Архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин:

© Снимка: photo-forum

 
 
"Монасите стават сутрин много рано, тъй като богослужението започва в 3 часа и продължава до 8 часа. След кратка почивка започва манастирският обяд. Понеже в Света гора се движат по съвсем различно време- византийското, когато у нас е 3 часа през нощта, при тях е 7 часа.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
 
Хубаво е, че тази традиция се е запазила, тъй като така можем да се докоснем и до едни други времена, когато светите обители са били строени. Това е времето на Византийската империя, когато са процъфтявали монашеството и православното християнство.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
След обяда, който е между 8:30 и 9 часа, монасите започват да се трудят, като всеки има своето послушание. Един готви, друг меси хляб, трети има послушание да се занимава с градините на манастира, които са доста големи. Други монаси се занимаван със строителство, печатно дело и преводи на православна литература, защото от това зависи бъдещето на манастира", допълни Архимандрит Поликарп.
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
Манастирът „Светѝ Гео̀рги Зогра̀ф“, наричан още Зогра̀фски манастѝр (на гръцки Μονή Ζωγράφου), се намира в монашеската република Света гора на полуостров Атон, Гърция. Там сега живеят около 37 монаси. Манастирът е един от най-големите манастири в Света гора и единственият днес български манастир там, като стои на 9-то място в йерархията на светогорските манастири
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
В Света Гора има 20 манастира, от които един български, един руски, един сръбски и 17 гръцки. На полуострова има и много румънци, грузинци, поляци, немци, французи и други духовници от страни с православни общности. Всички светогорски манастири са духовно подчинени на Вселенската патриаршия.
 
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
Освен манастирите има множество скитове (по-малки манастири), келии (отделни къщички и колиби с по 1-2 монаси), както и монаси отшелници, които живеят в пещери или в каменистата пустиня под върха и с години не говрят и не виждат други хора. Техните брятя им оставят храна в планината, която те идват да вземат, след като онези си отидат.
 
 
 

© Снимка: google.bg

 
 
 
 
Летоброенето в Св. гора е от Сътворението на света – сега е 7517 г. Календара е по стар стил – с 13 дни назад от нашия. Времето е с един час назад от гръцкото – каквото е в църквата Св. София в Константинопол. Тук се служи по византийските правила от 10-ти век – осмогласно антифонно пеене. Никъде другаде не може да се чуе и види такава служба.
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
Яде се два пъти на ден – сутрин към 10 и вечер към 19 . Храната е само постна, на празник понякога се допуска риба и млечни продукти.
 
 
 
 
 
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
На големите църковни празници има бдение – служба, която започва в 21ч. вечерта и продължава цяла нощ. По време на бдението храма е осветен само от няколко свещи и кандила, създаващи мистична атмосфера.
 
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
 
 
Ток и топла вода няма. В някои манастири през деня се произвежда електричество с генератор.
 
 
 
 
  

© Снимка: РАДИО ВИДИН

 
 
 
 
 
 
 
Някога във всеки манастир е имало стотици, дори хиляди монаси (в Зограф, Ватопед, Великата лавра и другите големи манастири). На полуострова са живяли над 50 хиляди монаси. През 80-те години на 20 век намаляват до около 600. Днес монасите са малко повече от 3000.
По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шофьор пострада при катастрофа с електрическа триколка

Възрастен шофьор беше приет в болница след катастрофа с електрическа триколка, съобщиха от ОД на МВР във Враца . Сблъсъкът е станал в събота към 11 часа на пътя между козлодуйските села Бутан и Гложене . Докато униформени отбивали движението в едната пътна лента, от спряната колона с автомобили изникнал внезапно 78-годишен мъж с електрическа..

публикувано на 03.11.24 в 13:20

Членовете на секционни избирателни комисии във Враца ще получат възнагражденията си

От 11 до 15 ноември членовете на секционни избирателни комисии , участвали в парламентарните избори на 27 октомври, ще си получат възнагражденията. Това става ясно от график, изготвен от общинската управа на Враца. На 11 ноември /понеделник/ хонорарите си ще получат участвалите във вота от СИК-ове с номера от 1 до 23. На следващия ден, 12 ноември,..

публикувано на 03.11.24 в 08:52

Върнато е решение на ОС на Вълчедръм за отказ от референдум за изграждане на ветрогенераторен парк

Областният управител на Монтана върна решение на общински съвет във Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в Златията. Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността Златията.  На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..

публикувано на 02.11.24 в 15:07

Връчиха наградите за култура на името на д-р Хернани Цибрански

В Лом бяха връчени годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански.  Наградата за журналистика и литература беше присъдена на Митко Митков, автор на книгата „С крилата на противника”. Творбата проследява историята на 20 пленени вражески самолета, използвани повторно от нашата авиация по време на Първата световна война...

публикувано на 02.11.24 в 13:20

В Лом почетоха подвизите на Втори конен полк

Венци и цветя на паметника на легендарния Втори конен полк поднесоха Община Лом, Военно окръжие – Монтана,  Военният клуб, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и граждани.  Денят на будителите, 1 ноември, е и празник на легендарния ломски полк, а на днешната Архангелова задушница се отдава почит към загиналите български воини...

публикувано на 02.11.24 в 07:56

Почитат будителите в Моравица днес

Днес  жителите на   мездренското село Моравица ще се съберат, за да почетат богатата история на България и наследството на великите будители , борили се да съхранят традициите, културата и идентичността ни. От сутринта до вечерта организаторите от кметството и местното читалище предлагат ден, изпълнен с дейности за всеки - доброволчески..

обновено на 02.11.24 в 07:50

Архангелова Задушница е днес

Днес е Архангелова Задушница.   Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите.  Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  На Задушница утринните богослужения в храмовете са заупокойни. Врачанският митрополит Григорий. "Да се помолим за душите на..

публикувано на 02.11.24 в 07:39