Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кула откриват творческия сезон с ловна вечеринка

Вече 130 години културния живот на Кула е съсредоточен в Народно читалище "Просвета 1882". Създадено от родолюбиви граждани, това огнище на българщината пази будно народностното самосъзнание, чудния фолклор и колоритните кулски обичаи и до днес. И през новия културен сезон читалището продължава своите основни дейности: културно- просветна, консултантска, библиотечно- информационна, художествено- творческа, любителска, краеведческа и събираческа. Има 159 регистрирани членове и над 120 участници в различните групи и състави.

През новата културна година в читалището в Кула ще функционират
следните форми: две групи за български народни танци /деца и възрастни/, женска вокална група с ръководител Генчо Генчев, група за спортни танци, детска музикална формация "Сладури", група за изворен фолклор, прочутите кулски "Къпачи" и театрален колектив. Театралният колектив ще бъде възстановен след няколкогодишно прекъсване поради невъзможност да се осигури професионален консултант- режисьор. Сега театърът е обезпечен с достатъчно финансови средства и няма пречка да се подготви избрана пиеса. За декори и костюми читалището успешно си сътрудничи с Видинския драматичен театър.

Новият творчески сезон ще бъде открит с третото издание на Кулската ловна вечеринка. Тя е своеобразен празник на ловци и рибари, и в миналото се е провеждала през месец февруари, а след възстановяването на тази хубава кулска традиция през 2010 г.- през есенните месеци октомври или ноември. Включва веселяшки ловни истории- скечове, музикални и танцовии изпълнения, и най-типичното събитие- ловна томбола, в която наградите са дивеч, осигурен от местните ловни дружинки и различни ловни принадлежности. Гостите на вечеринката имат възможност да разгледат и фотоизложба на ловни снимки и снимки на трофеи. Тазгодишното издание на ловната вечеринка ще включва и участие на Видинския драматичен театър с постановката "Нашенци" по Чудомир, както и традиционните викторина на ловна тематика и томбола с награди.

Изключително интересно събитие е и обичаят Кулска седянка- битово- ритуален обичай, традиционен за местната общност. Възстановява се сценично от читалищните самодейци и в детски вариант- от група "Сладури". Присъстват представители от всички поколения- мъже, жени и деца. Подрежда се трапеза, извършват се традиционни битови дейности- предене, тъкане, плетене, месене на хляб. Пеят се песни, разказват се приказки, мъжете свирят на местни народни инструменти- окарина, дудук и др. Задяват се моми и ергени, припяват се закачки и шеги. Седянката в Кула е специфична с особен диалект и местен говор, с уникални хумористични миниатюри, характерни за кулчанина. Кулската седянка ще бъде представена за Деня на християнското семейство- 21 ноември.
По публикацията работи: Христела Александрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Търсенето на работници в Монтанско бележи спад

Намалява търсенето на работна ръка през октомври спрямо септември в Дирекция „Бюро по труда“ - Монтана. Безработицата в петте общини  остава висока в сравнение със средната за страната, като в Якимово са най-много хората без работа. През октомври търсенето на работна сила, изразяващо се в брой обявени работни места на първичния пазар на труда, е..

публикувано на 28.11.24 в 09:50

Общинските съветници в Макреш ще определят размера на местните данъци

Общинските съветници в Макреш се събират на  редовно заседание  утре, 29  ноември  и ще заседават по 8 точки. По-важните от тях са докладна записка, внесена от кмета на общината Митко Антов относно Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Макреш.  Общинският съвет ще гласува и предложение относно Наредба за..

публикувано на 28.11.24 в 08:34

Деца от Монтана и Лом с благотворителен концерт в помощ на Божидар

Продължава дарителската кампания за набиране на средства за лечението на 18-годишния Божидар Петров от село Смирненски, община Брусарци. Момчето страда от левкемия и е необходимо спешно специализирано лечение.  На Божидар, който yчи в Бpycapци и тaзи гoдинa e aбитypиeнт, трябва да се направи трансплантация на стволови клетки в клиника в Турция,..

публикувано на 28.11.24 в 08:14

Възстановяват паметника на Христо Ботев във Враца

Паметникът на Христо Ботев да бъде ремонтиран до началото на Ботеви дни през май 2025 година, планират от Община Враца. За възстановяването на монумента и прилежащите паркови и композиционни елементи на площадното пространство през юни т. г. служебното правителство осигури сума от 780 хил. лв., след като стана ясно, че с ограничения си бюджет общината..

публикувано на 28.11.24 в 07:49

Снимката на 27 ноември 2024 година

Учениците от  клубовете по интереси в Професионалната гимназия по туризъм „Михалаки Георгиев“ – Видин демонстрираха уменията си в рамките на вътрешноучилищни състезания. В инициативата участваха клубовете „Млад сервитьор-сомелиер“, „Млад барман“ и „Млад готвач“. Състезанията са част от подготовката за вътрешноучилищните кръгове по професии, които ще се..

публикувано на 27.11.24 в 18:00

Бедни семейства в Монтанско получиха помощ

Хранителни продукти и безалкохолни напитки раздадоха на бедни семейства в област Монтана от сдружение "Кауза Северозапад". Неправителствената организация е партньор на Хранителната банка. Доброволците от "Кауза Северозапад" раздадоха хранителни продукти на семейства в Лом, Медковец, Расово, Дългоделци, Монтана и Безденица. В последното село те..

публикувано на 27.11.24 в 17:45

Беседа за здравословния начин на живот се проведе във видинската библиотека

Поредна беседа от цикъла "Здравословен начин на живот " се проведе във видинската Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" . Лекари акцентираха на здравословния начин на живот при диабет, ендокринни и сърдечносъдови заболявания. Това са сред най-разпространените заболявания със силно социално значение. В България 64,4% от смъртните случаи са..

публикувано на 27.11.24 в 17:24